Kadınlarda İkincil Kısırlığın Nedenleri?

Ana SayfaKadın HastalıklarıKadınlarda İkincil Kısırlığın Nedenleri?

Kadınlarda ikincil kısırlığın nedenleri nelerdir? İkincil kısırlığa neden olan etkenler nelerdir? Hepsi ayrıntılı olarak makalemizde bulabilir, sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Eğer bir kez çocuğunuz olduysa, neden başka bir çocuk sahibi olamayasınız ki? Ama çocuk sahibi olamayabilirsiniz. Çok sayıda kadın ikincil kısırlık teşhisi ile sarsılmaya devam ediyor. Kadınlarda ikincil kısırlığa neden olan faktörlerden bahsedecek olursak;

İşte Kadınlarda İkincil Kısırlığın Nedenleri

İlerlemiş Yaş

İkinci, üçüncü ya da dördüncü kez gebe kalmaya çalışan kadınlar doğal olarak ilk kez doğum yapan annelerden daha yaşlı olduğundan dolayı yaşla alakalı sorunları yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Doğaya meydan okumamız imkansız. 46 yaş bir kadının üreme yaşam süresinin doğal anlamda sonu olduğunu düşünmekteyiz. Çocuk sahibi olmak için fazla uzun beklemeyin.

Kilo Almak

Kilo almayı ikincil kısırlıkla doğrudan ilişkilendiren herhangi bir çalışma gerçekleştirilmemiş olsa da ortaya çıkan sonuçlar, daha çok vücut yağına sahip olmanın ikincil kısırlık ihtimalini artırabileceğini göstermektedir.

Son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalarda, örnek verecek olursak, obez ya da aşırı kilolu olarak sınıflandırılan kadınlarda, yumurtlama düzenlerini ve regl döngülerini bozabilecek ve kısırlık oranını artırabilecek hormonal kaymalar yaşadıkları tespit edilmiştir.

Yara İzi, Tıkalı Tüpler ve Yapışıklıkları

Üreme organlarında ya da üzerindeki yapışıklıklar veya yara izi hamile kalmayı zor hale getirebilir. Bu tür yara izi ya da yapışıklıklar, örneğin ektopik gebeliğin komplikasyonları ya da bir sonraki ameliyat gibi fallop tüplerinden bir tanesinin veya her ikisini bloke ederse, bu tıkanma sonucunda spermin bir yumurtayı dölleyebilmesi için tüplere giriş yapmasını engelleyebilir. Rahimde yara izi, yapışıklıklar, regl dönemleri gibi gözden kaçmış ya da hafif sorunlara yol açabilir, döllenmiş bir yumurtanın hamilelik olmasını ve implante edilmesini engelleyebilir.

Bazı kadınlar için buna benzer yapışıklıkları temizlemek ameliyatla hamile kalmalarına destek olmak için yeterli olabilir. Ancak bu tür bir hasar ya da iç yara izi olan çoğu kadına doğrudan tüp bebek aşamasına geçilmesi daha iyi olur. Çünkü bu yöntem, tıkalı tüpleri geçerek döllenmiş bir yumurtayı direk uterusa yerleştirir.

Önceden Geçirilmiş Olan Enfeksiyonlar

Pelvik enflamatuar hastalık ya da herhangi bir kadının üreme organlarının enfeksiyonu kısırlık sorununa sebebiyet verecek kadar uterusa ve fallop tüplerine zarar verebilir. Durum, bel soğukluğu ya da klamidya gibi önceki cinsel yolla bulaşmış olan enfeksiyonların haricinde sezaryen gibi geçmiş bir ameliyattan meydana gelen enfeksiyondan da ortaya çıkabilir.

Sezaryen doğumu da dahil olmak üzere, karın bölgesi her açık olduğunda, yara dokusu meydana gelme potansiyeli mevcuttur.

Kronik endometrit, rahim içi tabakalarının iltihap kapması durumudur. Bu tipik anlamda bir enfeksiyondan dolayı meydana gelir-ve bu da bir embriyonun rahime yerleşebilmesini zor hale getirebilir. Bu durum, kısırlık problemi olan kadınların %40 kadarını etkiler, teşhis edilmesi zorlaşabilir ve yaşında vermiş olduğu etki ile daha da kötü bir hal alabilir.

Diğer Sağlık Sorunları

Yaş, yara izi ve kilo çok sayıda ikincil kısırlık vakasını açıklarken, diğer tıbbi durumlar da önemli bir role sahip olabilmektedir.

Rahim duvarı hücreleri rahim dışında büyüdüğü zaman meydana çıkan endometriozis; fallop tüplerinde, yumurtalıklarda ve diğer iç organlarda yara dokusuna ve iltihaplanmaya neden olabilir ve embriyo implantasyon ya da yumurta kalitesi ile ilgili sorunlara neden açabilir. Tüm bunların hepsi gebe kalmayı zorlaştıran faktörlerdir.

Hormonal dengesizliğin düzensiz zamanlara, yumurtalıklarda kislere, kilo alımına ve çok daha fazlasına neden olduğu yaygın bir sorun olan polikistik over sendromu, kısırlık riskini arttırmaktadır.

İlgili konumuz: Hormonal Dengesizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşında vermiş olduğu etkiyle büyüyebilen rahim üstünde ya da içinde kanserli olmayan büyümeler meydana gelen rahim fibroidleri de fallop tüplerini tıkayabilmektedir ve rahmi doldurabilmektedir. Bu da bazılarının hamile kalmasını zorlaştırmaktadır. PCOS ve miyomlar yaşla ile beraber daha da kötüleşebilir, bu da en azından ksımi olarak daha erken bir gebeliğin ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu kadar zor olmadığını gösterebilir.

Hashimoto ya da Hipotiroidizm hastalığı gibi tiroid problemleri de hormon seviyelerini değiştirebilir ve yumurtlama aşamasını engelleyebilir.

Kadınlarda ikincil kısırlığın nedenleri konusu hakkında sizlerin de soruları varsa, bizlere yorum kısmında ulaştırabilirsiniz.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz