Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınır? İdeal Hamilelik Yaşı

Kaç yaşına kadar hamile kalınabilir? Sorusu günümüzde ileri yaşlarda gebelik planlayan kadınlar tarafından bilinmesi gereken konuların başında gelmektedir. Peki yaş ve doğurganlık arasında nasıl bir ilişki var, kadınlar kaç yaşına kadar hamile kalabilir? Gibi sorularınıza ayrıntılı şekilde yanıtlar bulabilirsiniz.

Ana SayfaGebelikKaç Yaşına Kadar Hamile Kalınır? İdeal Hamilelik Yaşı

Artık günümüzde gebe kalma yaşı gittikçe ilerlemekte, bu nedenle kadınlar kaç yaşına kadar hamile kalınır? Gebe kalmak için çok mu geç kaldım diye kendilerine sorular sormaktadırlar. Özellikle son yıllarda eğitim ve iş nedeni ile birçok kadın çocuk sahibi olmayı sürekli erteliyor, ilerleyen yaşlarda hamile kalmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle kaç yaşına kadar hamile kalınır? Sorusu önem taşımaktadır.

Hamileliğin gerçekleşmesi için bazı gereksinimlerin tamamlanması gerekmekte. Bunların başında sperm ve yumurtanın buluşarak bir döllenmenin gerçekleşmesi gerek. Bu nedenle de kadınların yumurtalık rezervleri hamile kalmalarında büyük rol oynamakta. Başka bir deyişle eğer yumurtalık varsa, her zaman gebe kalma şansıda olmaktadır. Her kadının sağlık durumuna ve doğurganlığına göre hamile kalma şansı değişir.

Gebe kalma şansı kadında birçok etkene bağlıyken, tek başına geçerli değildir. Erkeğinde sperm hücrelerinin yeteri yetenekte olması gerekmekte. Az önce dediğimiz gibi hamile kalmak için yumurtaya ihtiyaç vardır ve yumurta varsa her yaşta gebe kalma şansıda olur. Buda kaç yaşına kadar hamile kalınır? Sorusunun aslında bir cevabıdır. Ancak bazı yaşlar gebe kalmak için en uygun zamanlardır. Bu yaş aralığı ise 20 ile 35 yaştır. Kadın vücudu bu yaş aralığında en sağlıklı ve güvenli şekilde hamile kalabilir. 35 yaşından sonrada gebe kalınabilir. Ancak yaş ilerlediğinde gebelikte ortaya çıkabilecek komplikasyonların ve sorunlarında riski artmaktadır. İlerleyen yaşlarda gebe kalmak daha da zorlaşır. Bunun nedeni yaşa bağlı olarak artan infertilite sorunlarıdır.

Kadınlar bütün hayatları süresince sürekli olarak yumurta rezervine sahip olamazlar, bu mümkün değildir. Ancak erkeğin işleyişine baktığımızda bir ömür boyu sperm üretimi olabilir. Özellikle kadınlar menopoz dönemine girdiklerinde, yumurtalama hala devam eder ancak kalitesi ve oranları değişkenlik gösterir. Gebelik için gereken hormonlar yeteri kadar salgılanamaz. Bu nedenle ileri yaşlar gebe kalmak her zaman daha zordur. Menopoza girmeden önce şans çok daha fazladır.

Önemli

Her gebe kalmak isteyen kadına yapılacak bazı testler ve incelemelerden sonra hamile kalma şansı ortaya konulabilir. Uzman bir doktorun yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda bunu anlamak mümkündür. Unutulmaması gerekenlerden birisi, ileri yaşta hamile kalmak istendiğinde genetik risklere karşıda gereken testlerin yapılması gerektiğidir. Bu nedenle fetüste genetik mutasyon kontrol edilmelidir.

Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınır?

Yumurta ve sperm gebeliğin oluşmasında kilit nokta oynar. Bu ikili varsa yaşa bağlı olmaksızın gebelik oluşma ihtimali vardır. Doğurganlık herkeste değişen bir yetenektir. Bu nedenle kadınlarda ve erkeklerde birçok etken rol oynar. Kısacası bütün kadınları içine alan gebe kalma yaşı kesin olarak söylenemez.

Fakat en sağlıklı ve güvenli olarak 20 ile 35 yaş aralığına kadınlar gebe kalabilir. Bu 35 yaşından sonra gebe kalınamayacağı anlamına gelmez. Ancak ilerleyen yaşlarda gebelik dönemi karmaşık ve sorunların çıkma ihtimali yüksektir. Kadınlara yumurtlama menopoza kadar değişik kalitelerde ve oranlarda gerçekleşir. Bu nedenle menopoza girmeyen kadınların her zaman gebe kalma şansları olacaktır.

Guinnes Rekorlar kitabı’na göre ise doğal yollar ile kendiliğinden hamile kalmayı başaran en yaşlı kadın 59 yaşındaydı. 59 yaşında menopoz tedavi için östrojen hormonu tedavisi görmesi sırasında 1997 yılında Dawn Brooke hamile kalmıştır. Ayrıca daha önce 33 ve 39 yaşlarında kızları da olduğunu hatırlatalım.

İleri yaşlarda hamile kalmak planlanıyorsa yukarıda bahsettiğimiz yumurta toplama veya dondurma işlemi gerçekleştirilebilir. Veya tüp bebek tedavisinden yararlanılabilir.

Yaşa ve hamile kalma oranlarına bakıldığında; 20’li yaşlarda olan kadınların bir sene içinde gebe kalma şansları yaklaşık olarak %78 ile %86 arasındadır. 30 ile 35 yaş aralığında olanlarda ise gebe kalma şansı %63 ile olurken, 35-39 yaş aralığında %52’ye kadar gerilemektedir. Menopoz dönemine girene kadar doğru orantılı şekilde hamile kalma şansı azalır.

Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınır, ideal gebelik yaşı kaç

Hamile Kalma Şansımı Nasıl Yükseltebilirim?

Yaş etkenine bakmadan hamile kalma şansını yukarılara çekmek için ve sağlıklı şekilde gebe kalıp sağlıklı olarak doğuma ulaşabilmek için yapılacaklar şunlardır;

En önemlisi genel sağlık durumunun olabildiğinde iyi tutulması. Eğer gebeliğe engel olabilecek bir sorun varsa, bunların tespiti ve tedavisi yapılmalıdır. Sağlık geçmişi, kullanılan ilaçlar ve genetik etkenlerde değerlendirilmelidir,

  • Alkol ve sigaradan uzak durmak, kafeinli içecekleri en aza indirmek,
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek,
  • İdeal kiloda olmak,
  • Doğurganlık belirtilerinden olan servikal sıvı ve bazal vücut sıcaklığının takibi,
  • Yumurta kalitesini yükseltmek ve nöral tüp kusurları gibi sorunları en aza indirmek için folik asit desteği.

İleri Yaş ve Doğurganlık İlişkisi

İlerlemiş yaşa sahip ve gebe kalmak isteyen kadınların ortak sorusu kaç yaşına kadar hamile kalınır? Sorusu. Yaş ilerlediğinde tıbbi olarak gebe kalma şansıda azalmaktadır. Bazı durumlarda ileri yaşa rağmen doğurganlık yeteneği de sürdürülebilir. Doğurganlığı sürdürebilmek için günümüzde en çok tercih edilen yöntem yumurta toplama veya yumurta dondurma teknikleridir. Bu teknikler sayesinde ileride gebe kalmayı sağlayacak olan yumurtalar sağlıklı biçimde saklanabilir, ileri yaşlarda istenilirse kullanılabilir. Günümüzde yumurta toplama ya da dondurma işlemini ilerleyen yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen kadınlar sıklıkla tercih etmektedir.

Embriyo dondurma işlemine bakarsa; sperm ile yumurta dondurma işlemine tabi tutularak yapıları bozulmadan saklanmaktadır. İlerleyen yıllarda, ne zaman kullanılmak istenirse uzman hekime söylenir ve hekim dondurulmuş olan sperm ve yumurtayı alarak rahme yerleştirerek kullanımını sağlayabilir. İleri yaşlarda hamile kalmayı sağlayan tekniklerde diğeri ise tüp bebek tedavisidir. Özel olarak yapılan tedavi sayesinde en uygun sperm ve yumurta rahme yerleştirilerek gebeliğin başlaması sağlanabilir.

Son dönemlerde bütün dünya ileri yaşlarda nasıl hamile kalınır sorularına yanıtlar ve yöntemler aramaktadır. Ancak yaşınız ilerliyor ve kaç yaşına kadar hamile kalınır sorusunu kafanızdan atamıyorsanız. Bu konuda gerçek olan bilgi; yaş ilerledikçe kadınların hamile kalma şanslarının düşmesidir. Ayrıca ileri yaşlarda gebelik döneminde oluşacak sorunlarında riskleri artmakta. İlerleyen yaşlarda gebe kalmak için, öncelikle kadınların genel sağlık durumlarının uygun olması gerekmekte sonrasında rahmin gereken şartları sağlaması ve doğumu engelleyecek herhangi bir komplikasyonun olmaması gerekmektedir.

İleri Yaşlarda Oluşabilecek Doğurganlık Sorunları Nelerdir?

  • Artık yumurtalıklar eskisi gibi yumurta bırakamazlar,
  • Artık yumurtalık rezervleri daha da azalmış ve giderek azalacaktır,
  • Yumurta kalitesi düşer,
  • Az önce bahsettiğimiz genel sağlık durumunda sorunlar oluşabilir,
  • Oluşan gebeliğin düşük ile sonlanma riski vardır.

Yaş Doğurganlığı Nasıl Etkiliyor?

Kaç yaşına kadar hamile kalınır? Sorusunun cevabını iyi anlayabilmek için yaş ve doğurganlık arasında nasıl bir ilişki olduğunu da iyi anlamak gerekir.

Kadınların yumurtaları doğmadan 6 milyon ve üzerindedir. Bu yumurtalık devamlı olarak parçalanır. Ergenlik dönemine girildiğinde ise bu yumurtalardan yaklaşık olarak 300 bin adet geriye kalacaktır. Kadınlar ömür boyu yaklaşık olarak 500 defa yumurtlama yaparlar, her yumurtlamada vücut olası bir gebeliğe hazırlanır. Aslında bu yumurtlama sayısı gerçekten iyi bir miktar. 35 yaşından sonra yumurtalar daha hızlı parçalanır ve bunun sonucunda daha hızlı azalırlar. Menopoz dönemi ile birlikte bütün yumurtalarda son bulacaklardır.

Tam olarak menopoza girmeden 2 yıllık bir dönem vardır. Bu döneme premenopozal dönem denir. Bu iki yıllık süreçte yumurtlama sistemi bazı aksaklıklara uğrar. Yumurtlama olsa dahi ve serbest bırakılsa bile döllenecek kalitede değillerdir. Bunun yanında kromozomal sıkıntılardan dolayı döllenme gerçekleşip gebelik oluşsa bile düşük ile sonlanması yüksek ihtimallidir. 35 yaşından sonra doğurganlık yaş ile orantılı olarak düşer. 40 yaşından sonra ise doğal yollar ile gebe kalmak zordur. 45 yaşından sonra doğal yollar ile gebe kalma şansı neredeyse hiç yok denecek kadar azdır.

Göz atabilirsiniz: Gebelikte Kanama Neden Olur? Hangi Önlemler Alınabilir?

Yaş ilerlediğinde artık yumurtalıkların kalitesi düşer ve yumurta bırakılmamaya başlanır. Yumurtalıkta bulunan yumurta sayıları giderek azalır. Yumurta kalitesi döllenemeyecek kadar düşebilir. İleri yaşlarda ise gebeliklerde sorun çıkma olasılığı daha fazla olup, düşük riski vardır. Eğer sizde ileri yaşta gebelik düşünüyorsanız kesinlikle uzman bir doktora başvurmalısınız.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz