Panik Atak Nedir Belirtileri ve Tedavi Yolları

Ana SayfaPsikolojiPanik Atak Nedir Belirtileri ve Tedavi Yolları

Son yıllarda toplumda oldukça fazla görülen hastalıkların başındadır. Bu nedenle Panik atak nedir? Sorusu oldukça sık sorulmakta. Bizde sizlere ayrıntılı olarak yanıtlar vereceğiz.

Panik atak gerçekte bir tehlike yada tehlikeye neden olacak bir etken olmaması halinde şiddetli biçimde vücudun fiziksel reaksiyon vermesi ile oluşan şiddetli korku anıdır. Panik atak sırasında kişiler çok fazla gerilerler ve korkarlar hatta kişiler kalp krizi geçirebileceğini, nefes alamadığını bu nedenle ölebileceğini düşünmektedirler. Çoğu insan yaşamları boyunca birkaç panik atak geçirebilir fakat bunlar normal karşılanır. Yaşanan panik ataklar sıklaşırsa, kendisini sürekli olarak tekrarlarsa panik bozukluğundan şüphe edilerek uzmanlara başvurmak gerekir.

Panik Atak Belirtileri Neler?

Panik atak belirtileri arasında en sık karşılaşılanlar; terleme, titreme, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve göğüste bası hissi, karın ağrııs, mide bulantısı, baş dönemsi, halsizlik, bayılma hissi, kontrolü kayıp edecek hissi, üşüme, uyuşma, ateş basması, ölüm korkusudur.

Panik atak hastalarının ortak özelliği panik atağın ne zaman, nerde meydana geleceğinin bilinmemesidir. Birden bire başlar ve on dakika içinde maksimum seviyesine ulaşır. Sıklıkla 15 dakika sürer ve biter. Bazı hastalarda uykuda bile atak geçirdikleri bilinmektedir.

Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmekte olup, toplumda sıkça görülen bir anksiyete bozukluğudur.

Panik Atak Neden Olur?

Kişiler sıklıkla birkaç defa panik atak yaşadıklarında bu olumsuz deneyimi üzerlerinden atmakta çok zorlanırlar çoğu zaman atamazlar sanki sürekli olarak panik atak anı geri gelecekmiş gibi bir beklentiye girerler buda onları oldukça fazla yıpratır.

 • Genetik yatkınlık, çevresel etkenler ile bir araya geldiğinde panik atağı tetikleyebilir.
 • Bir takım ilaçlar panik atağın ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Özellikle beyin sapında olan mavi noktanın görevini tam olarak yapmasından kaynaklı çıkabilir? (Anatomik bozukluk)
 • Beyinde var olan serotonin, GAMA, noradrenalin gibi maddelerin seviyelerinde meydana gelen dengesizlikler. (Kullanılan ilaçlar bunların bir denge içinde olmasını sağlamaktadır)
 • Uyarıcı özelliği olan kafein içerin maddeler panik atağı arttırabilir. (sigara, kahve, alkol, uyuşturucu madde vs)
 • Psikiyatride kullanılan sakinleştirici ilaçların aniden kesilmesi.
 • Düzensiz nefes alıp verme, hızlı nefes alıp verme panik atağı tetikleyerek başlatabilir.
 • Kişilik yapısına göre; histerik, çekingen, utangaç, obsesif kompülsif bozukları olanlar panik atak konusunda daha yatkındır.
 • Ağır yaşanan duygusal travmalar.
 • Cinsel istismarlar.
 • Çocuk yaşta istismara uğramak panik atak nedenleri arasındadır.

Panik Atak Tanısı Nasıl Konulmakta?

Panik atak tanısı koymak biraz zordur. Çünkü bir çok hastalığının semptomları ile karıştırılabilir. Öncelikle hasta fiziksel bir muayeneden geçirilerek gerekli testler yapılarak, gerekirse diğer branşlardan konsültasyon istenerek baştan aşağı kontrol edilmelidir. Herhangi bir fiziksel rahatsızlığı yoksa panik atak teşhisi konulabilir.

İlginizi çekebilir: Bipolar Lityum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Tıbbi açıdan panik atak tedavisi vardır. Bazı hastalar tedavi edildikten sonra tekrar panik atakları tekrarlayabilir. Panik atak tedavi edilirken kullanılan ilaçların yanında bazı gevşeme yöntemleri ve nefes egzersizlerinin de fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Bunların yanında panik atak tedavisinde hipnoz kullanılabilir. Ancak çoğu hasta bu tedavi tekniğinden korkmuştur.

Panik atak hastası olan kişilere düzenli biçimde spor yapmaları tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni spor ve egzersiz sırasında beyindeki kimyasalların denge içinde bulunmalarıdır. Özellikle psikoterapi uygulaması panik atak tedavisinde etkili olarak kullanılır.

Panik atak hastasıysanız aşağıdaki maddeler ile karşı karşıya kalmazsınız

 • Kontrolü kayıp etmezseniz
 • Kalp krizi geçirmez
 • Boğularak ölmezsiniz
 • Bayılmaz veya çıldırmazsınız

Panik atak hastalarının dikkat etmesi gerekenlerse; düzenli şekilde uyku alışkanlığı kazanın, doktorunuz verdiği tedaviyi dikkatlice uygulayın, stres ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeye çalışın, düzenli spor yapın, alkol,sigara ve kafeinden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışın.

Panik atak nedir? ile ilgili sorularınız varsa yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz