Kalp Kası Kalınlaşması Nedir? Neden Olur?

Ana SayfaKardiyolojiKalp Kası Kalınlaşması Nedir? Neden Olur?

Kalp kası kalınlaşması, kişilerde kalp yetmezliği gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasında önemli rol oynayabilir. Bu nedenle hayati tehlike arz ettiği için gereken muayene ve gereken önlemlerin alınması çok önemlidir.

Kalp kası kütlesinde artış yada kaslarda doku ile maddelerin birikimi sonucunda oluşmaktadır. Kalp kasında meydana gelen kalınlaşma, kalbin kan pompalama fonksiyonunda sorunlara neden olabilir. Kalbin çalışması için ve görevlerini yerine getirmesi için daha fazla efor sarf etmesine neden olabilir. Hatta kalp krizine kadar uzanan ciddi sorunlar kalp kası kalınlaşmasından kaynaklanabilir. Eğer kan istenilen şekilde vücuda pompalanmaz ise birtakım sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Sıklıkla nedenleri arasında; yüksek tansiyonu olanlar ile kalp kapakçığında sorun olanlar bulunmakta. Bu yüzden bu rahatsızlığı bulunanlar kesinlikle kalp ve damar sağlıklarına dikkat etmelidirler.

Göz atabilirsiniz: Kardiyoloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Kalp Kası Kalınlaşması Neden Olur?

Yüksek tansiyon kalp kasının kalınlaşmasında önemli rol oynar. Kalpteki atardamarların basıncı arttığı zaman yüksek tansiyon ortaya çıkmaktadır. Yüksek tansiyon kalp kaslarının normalden fazla kasılma yapılmasına neden olacaktır. Yüksek basınç ise kalp kası kalınlaşmasına neden olur. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyona sahip kişilerde kalp kası kalınlaşmasının riski fazladır. Buda yüksek tansiyona sahip olanların gerekli tedbirleri alması ve gereken muayeneleri düzenli olarak olmaları gerekmektedir.

Kalp kapakçığı rahatsızlığı olanlarda risk gurubunda yer almaktadır.

Kalp Kası Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Kalp ve vücudun bütün sistemleri ile gerçekleşen kan alışverişinde ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle kalp kasının kalınlaşmasının belirtileri görüldüğünde kesinlikle bir uzman hekime giderek gereken muayenenin olunması gerekmektedir. Hekim gereken muayeneyi yaparak en uygun tedavi yöntemine karar verecektir.  Kalp duvarı kalınlaşması olduğunda ise hastalarda şu belirtiler ortaya çıkar;

 • Aşırı derecede oluşan yorgunluk ve halsizlik hissi,
 • Birdenbire bayılmalar görülür,
 • Ayaklarda ödemler oluşur,
 • Nefes darlığı,
 • Çarpıntı (taşikardi)

Kalp kası kalınlaşmasında kan dolaşımında basınç oluşmaktadır. Basınç sonucunda ise akciğerlerde gelişme riski varıdır. Bu nedenle kesinlikle hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Her zaman erken alınan önlemler ve tanılar ile çok daha kolay tedaviler yapılmakta ve ağır tablolar ile karşılaşılma riski oldukça düşmektedir.

Kalp kası kalınlaşması ilk etapta çok belirti vermez. Buda kalp duvarı kalınlaşmasının erken tanısını oldukça zor bir hale getirmekte. Bu nedenle özellikle risk gurubunda olan kişiler düzenli kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Kalp Kası Kalınlaşması Nasıl Engellenir?

Kalp kasın kalınlaşmasını engellemek için bazı tedbirler alınabilir. Bu tedbirlerin başında ise şunlar varıdır;

 • Sağlıklı, düzenli ve yeteri kadar beslenme alışkanlığı,
 • Sigara ve alkol gibi kullanımlardan uzak durmak,
 • Kafein tüketimini azaltmak,
 • Aşırı tuzu beslenmeden çıkarmak,
 • Aşırı kiloya ve aşırı kilo kaybından korunarak, ideal kiloda olmak,
 • Hareketsiz kalmamak, düzenli spor ve egzersiz yapmak,
 • Mümkün olduğunca stressiz bir hayat sürmek,
 • Yeteri kadar uyumak ve çok fazla yorucu işlerden uzak durmak,
 • Çok fazla efor harcanacak işlerden uzak durmak gibi önlemler alınabilir.

Yukarıda bahsedilen önlemlerin yanında kişiler kesinlikle kalp hastalıklarına karşı her türlü tedbiri almaları gerekmektedir. Herhangi bir belirti olmasa bile ileri yaşa sahip kişiler kesinlikle düzenli olarak uzman hekim kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Kalp Kası Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp kası kalınlaşmasının tanısından sonra, tedavi edilecek bir rahatsızlık olarak ortaya çıkmadığı bilinmelidir. Kalp kası kalınlaşmasının tanısı konulursa ilk etapta bu duruma hangi etkenlerin neden olduğu araştırılarak bulunmalıdır. Ardında ise bu etkenlerin ortadan kaldırılması için gerekenler yapılır.

Her hastalıkta olduğu gibi kalp kası kalınlaşmasında da etken tanı çok önemlidir. Yukarıda bahsedilen belirtiler görüldüğü zaman vakit kayıp etmeden bir kardiyolog ile görüşmek gerekir. Hekim kişinin şikayetlerini dinleyerek detaylı muayenesini yaparak kalp kası kalınlaşmasının olup olmadığını tespit eder. Kalp kası kalınlaşmasının nedenleri arasında eğer hipertansiyondan var ise tansiyonu kontrol altında tutmak için tansiyon ilacı reçete edilebilir. Ancak yüksek tansiyon tedavisi herkeste aynı şekilde planlanmaz. Kişinin durumuna, sağlık öyküsüne, ek rahatsızlıklara bakılarak herkeste farklı planlanmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastaları tuz kullanımlarını en aza indirmelidirler. Düzenli olarak en az haftada 3 gün birer saat yürüyüş yapmalıdırlar. Beslenme düzenlerine dikkat ederek, sigara ve alkolden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz