Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Sıklıkla çok ciddi komplikasyonlara kadar giden bir durum değildir. Her kadında kalınlık aynı olmayabilir ve farklılar gösterebilir. Ancak rahim duvarı kalınlaşması neden olur? Sebepleri - Nedenleri nelerdir? Belirtileri gibi soruların cevaplarını ve rahim duvarı kalınlığı kaç mm olmalı? Rahim duvarı kalınlığı gebeliğe engel mi gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı bilmek gerekir. Makalemizde bütün sorulara ayrıntılı olarak yanıtlar vermeye çalıştık.

Ana SayfaKadın HastalıklarıRahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle rahim duvarı kalınlaşması, riski ya da tehlikeli bir durum yaratmaz. Kanser oluşumu gibi ciddi komplikasyon tabloları rahim duvarı kalınlaşmasında görülmez. Herkes de görülme oranı değişiklikler gösterirken, bazı kadınlarda daha fazla görülebilir. Daha fazla görülen kadınlar risk etkenlerini taşıyanlardır. Bu nedenle de eğer risk gurubundaysanız düzenli olarak kontrollerinizin ve takiplerinizin yapılması gerekmekte.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Tıbbi adı endometrial hiperplazi olarak tanımlanmakta olup, endometrial yani rahim duvarının normal değerlerden daha fazla kalınlaşma durumudur. Rahim duvarı kalınlaşması iki ana başlık altında incelenir. Basit ve karmaşık tiptir. Basit yada karmaşık mı olduğuna hücrelerde oluşan değişimler karar verir. Eğer hücrelerde anormal değişimler söz konusu ise, atipik olarak adlandırılabilir. Ayrıca tercih edilen terimler kalınlaşma tipini net şekilde ortaya koymak adına bir araya getirilerek kullanılır. Sıklıkla en çok görülen rahim duvarı kalınlaşması çeşitlerine bakarsak;

  • Karmaşık hiperlazi,
  • Basit hiperlazi,
  • Basit atipik hiperlazi,
  • Kompleks atipik hiperlazi şeklinde sıralanabilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur? – Sebepleri

Rahim duvarı kalınlaşması nedenleri, tek bir nedene bağlanamaz. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Fakat rahim duvarı kalınlaşması nedenleri arasında en başta menopoz dönemine girmek gelir. Nedeni ise menopoz ile birlikte progesteron hormonu salınımı kesileceği için rahim duvarında incelme olmaz, kalınlaşmaya başlar. Bazen uzun dönemlerce östrojen kullanılması gerekebilir. Östrojenin yanında progesteronda verilmezse rahim duvarında kalınlaşma ile karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden kesinlikle içinde hormon içeren ilaçları kadınlar kendi başlarına kullanmamalı, bir hekim kontrolünde gerekli muayeneleri olduktan sonra kullanmaları gerekmekte.

Diğer bir nedeni ise polikistik over sendromuna sahip kadınlarda oluşabilmekte. Çünkü yumurtlamalarda sorunlar olabilmekte, bazen ise yumurtlama tam olarak kesilmektedir. Bunlar ise progesteron hormonunun salgılanmamasına neden olur.

Ayrıca safra ve karaciğerden kaynaklanan bazı hastalıklar sonucunda veya aşırı kiloda rahim duvarında kalınlaşma nedenleri arasındadır. Buraya kadar anlattıklarımız aslında; ; endometrial hiperlazi nedenlerini doğrudan etkileyen progesteron hormonunu görmekteyiz ve bu hormon salgılanmadığı zaman rahim duvarında kalınlaşmalar başlamaktadır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Adet dönemlerinde kadınlar bir takım hormonlar salgılarlar. Salgılanan hormonlar sayesinde, eğer bir gebelik oluşursa rahme kadar ilerleyen embriyo sağlıklı şekilde rahim duvarına yapışarak tutunabilesin diye rahim duvarı bu hormonlar sayesinde kalınlaşır. Ancak bir gebelik gelişmezse rahim duvarı kanama ile tekrar incelmektedir. İncelmesi ise yükselen progesteron hormonu sağlar. Östrojen hormonu salgılandığında rahim duvarı kalınlaşır, progesteron ile incelir. İşte bu yüzden bu iki hormon arasında mükemmel bir denge doğurganlık döneminde olan her kadında olması gerekir. Eğer iki hormon arasında yeteri seviyede denge olmazsa rahim duvarı kalınlaşması ile karşılaşmak mümkün.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Şikayetleri (Semptonları)

  • Her ay yaşanan adet kanaması süreleri artık daha uzundur,
  • Kanama miktarı öncelere göre daha fazladır,
  • Düzensiz adet şikayetleri başlar,
  • Adet dönemlerinde aşırı derecede ağrı hissedilir. (ağrılı adet dönemleri)
  • İki adet dönemi arası kısalabilir. (21 günden daha aza inebilir)
  • Adet dönemi dışında kalan zamanlarda kanama veya kahverengi akıntı şikayetleri oluşabilir.

Bazı durumlarda bu şikayetleri hepsinin birden görülmesi söz konusu olabilir. bazı durumlardaysa sadece bir ikitanesi görülebilir. Kesinlikle bir veya birkaçı bile görülse hemen hekime başvurmak gerekir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı, hem tedaviyi kolaylaştırmakta hem de başarı oranını çok fazla yükseltmektedir.

Kimler Risk Altında

Risk altında olanların en başında menopoza giren kadınlar ve adet düzensizliği yaşayanlar kadınlar vardır. Bunların yanı sıra 35 yaşını geçen tüm kadınlarda risk altındadır. Özellikle 35 yaşından sonra oluşan hormon dengesizlikleri kadınları riskli yapmaktadır. Gebe kalan ve hiç doğum yapmayanlarda riskli gurupta yer almakta. İlk adetlerini olması gereken zamandan önce görenler (ergenliğe erken girenler) rahim duvarı kalınlaşması konusunda riskli gurupta yer almaktadırlar.

Ayrıca genetik etkende önemlidir. Özellikle birinci dereceden yakınlarında bu durum varsa, iki adet dönemi arası uzun olanlar ile polikistik overi olanlar, aşırı derecede kilosu olanlar ve diyabet (şeker hastalığı) olanlarda dikkatli olmalıdır.

Rahim Duvarı Kalınlığı Kaç Olmalı? Kaç mm Olmalı?

Rahim duvarının sahip olduğu değer sürekli olarak değişir. Biraz daha açarsak, çocukluk döneminde, ergenlikte ve üreme çağında kalınlığı değişkenlik gösterecektir. Adet kanamaları başlamamış olan kızlarda da kalınlık olabilir ancak bu kalınlık az seviyededir.

Sağlıklı olan kadınlarda yerleşme döneminde endometrium kalınlığı ortalama olarak 8 ile 12mm aralığında olması istenilen ve normal bir değerdir. Eğer gebe kalmak isteniyorsa rahim iç tabakası 6mm ve daha altında olmaması gerekir. Çünkü bu değerin altında olursa embriyo transferi negatif olabilir. Bunların yanında daha önceden gerçekleştirilen bazı işlemlerinde rahimde incelenmelere neden olacak hastalıklara neden olabileceği için gebe kalma şansını düşürdüğü bilinmektedir. Kısacası rahim duvarının kalınlığı ne kadar olmalı sorusunun cevabı; 8 ile 12mm aralığında idealdir.

Adetliyken Rahim Duvarı Kalınlığı Kaç Olmalı?

Adet döngüsünün her aşamasında rahim kalınlığı değişir. Sağlıklı bir endometrium adetliyken ince bir yapıda olmalıdır. Yumurtlama dönemindeyse 7 ile 14mm ve üç çizgi şeklinde bir görüntü sağlanmalıdır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Gebeliği Engeller mi?

Tabi ki rahim duvarının kalınlaşması gebelik oluşumunu direkt olarak etkileyen faktörlerden birisidir. Çünkü her ay adet döngüsünde rahim duvarı kalınlaşarak olası bir embriyonun rahatça tutunmasını sağlar. Ancak kalınlaşma ne çok ne de az olmalıdır ki olası bir gebelikte fallop tüplerinden rahme ulaşan embriyo sağlıklı olarak rahim duvarına tutunup gelişimini sürdürsün. Fakat gebelik oluştuktan belli bir süre rahim duvarı belli oranlarda kalınlaşacaktır. Bu durum normal bir durumdur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak bu duruma neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi önemli. Ayrıca eşlik eden anormal bir kanama varlığının olup olmaması gibi etkenleri hekim değerlendirir. Gereken bazı tetkiklerde istenmektedir.

Ultrason muayenesi ile rahim duvarı kontrol edilir. Sıklıkla ultrason ilk tercih edilecek yöntem olur. Diğer bir tanı yöntemi ise alınacak biyopsi örneğinin incelenmesidir. Örneği almak adına rahme bir tip iletilir. Biyopsiyi alma aşamasında kramplar olabilmekte. Örnek sonuçları laboratuvarda incelenerek sonuç iletilir. Rahim kanserinin tanısı içinde biyopsiden faydalanılmakta.

Rahim duvarı kalınlaşması nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer cevabı ise; dilatasyon ve küretajdır. Rahim ağzının açılması işlemidir. Bir takım özel aletlerin yardımı ile rahim duvarından örnek alınır. Operasyon anında hastaya anestezi uygulanarak ağrı olması engellenebilir. Bu sürece histereskopi gibi işlemlerde dahil olarak kullanılabilir. Örnek alındıktan sonra incelenmesi için gerekli laboratuvara gönderilir.

Eğer hekim gerekli görürse normal olmayan kısımları incelemek için rahme ince tele benzer bir cihaz göndererek, örnek alınma işlemini yapabilir. Yapılan bu işlemin adı ise histereskopi adı verilmektedir.

Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin ilk aşamasında içinde hormon barındıran ilaçlar vardır. İlaçların içerdiği progesteron hormonu sayesinde kalınlaşmanın önüne geçilmesi hedeflenir. Ancak hangi dozda kullanılacağı ve ne kadar süre ilaca devam edileceği hekim tarafından karar verilir. İlaçların hekimin reçete ettiği gibi kullanılması, hekimin söylediği zaman diliminde kullanılması çok önemlidir. Kesinlikle ilaçlar hekime danışılmadan bırakılmamalı, dozları ile oynanmamalıdır. Tedavi başlandıktan bir süre sonra rahim duvarı kalınlığı kontrol edilir ve tedavinin işe yarayıp yaramadığına bakılır. Eğer istenen sonuç alınamamış ise ilaç dozu yükseltilebilir veya ek ilaçlar tedaviye dahil edilebilir. Yapılan bütün ilaç tedavilerine rağmen sonuç başarısız olursa, cerrahi yöntemler devreye girer.

Rahim Duvarı Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Alınan örneklerde kanser tanısı alınmışsa, rahim alınması ameliyatına gidebilir. Fakat daha bebek sahibi olmayan veya tekrardan gebe kalmak isteyenler için farklı tedavi yollarına gitmek gerekir. Rahim alınması histereskopi olarak isimlendirilir. Fakat kanser riski düşük olanlarda ve atipik olarak değerlendirilmeyen hiperlazilerde ilk olarak cerrahi işlem söz konusu olmamalıdır. Fakat bazen tıbbi zorunluluklar doğarsa rahim alınması ameliyatı yapılabilir. Deyatlar: Rahim alınması ameliyatı Nedir? (Histerektomi) Neden Yapılır?

Genellikle rahmin alınmasını gerektiren durumlar;

Atipik hiperlazi varsa,

Bir yıl hormon tedavisi yapılmasına rağmen tedavi başarısızsa,

Normal olmayan kanamlar ve şiddetli kanamaların önüne geçilemiyorsa,

Tedavinin başarılı olmasına rağmen rahim duvarı kalınlaşması kendisini tekrarlıyorsa ameliyat seçeneği değerlendirilmelidir.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz