Kalp Masajı Ne Zaman Yapılır? Yeniden Canlandırma

Kalp masajı ne zaman yapılır? Bu sorunun cevabı kalp masajına ihtiyacı olan bir hasta için gerçekten hayati önem taşımaktadır. Yeniden canlandırma ile ilgili eğitim alınmamış ise kesinlikle hastaya müdahale etmemeli ve sağlık ekiplerine haber verilmelidir.

Ana SayfaKardiyolojiKalp Masajı Ne Zaman Yapılır? Yeniden Canlandırma

Kalp masajı doğru yapıldığı zaman gerçekten hayat kurtaran bir tıbbi müdahaledir. Bu nedenle kalp masajı ne zaman yapılır? Sorusunun cevabını iyi bilmek ve bu konuda eğitimli olmak gerekmekte. Eğer kalp masajının nasıl yapıldığı bilinmiyor ise kesinlikle hastaya müdahale edilememeli ve sağlık ekiplerine haber verilerek, hastaya en yakın zamanda müdahale sağlanmalıdır.

Kalp Masajı Ne Zaman Yapılır?

Kalp masajı yapmaya başlamadan önce ilk olarak hastanın kalbinin durup durmadığı tespit edilmelidir. Bunun için nabız kontrolü yada, kalp dinlenebilir. Eğer kalp durmuş ise kalp masajı yapılmalıdır. İlk olarak hastanın sırtı yere gelecek bir pozisyonda sert bir zemine alınır. Kalp masajının amacına ulaştırmak için, iman tahtasının ortasında yer alan kemik ile arka kısmında olan omurga arasında kalbin sıkışması ve içerdeki kanı damarına atılmasını sağlamaktır. Buda kalbin pasif bir şekilde kanı pompalamasını sağlayacaktır.

Bunu yapabilmek için ilk olarak göğüsün ortasında olan kemik üçe bölünür ve alta kalan üçte birlik kısma elin ayası dayanır, diğer el ile ise destek yapılarak dirsekler dik bir konumda hastanın göğüs kemiği yaklaşık olarak beş altı santimetre aşağı inecek şekilde bastırılır. Masajı yapan kişi dizlerinin üzerine eğilip bu işlemi yaparsa daha rahat şekilde uygun basıncı uygulayabilecektir. Yapılan basıncın işe yaraması için dakikada 100 ile 120 arasında yapılması gerekir. Dikkat edilecek nokta ise yapılan her basınç hareketinden sonra göğsün tekrar eski haline gelmesi gerekir. Eski haline geldikten sonra tekrar aynı hareket baştan alınarak tekrarlanmalıdır.

Eğer hastaya solunum ve dolaşım desteği de verilmek gerekiyorsa, her 30 kalp masajı uygulamasından sonra 2 defa suni solunum yapılması gerekir. Yapılan kalp masajı ve gerekiyorsa suni solunum sağlık ekipleri gelene kadar yada hastanın kalp atışları ve/yada solunumu geri kadar ara vermeden devam etmek gerekmekte.

Bazı durumlarda sağlık ekibinin gelme durumu olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise kalp masajı ve suni solunum desteğinin ne kadar süre devam edeceği konusunda net bir bilgi vermek zordur. Ancak 45 dakika sonunda hala hasta geri gelmiyorsa, bir daha geri gelme olasılığı çok zordur.

Göz atabilirsiniz: Çalışan Kalpte Bypass, Kalbi Durdurmadan Ameliyat

Kalp Masajı ve Suni Solunum Desteğinin Hasta İçin Önemi

Yapılan kalp masajı ve suni solunum desteği hastanın beyin hücrelerinin canlı kalması açısından oldukça önemli bir uygulamadır. Eğer işlemi yapabilen iki kişi varsa biri kalp masajını yaparken ikinci kişi ise suni solunum desteğini yapabilir. Burada kalp masajı çok yorucu olduğu için, yer değiştirilerek işlem devam ederse daha akıcı ve daha sağlıklı olacaktır.

Kalp masajı ne zaman yapılır? Konumuz hakkında sorularınızı bizlere ulaştırabilirsiniz.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz