Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri meme dokusunda tümör ile kendisini gösterir. Meme kanserinden korunma yolları var mı? Belirtileri neler? Tedavisi nasıl yapılır? Kimler risk altında gibi en çok merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık.

Ana SayfaKadın HastalıklarıMeme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri, meme dokusunda tümör olarak oluşmaya başlar. Üç meme tümörü çeşidi vardır.

İyi huylu (kanserli değil). Meme dokusunda gelişen tümörlerin birçoğu iyi huyludur.

Kötü huylu. Bu tümörler kanserli. Kanser, göğüs kanalı veya lobül ile kısıtlıdır. Bu tip meme kanseri neredeyse her zaman tedavi edilebilir.

İnvazif. Bu en riskli meme kanseri türüdür. Kanserli tümörler diğer organlara yayılabilir.

Meme kanserinden ölüm oranı son birkaç yılda azalmıştır. Bunun en büyük nedeni erken dönemde teşhistir. Düzenli mamogramlar meme kanserlerinin erken teşhisi için yardımcı olur.

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

 • Meme kanseri belirtileri aşağıdakiler olabilir:
 • Göğüste bir yumru oluşması
 • Memenin boyutunda veya şeklinde değişiklik olması
 • Göğüs derisinin çukurlaşması ya da buruşması gibi
 • Meme ucundan akıntı olması meme kanserine neler sebep olur?

Meme kanserine neyin sebep olduğu tam olarak maalesef bilinmemektedir. Hastalığa yakalanma riskini artıran belirli risk faktörleri bulunuyor. Göğüs kanseri vakalarının yaklaşık %10’unun genetik yatkınlık olduğu tahmin edilmektedir (aileden geçiyor).

Herkesin BRCA1 ve BRCA2 adlı iki geni bulunuyor. Normalde bu genler kanser tümörlerinin büyümesini önler. Ancak bazen bir kişi ailesinden mutasyona uğramış bir BRCA1 veya BRCA2 alırsa, bu kişinin meme kanserine yakalanma riski artar. Bu genlerdeki mutasyonlar, yumurtalık kanserine de neden olabilir.

BRCA1 ve BRCA2’nin yanı sıra, bir kişinin meme kanserine yakalanma riskini artırabilecek başka mutasyona uğramış genler de biliniyor. Bilim adamları bu genlerin sadece bazılarını biliyor. Diğerlerini tespit etmek için çalışmalar devam ediyor.

Aile üyelerinde meme kanseri bulunan herkes bu mutasyona uğramış genlere sahip mi?

Göğüs kanserini genetik yollarla alma riski yüksek değildir. Ailenizden biri hastalığa yakalanmış olsa dahi bu geçerlidir. Pek çok insan, mutasyona uğramış BRCA1 veya BRCA2 genini taşımadan meme kanserine yakalanabiliyor. Birinci derece yakını meme kanseri olan herkes risk altındadır. Ancak birçok insan kalıtsal yoldan meme kanserine yakalanmaz.

Göğüs kanseri genini taşıyıp taşımadığımı öğrenmek için hangi testleri yaptırmam gerekir?

Seçim size ve doktorunuzun isteğine bağlıdır. Doktorunuz gen testini yaptırmanın yararlı olup olmayacağına karar verebilir.

Test sonuçları meme kanserine yakalanma riskinizin yüksek olduğunu gösterebilir. Bazı insanlar mutasyona uğramış genlere sahip olup olmadıklarını bilmek ister. Böylece kendiniz erken kanser belirtilerini daha yakından takip edebilirsiniz. Ancak bazı insanlar anormal gene sahip olduklarını bilmemeyi isteyebilir. Bunu bilmenin kendilerini kötü hissetmelerine neden olabileceğini düşünebilirler.

Meme kanseri nasıl teşhis edilir?

Göğsünüzde bir yumru veya başka bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, hemen doktorunuza gidin. Öncelikle fiziksel muayene yapılır. Size sağlık geçmişiniz ve ailenizde meme kanserine dair geçmişi olan olup olmadığı gibi sorular sorulur. Göğüsleriniz ve kollarınızın altında topaklar olup olmadığı kontrol edilir.

Anormal bir şey olursa, doktorunuz mamografi isteyebilir. Mamografi, göğüslerinizin röntgeninin çekilmesidir. Röntgen 1 ya da 2 dakika sürer. Tüm süreç genellikle yaklaşık olarak 20 dakika sürer.

Mamogram sonucunda bir şeyler çıkarsa doktorunuz daha fazla test yapılmasını isteyecektir. Bunlar aşağıdakiler olabilir:

 • Ultrason
 • MRI
 • Kan tahlili
 • Biyopsi

Biyopside kanser hücreleri görülürse, doktorunuz daha fazla test yapacaktır. Bu, kanserin ne kadar hızlı arttığını, ne kadar yayıldığını ve belirli tedavilerin nasıl işe yarayabileceğini gösterir.

Göğüs kanseri önlenebilir mi?

Göğüs kanserine yakalanma riskinizi azaltmak için yapılacak şeyler vardır. Yaşam tarzında yapılan bazı değişiklikler yüksek riskli kadınlarda bile kanser riskini azalttığı görülmüştür. Bu değişiklikler şunlardır:

 • Sigara içmemek
 • Alkol kullanmamak
 • Sağlıklı beslenmek
 • Sağlıklı kiloda kalmak
 • Düzenli egzersiz yapmak

Tıbbi olarak gerekli olmadıkça, tarama testlerinde radyasyona maruz kalmamak

Her zaman meme kanserine yakalanmaktan kaçınamazsınız, ancak erken teşhis edebilirsiniz. Bu iyileşme şansını arttırır. Erken teşhis için en iyi yol düzenli mamogramlardır.

Mamografi, meme kanserini erken bulmanın en iyi yoludur. Anormal bir doku hissedilebilecek kadar büyük hale gelmeden önce tespit edebilir. 50 yaş ve üzerindeki tüm kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmesi önerilmektedir. Göğüs kanseri için risk faktörleri taşıyorsanız, doktorunuz daha sık mamografi yaptırmanızı önerebilir.

Mamogramlar rahatsız edici olabilir fakat uzun sürmez ve yeni teknolojiler geliştirilmektedir.Bunları yapmak, kanseri olabildiğince erken teşhis etmek için size yardımcı olur. Meme kanserini erken bulmak, tedaviyi çok daha erken ve etkili hale getirir.

Meme kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Göğüs kanseri için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Doktorunuz birden fazla tedavi türünü uygulayabilir. Uygulanacak tedavi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Doktorunuz, aşağıdakiler dahil birkaç şeye göre karar verecektir:

 • Genel sağlık durumu
 • Kanserin evresi
 • Tümörün boyutu
 • Tümörün hormon reseptörlerine sahip olup olmadığı
 • Menopoza girilip girilmediği

Mevcut tedaviler şunlardır:

Lumpektomi. Ameliyatla tümör ve etrafındaki bir miktar doku çıkarılır. Meme kanseri için en çok tercih edilen tedavi ameliyattır.

Mastektomi. Memede kanser dağılmışsa tüm meme çıkarılır. Buna mastektomi denir. Kanser koltuk altı lenf düğümlerine geçmişse, tüm meme ve lenf düğümlerinin birçoğu ya da tümü çıkarılır. Buna ise modifiye edilmiş radikal mastektomi denir.

Radyasyon tedavisi. Yüksek enerjili ışınlar sayesinde kanser hücreleri öldürülür. Ameliyattan sonra hala orada bulunan kanser hücrelerini yok etmek için de kullanmak gerekebilir.

Hormon tedavisi. Laboratuvar testleri, meme kanserinin hücrelerinin hormon reseptörlerini taşıyıp taşımadığını gösterebilir. Hormon tedavisi ile kanser hücrelerinin büyümek için ihtiyaçları olan doğal hormonları kullanmasını engelleyebilir.

İlgili konumuz: Hormonal Dengesizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kemoterapi. Kanser hücrelerini öldürmek için güçlü ilaçlar kullanarak uygulanır. IV yoluyla (doğrudan damar içine) veya hap şeklinde verilebilir. Kemoterapinin bazı riskli yan etkileri olabilir. Bunlar zayıflık, yorgunluk ve saç dökülmesi gibi.

Meme kanseriyle yaşamak

Pek çok vaka tedavi ile tam olarak iyileştirilebilir. Tedaviden sonra ne kadar iyi olacağınız birçok şeye bağlıdır. Bu, kanserin ne kadar erken teşhis edildiği ile de alakalıdır. Tedavi edilmeden bırakıldığında, iç organlara ve vücudun diğer bölgelerine metastaz yapabilir. Bu, ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir hatta ölümcül olabilir. Bir an önce tedavi olmak gerekir.

Tedavi sırasında kanserle yaşamak streslidir. Tedaviler vücudunuzda farklı yan etkiler oluşmasına neden olur. Sağlıklı beslenin, yeterli uyuyun ve hafif aktif kalarak enerjinizi yüksek tutmaya gayret gösterin.

Pek çok kadın mastektomiden sonra hiçbir şey yaptırmaz. Bazı kadınlar meme rekonstrüksiyonu yaptırmayı tercih edebilir. Bu, memeye şekil veren ameliyattır. Daha fazla ameliyat istemiyorsanız, başka seçeneklerde vardır. Bazı kadınlar memenin yerini alan bir meme takarlar. Ayrıca dolgulu sütyenler takılabilir.

Kanseriniz yok olduktan sonra bile, tekrar vücudunuza geri dönme riski vardır. Tedavinizden sonra düzenli takip ve kontroller yaptırmanız gerekecektir.

Doktorunuza sormanız gereken bazı sorular:

 • Göğüs kanseri riski taşıyor muyum?
 • Göğüs kanseri genine sahip olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?
 • Kendi kendine meme muayenemi yaptığımda bir şey hissettim. Şimdi ne yapmalıyım?
 • Ne sıklıkla mamografi çektirmem gerekir?
 • Göğüs kanseriyim. Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • Göğüs kanserim var. Kızımın da buna yakalanma riski var mı?

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz