Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır? İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki, hakkında gerçekten de halk arasında çok fazla yanlış bilgiler bulunmakta. Bunun nedeni yetersiz ve yanlış bilgilere sahip olunması. Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Diye birçok anne adayı strese girmekte ve gebelik dönemlerinde cinsellikten soğumaktadır. Sağlıklı giden gebeliklerde tıbbi olarak cinselliğin bir zararı yoktur. Gelin şimdi detaylara bakalım.

Ana SayfaGebelikHamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır? İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki konusu özellikle halk arasında sorulmaya utanılan bir konu olduğu için çok fazla yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse; hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir gibi doğru olmayan bilgiler halk arasında bilinmektedir. Bu gibi bilgiler nedeni ile kadınların hayatlarında ki en önemli ve özel dönemlerden biri olan gebelik döneminde cinsellikten anne adayları soğumaktadır. Bu nedenle ilk olarak bütün anne adayları hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı? Ve nelere dikkat edilecek gibi soruların cevaplarını öğrenerek gebeliklerinde de cinsel hayatlarına devam edebilirler.

Tıbbi verilere göre eğer bir gebelikte herhangi bir sorun yoksa, gayet sağlıklı ve sorunsuz ilerliyorsa, hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın anne adayına veya bebeğe hiçbir zararı olmadığı yönündedir. Her zaman cinsel ilişkiye izin verilmeyebilir. Gebeliklerde oluşan birtakım özel durumlardan dolayı hekim yasaklayabilir. Ayrıca sağlıklı devam eden gebeliklerde yaşanılan cinsel ilişkiler düşüğe neden olmaz. Hatta gebelik döneminde eşler birbirlerine vakit ayırdıklarında daha mutlu ve huzurlu hissettikleri de bir gerçektir.

Hamilelikte cinsel İlişkiye Girilir mi? Zararı Var mı?

Sorunun cevabı evet hamilelik döneminde her şey yolunda ise gebeliği takip eden hekim tersini söylemediği sürece cinsel ilişki yaşanabilir. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı gebeliklerde yaşanan cinsel ilişkilerin herhangi bir zararı olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak bazen gebeliklerde sorunlar çıkabilmektedir. Bu tip durumlarda cinsel ilişki yasaklanabilir. Bunlara yazımızın devamında detaylıca değineceğiz.

Hamilelikte Ne Sıklıkla Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Gebeliğin gidişatında herhangi bir sorun yoksa, hekim bu konuda herhangi bir kısıtlama getirmemiş ise, sıklığına anne ve baba adayları karar verebilir. Fakat gebeliklerin geneline göz attığımızda cinsel ilişkinin eskisine göre daha az yaşandığı da bir gerçek. Bazı anne ve baba adayları gebelik sürecinde tamamen cinselliğe ara bile verebilmekteler. Azalmaların veya tamamen ara verilmenin en önemli nedenleri arasında yanlış bilgiler bulunmaktadır. Gebeliğin evrelerine baktığınızda üç ana evreden meydana geldiğini görürsünüz. İlk trimester yani ilk üç aylık dönemde azalır, ikinci tirimesterde azda olsa artar ve son 3 aylık süreçte yine azalma eğilimi gösterir. Gebelikten önceki cinsel yaşam yoğunluğu gebe kaldıktan sonra ortalama %49 ile %73 aralığına azaldığı görülmüştür.

hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır

Gebelikte Cinsel İstek

Sıklıkla anne adaylarının cinsel isteklerinde azalmalar görülmektedir. Çünkü bebeklerine bir zarar gelmesinden korkarlar. Bu nedenle de cinsellikten soğumaktadırlar. Bu cinsel isteksizliğin iki nedeni olabilir. Birincisi psikososyol ikincisi ise biyomedikal olur. Bunların dışında kalan nedenler ise gebelik öncesinde çiftlerin cinsel yaşamıdır.

Psikososyal nedenlere bakarsak; gebelik dönemi kadınların vücutlarında daha önce karşılaşmadıkları değişimlerin olduğu bir süreçtir. Sadece fizyolojik değil psikolojik olarak anne adayları zor zamanlar geçirir. Özellikle bebeğime zarar verir miyim? Diye korktukları için anksiyete gelişebilir.

Biyomedikal nedenlere bakarsak; anne adaylarında oluşan şikayetlerdir. Örneğin mide bulantıları, uyku hali, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik gibi gebeliğe özel gelişen şikayetlerdir. Bunların dışında kalan nedenler ise anne ve baba adayının gebelik sürecinden önceki durumlarına bağlıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında tıbbi olarak bebeğin zarar görmesi mümkün değildir. Bu sadece yanlış bilgilerden ve yetersiz bilgiye sahip olma nedeni ile ilgilidir. Yeterli doğru bilgiye sahip olmayanlar bebeğin zarar göreceğine inanabilirler. Bebeğin bulunduğu ortam çok ama çok güvenli ve korumalı bir yerdir. Bu nedenle zarar görmesi mümkün değildir. Aralarında sıkıntılar olan bazı çiftler ise gebeliği öne sürerek cinselliğe ara verebilmekteler.

Önemli: Normal olarak halk arasında vajinanın ve uterusun birbirinden ayrı ve farklı organlar olduğu bilinmemekte. Bebeğin bulunduğu ortamda, su içinde amniyon sıvısının bulunduğu bir kese vardır ve bebek burada gelişir. Hem rahmin içinde, rahim ağzı bir tıkaç ile kapalı ve rahim içinde de bir kesenin içinde olan bebeğin cinsel ilişki sırasında zarar görmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Az önce bahsettiğimiz rahim ağzını kapatarak bebeği enfeksiyon ve dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı koruyan tıkaç, doğumdan önce düşer ve buna nişan gelmesi adı verilir. İlgili konumuz: Hamilelikte Nişan Gelmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Cinsel birleşme vajinadan olacağı için, bebeğe zarar vermek tıbbi olarak mümkün değildir. Çünkü vajina ve rahim birbirinden ayrı organlardır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi bebek çok korunaklı bir ortamda gelişimine devam eder.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Yasaklanır?

Aşağıdaki durumlarda hekim cinsel ilişkiye kısıtlama getirebilir yada yasaklayabilir;

Hamilelikte Orgazm Olmak Erken Doğuma Neden Olur mu?

Anne adaylarının orgazm oldukları sırada rahim kasılmalarını tetikleyebileceği yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Yani orgazm olmak rahim kasılmalarını başlatabilir. Ancak bu durum riskli gebelikler için geçerlidir. Sağlıklı olarak ilerleyen gebeliklerde orgazm olmak rahim kasılmalarının başlamasına neden olmaz ve erken doğumu getirmez veya düşüklere neden olmaz. Tekrar etmekte fayda var sağlıklı ilerleyen gebelikler için geçerli.

Korunmak Gerekli mi?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında korunmak sağlıklı olacaktır. Bunun nedeni cinsel yollar ile bulaşma riski olan hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı önlem almaktır. Özellikle anne adayları vajinal enfeksiyonlara daha açıktır.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Cinsel İlişkiye Başlanmalı?

Burada hangi doğum çeşidinin kullanıldığı önemlidir. Her iki doğumda da vücudun toparlanma ve iyileşme süreçleri olacağından cinsel ilişkiye başlama zamanı farklılar gösterir. Genelde doğumu takip eden 30 ile 45 gün sonra cinselliğe çiftler başlayabilir. Verdiğimiz süre içinde rahim iyileşmesi ve toparlanması olurken, olası yırtık oluşumları veya doğum sırasında epiyoztami yapışmışsa iyileşmesi için gereken zamandır.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz