Hamilelikte Nişan Gelmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte nişan gelmesi doğumun başlayacağının en önemli sinyallerinden biridir. Rahim ağzını bebeği dışarıdan gelecek olan her türlü tehlikelere karşı koruyan tıkacın serviks değişimleri ille genişleyerek vajinal yoldan vücut dışına düşmesidir. Peki nişan gelmesi belirtileri neler? Nasıl anlaşılır? Ne zaman gelir ve kaç defa gelir? Hepsinin cevabı uzman makalemizde.

Ana SayfaGebelikHamilelikte Nişan Gelmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Hamilelikte nişan gelmesi bir doğum habercisi olup, artık doğuma kısa zaman kaldığını ve gerçekleşeceğini haber veren durumlardan birisidir. Rahmin ağzını kapatarak bebeği dışarıdan gelebilecek olan her türlü tehlikeye karşı bir tıkaç görevi yapan mukusu yapısı, yerinden ayrılarak rahim ağzını açar ve vajinadan vücut dışına çıkar. Bu sayede rahim ağzı açılmış olur ve bebek doğum kanalına girebilir. Nişan gelmesi olarak tanımlanan mukus yapısının düşmesi doğum için gerekli eylemlerden birisidir. Bu mukus yapısı gebeliğin başında meydana gelerek, düşüne kadar görevini yerine getirmektedir.

İlgili konumuz: Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Doğumun gerçekleşebilmesi için bazı gereksinimlerin yerine gelmesi gerekir. Bunlardan birisi ise birtakım servikal değişimlerin olmasıdır. İlk olarak hafif biçimde serviks açılma sergiler. Açılması için ise yumuşar. Ardından ön tarafa doğru hareket eder. Kısacası rahim ağzı açılarak bebeğin doğum kanalına girmesi için gerekli şartlar sağlanır. Halk arasında ise bu duruma nişan gelmesi denir. Daha ayrıntılı düşünürsek, rahim ağzını tam anlamı ile kapatan, tıkaç gibi görev yapan mukus yapısının düşerek rahim ağzının açılmasıdır. Mukus yapısı düştüğünde anne adayları hazırlıklarına başlayarak, doğuma hazırlanmalıdırlar.

Sıklıkla anne adaylarımızın bize sordukları soruların başında nişan geldikten kaç gün sonra doğum olduğu yönündedir. Makalemizin ilerleyen kısımlarında bu konuyu detaylı olarak ele aldık.

Nişan Gelmesi Nedir?

Rahim ağzını bir tıkaç gibi kapatarak bebeği dışarıdan gelecek her türlü tehlikelere karşı korumakla görevli olan sümüksü yapı, gebeliğin başında anne adayının vücut salgılarından üretilerek rahim ağzına konumlanmaktadır. Rahim ağzını sıkıca tıpa gibi mükemmel şekilde kapatır. Düşüne kadar bebeği enfeksiyon ve dış dünyadan gelecek tehlikelere karşı koruyarak görev yapar. Bunun yanında anne adaylarını da bebeğe benzer özelliklerde korumakla görevlidir.

Hem anneyi hem de bebeği birçok etkene karşı koruyarak gebeliğin sağlıklı şekilde ilerlemesine katkıda bulunan yapı, doğumun başlaması için zamanı geldiğinde kendisini genişletir ve vajinal yoldan vücut dışına atılır. Bu sayede rahim ağzı bebeğin geçişi için açılmış olur.

Normal doğumun gerçekleşebilmesi için, rahim ağzının ön tarafa doğru hareket etmesi gerekir. Bu sırada ise rahim ağzında esnemeler olarak, yumuşar ve ardından kendisini geri çeker. Bu sayede hem incelmiş olur hem de kasılma hareketini gerçekleştirir. Daha sonra ise bebeğin doğuma kanalına rahatça geçebilmesi için kendisini genişletir. Tam da bu genişleme sırasında rahim ağzını kapatan tıkaç düşer ve rahim ağzı doğum için açılmış olur. Bir düzen içinde gerçekleşen bu olay nişan gelmesi olarak tanımlanır.

Genellikle anne adayları nişan gelmesi yaşadığında rengini kırmızı, pembe ya da kurumuş kan görünümünde, kahverengi renkte görürler. Sıklıkla olmasa da bazı durumlarda nişan gelmesi kan ile birlikte gelebilir. Tıkaç yerinden ayrıldığında ve düştüğünde herhangi bir ağrı ya da acı duyulmaz. Bu yüzden genellikle nişanın geldiğini tuvalette veya iç çamaşırından anne adayları anlar.

Nişan Gelmesi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Doğumun başladığına dair en önemli habercilerden birisi nişan gelmesi olayıdır. Bazı gebeliklerin son haftalarına kadar bile gelmezken, bazı gebeliklerde ise 36. Gebelik haftasında görülebilir. Ayrıca bazı anne adaylarında nişan gelmesi aniden ve bir boşalma gibi yaşanırken, bazılarında zamana yayılarak yavaş yavaş gelebilir.

Bazı durumlarda nişan karıştırılabilir. Bunun en önemli nedeni vajinal akıntı ile karışmasıdır. Bu nedenle gelen vajinal akıntının rengi düzenli olarak kontrol edilerek şüpheli bir durum varsa hekime haber vermek gerekmektedir. Rahim ağzının açılması ve doğumun başlayacağının bir habercisi olsa da, doğumun net olarak ne zaman gerçekleşeceği konusunda bilgi vermez. Bazı gebeliklerde nişandan hemen sonra doğum gerçekleşebilirken, bazılarında ise doğum günler hatta haftalar sonra gerçekleşebilir.

Bütün anne adaylarında nişan gelmesi belirtileri aynı olmayabilir, farklılar olabilir. Bazı anne adayları vajinal akıntı ile karıştırıp gözden kaçırabilirler, bazıları ise iç çamaşırında fark ederek hekimlerine haber verebilirler. Gelmesi evet önemli, ancak gebeliğin hangi haftasında da geldiği çok önemlidir. Daha doğuma uzun zaman varken vajinal yoldan kırmızı, pembe, kurumuş kana benzer veya vajinal akıntıda nişan gelmesine benzer bir durum ile karşılaşılırsa, hemen gebeliği takip eden hekim durumdan haberdar edilmelidir.

Eğer mukus kanlı bir yapıya sahipse, plasenta ne durumda diye bakmak gerekir. Bunların yanında nişan gelmesine ek olarak düzenli ve şiddeti giderek artan, devamlı olarak oluşan kasılmalar varsa doğum yüksek ihtimalle başlamış olabilir.

Tam olarak doğumun başladığını gösteren en önemli belirtilerden birisi düzenli olarak kasılmaların olması ve bu kasılmaların giderek şiddetini arttırması, iki kasılma arasındaki sürenin giderek kısalmasıdır. Eğer kasılmalar başlarsa hemen hastaneye gitmek gerekir.

Ancak gebeliğin 36. Haftası geçilmiş ise ve kanlı mukus, mukus gelmemişse ve buna rağmen kasılmalarda görülmeye başlanmamışsa, ayrıca suyun gelmesi de gerçekleşmemişse doktor anne adayına evde beklemesini ve kendisini takip etmesini isteyebilir.

nişan gelmesi ne zaman olur

Nişan Ne Zaman Gelir?

Bazı servikal değişimler ile mukus tıpasının yerinden ayrılarak vajinal yoldan atılması olarak bilinen nişan gelmesinin tam olarak ne zaman geleceği gerçekten bilinemez. Çünkü her anne adayının servikal değişim zamanlarının farklı olacağıdır. Ayrıca bütün anne adaylarının vücutları doğuma farklı zamanlarda hazırlık yapabilmesidir.

Beklenen serviks değişimleri oluşmaya başladığı zaman rahim ağzındaki mukus yapısı da yumuşar ve genişleyerek birdenbire veya zamana yayılarak vajinal yoldan vücut dışına atılır. Bazı gebeliklerde bu düşme doğuma kısa süre varken olabilirken, bazen de suyun gelmesinden hemen önce rahim ağızındaki tıpa sanki bir top gibi bir kerede düşerek vücut dışına atılır.

Tek başına nişan gelmesi hiçbir zaman net olarak doğumun başladığını gösteren belirtiler arasında yer almaz. Genellikle anne adayları doktorlarına şu soruyu sorarlar; nişan geldi ancak neden hala sancılarım başlamadı? İşte bu soru tek başına nişan gelmesinin doğumu başlatmadığıdır kanıtıdır.  Doğumun başlaması için düzenli aralıklar ile gelen, giderek şiddetini artıran, sancıların arasındaki sürenin giderek kısalması gerekir. Bunlar doğumun başladığını doğrular.

Özellikle kanlı gelen akıntılara dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlar erken doğumun sinyalleri olabilir. ilk defa gebe kalanlarda ise diğer belirtilerinde gözden kaçmaması gerekmekte. Bunlar; karın ağrısı şikayeti, kramplar, hafif formda kasılmalar, mide bulantısı gibi şikayetler devalı olarak görülür.

Kaç Defa Nişan Gelir?

Nişan gelmesinin hangi tarihte olacağı, miktarı, ne kadar sürede tamamlanacağı ve kaç defa olacağı her anne adayında aynı olmayabilir. Bazı anne adaylarında bir defada top gibi gelebilir, bazılarında ise zamana yayılarak sızıntı şeklinde nişan gelebilir. Bazı gebeliklerde amniyotik kesinin yırtılması ile suyun gelmesi durumu olarak nişan gelmesi görülebilir.  Aslına bakarsanız hamilelikte nişan gelmesi ile ilgili birçok soruya net olarak cevap vermek mümkün değildir. Buda anne adaylarının kedilerini sürekli olarak kontrol etmelerini gerektirmekte ve hangi durumdan şüphe ederlerse etsinler hekimlerine haber vermeleri gerektiğini bize göstermekte.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz