Özgüven Eksikliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Özgüven eksikliği nedir; Kişilerin kendilerini birçok alanda yetersiz hissetmesine neden olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Düşük benlik saygısı olarak tanımlanır ve kişi kendisini diğer bireylerden daha aşağıda görür. Peki Özgüven eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir ve kişiler bu durum ile başa çıkmak için neler yapmalıdır?

Ana SayfaPsikolojiÖzgüven Eksikliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Özgüven eksikliği kişinin kendinde herhangi bir yetkinliğinin olmadığını hissetmesine neden olan bir psikolojik problemdir. Düşük benlik saygısı olarak da adlandırılabilen bu durum kişinin kendini diğer insanlardan alçakta görmesine, sevilmediğini hissetmesine ve günlük yaşama ayak uyduramayacağını düşünmesine neden olabilmektedir. Ortaya çıkan bu durumlar ve ciddiyeti kişiden kişiye farklılık gösterebilse de ortak nokta kişinin kendisini yetersiz hissetmesidir.

Özgüven ve kendini yeterli görme günlük yaşamın her anında gereklidir. Özgüven eksikliğine sahip olan bireylerde bu yeterlilik sağlanamadığı için kişi kendini oldukça yetersiz, beceriksiz, insanları hayal kırıklığına uğratan, her an hata yapma potansiyeline sahip ve iletişime kapalı bireyler olarak görür. Bunun sonucunda da kişi zamanla kendini dış çevreden soyutlama yoluna gider.

ilginizi çekebilir: Bulimia Nevroza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven eksikliğinin temelinde kişinin kendini yetersiz hissetmesi olarak tanımlanan bir problem olarak görülse de kendini yetersiz hissetmenin yanı sıra pek çok belirti beraberinde görülebilmektedir. Görülen bu belirtiler seyrek olabileceği gibi birlikte de görülebilmektedir.

Özgüven eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Özgüven eksikliğine sahip olan bireylerde en çok karşılaşılan durum kişinin dışardan gelen olumlu veya olumsuz eleştirilere karşı duyarlı hale gelmesidir. Kişi dışarıdan gelebilecek olan bu eleştiriler sonrasında kendini daha fazla yetersiz görmeye başlayacak ve durumu ciddi hale gelecektir. Özgüven eksikliğinde ortaya çıkan bu problemin bir tepki mekanizması olarak meydana geldiği düşünülmektedir.
  • Özgüven eksikliğinde sıkça karşılaşılabilen bir diğer belirti de kişinin asosyalleşmesidir. Sosyal çekilme olarak da adlandırılabilen bu durum sonucunda kişi kendini yetersiz gördüğü ortamlarda bulunmak istemez ya da kendini bir diğer kişiden daha alçak bir seviyede görüyor ise o kişi ile iletişimde kaçınır. Bu belirtiye sahip olan kişiler genellikle topluluklarda konuşamaz, gelen davetlere katılmaz, zamanında çok yakın olduğu arkadaşları ile dahi buluşmaz ve herhangi bir ortamda bulunsa dahi kendisi hakkında konuşmaz. Kişi eğer bu ortamlarda zorla bulunursa kaygı bozukluğu ve depresyon gibi diğer psikiyatrik kökenli rahatsızlıklar baş göstermeye başlar.
  • Özgüven eksikliğinde pek çok sosyal belirti ortaya çıksa da aynı zamanda kişinin bedeninde de çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmekte ve değişiklikler olabilmektedir. Bunların en başında kaygı bozukluğu ile birleştiğinde şiddeti artan kalp çarpıntısıdır. Kişi özellikle kendini bir ortamda baskıda hissettiğinde sempatik sinir sistemi daha fazla çalışır ve kalp çarpıntısı meydana gelir. Bunun yanı sıra yüz kızarması, titreme, madde bağımlılığı, yeme-içme bozuklukları, zihin uyuşması ve kendine bakımsızlık sonucunda diğer fiziksel belirtiler de meydana gelebilmektedir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Başa Çıkılır?

Yaşamın her alanında kişinin peşini bırakmadığı için kişiyi her an rahatsız ettiği için en kısa sürede kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu hususta kişinin öncelikle zihindeki düşüncelerini değiştirmesi gerektiği çeşitli psikoterapi uzmanları  tarafından dile getirilmektedir.

Özgüven eksikliği ile başa çıkmak isteyen bireyin dikkat etmesi gerekenler;

  • En çok kişinin kendisini bir başkası ile kıyasladığında ve kendini o kişiden daha alçak bir seviyede hissettiğinde meydana gelmektedir. Bundan dolayı kişinin öncelikle kendini başkaları ile mukayese etme alışkanlığından vazgeçmesi gerekmektedir. Bu hususta kişi kendini başkaları ile kıyaslamayı bıraktığı zaman kendine olan benlik saygısı daha da artacaktır ve özgüven eksikliğide büyük ölçüde azalacaktır.
  • Özgüven eksikliğinde sahip olan bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise kendi ahlaki değerlerinden ve yaşam tarzından ödün vermemesidir. Kişi özellikle parti, düğün vs. ortamlarda kendini başkalarının yaşantılarına ayak uydurmak zorunda hissettiği için özgüven kaybı hissi daha da artmaktadır. Bundan dolayı uzmanlar bu sorun ile baş başa kalan kişilerin mutlaka sosyal ortamlarda kendi değerlerini yaşatması gerektiğini savunmaktadırlar.
  • Özgüven eksikliğini yaşayan kişilere yapılan bir diğer öneri ise bireyin kendini iyi hissedeceği şeyleri yapmasıdır. İnsan yapısı gereği sevdiği bir işi başarı ile sonuçlandırdığında ve anlam kazandığında mutlu olacağı için benlik saygısı da o oranda artacaktır. Bu sayede de özgüven eksikliğini yaşayan kişiler için yaşam daha anlamlı bir hale gelecektir.

Bu konu hakkında sizlerin de soruları varsa, uzman hekimlerimize yorum kısmından sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza ayrıntılı olarak cevaplar vereceğiz.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz