Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Hangi Haftada?

Hamilelikte bebek hareketleri, bütün anne adaylarının heyecan ile beklediği durumların en başında gelir. Peki hamilelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir? İlk gebeliği olanlar bebek hareketlerini geç mi hissederler? Bebek hareket etmezse ne yapılır? Hareketler nasıl sayılır? Gelin birlikte bakalım.

Ana SayfaGebelikHamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Hangi Haftada?

Özellikler ilk defa hamile kalan anne adaylarının büyük bir heyecan ile beklediği durum olup, hamilelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir diye merak etmekteler. Sıklıkla birçok anne adayı sabırsız davranıp bebeğim neden hareket etmiyor, neden hala hareketleri hissetmiyorum ve bebek hareketleri ne zaman hissedilir diye hekimlerine sorular sormaktadırlar. Bizde makalemizde anne adaylarımızın kafasında ki bütün sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Kaçıncı Haftada Hissedilir?

Aslına bakarsanız gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren anne karnında oluşmaya başlayan bebek hareket etmeye başlar. Fakat bebek içeride çok küçük olduğundan bu hareketleri anne adaylarının hissetmesi imkansızdır, hareketler küçük ve kuvvetsiz olduğu için emilir. Ancak bebek geliştikçe ve büyüdükçe hareketleri de hissedilmeye başlayacaktır. İlk bebek hareketlerini anne adayları sıklıkla gebeliğin 16 ile 20. Haftalarında hissedeler. İlk gebeliği olanlar ise sanki içlerinde bir kelebek hareket ediyormuş gibi bu durumu tariflerler.

Her anne adayı aynı haftalarda bebeklerinin hareketlerini hissetmezler. Bu değişken bir durumdur. Bazı anne adaylarımız 13 ile 16. Gebelik haftalarında bu durumu yaşayabilir. Fakat önemli nokta hissedilen hareketler gerçekten bebek hareketimi yoksa gaz mı olduğunu anlamak biraz zorlayıcı olabilir. Anne karnındaki bebek büyüdükçe hareketler daha net, düzenli olarak hissedilmeye başlanır. İlk defa hamile kalan anne adaylarımız hamilelikte bebek hareketlerini daha diğer anne adaylarımıza göre daha geç hissedebileceklerini de hatırlatalım.

İlk gebeliğini yaşayanlar 20. Gebelik haftasına kadar hareketlerini hissetmezlerse endişeye kapılmasınlar. Bütün gebelikler, bütün bebekler ve tüm anne adayları farklı olduğu için hareketler farklı zamanlarda hissedilebilir. İlk gebelikler 13 ile 25. Gebelik haftaları arasında bebeğin hareketleri hissedilecektir.

Bebek Annesinin Karnında Neden Hareket Eder?

Hareketler gebeliğin ilerleyen zamanlarında çok daha net olarak hissedilir. Bu nedenle her anne adayı bu hareketlere dikkat etmelidir. Düzenli olarak hareket takiplerini yapmalıdır. Özellikle bebekler gebeliğin son üç ayında çok daha aktif olurlar, büyüdükleri için ise hareketleri daha güçlü olduğundan çok daha iyi hissedilir.

Doğuma yaklaştıkça bebek kilo almış ve almaya devam eder. Bu nedenle artık yaşadığı ortam ona dar gelmeye başlayacaktır. Bu durum ise hareket kısıtlılığına neden olacağında, eskilere göre hamilelikte bebek hareketleri daha azalabilir.

Anne adayları bazı pozisyonlarda rahatsızlık hissedebilir. Aynı anda bebeği de bu durumdan rahatsız olabilir. Bebekte hareket ederek annesinin pozisyonunu değiştirmesini isteyebilir. Ayrıca bebekler, annelerinin yediği ve içtiklerine karşı bir tepki olarak hareket ettikleri bilinmektedir. Her anne adayı bebeklerinin ne zaman uyuduklarını ve ne zaman uyanık olduğunu çok rahat şekilde bilebilirler.

Bebek Hangi Sıklıkta Hareket Eder?

Gebeliğin 28. Haftasından itibaren anne adaylarımız bebeklerinin hareketlerini her gün düzenli olarak saymalı ve takip altına alınmalıdır. Bu sayede hem anne ve bebek arasında daha güçlü bir bağ olacak hem de olası bir sorun halinde erken tanı ve müdahale yapılabilmektedir. Bebeğin gün içinde hangi saatlerde aktif olduğu, ne kadar hareket ettiği gibi veriler not tutularak takip edilmelidir. Şu şekilde yapılabilir; anne adayı rahme kan akışının daha fazla olacağı sol tarafına yatmalı ve 10 adet hareket hissedene kadar ne kadar zaman geçti diye notunu almalıdır.

Önemli: Ancak bebeğin hareketlerinde bariz şekilde azalmalar olursa, veya çok fazla hareket ettiği hissedilirse hekime haber vermek gerekmekte.

Bebek Hareket Etmezse Ne Yapılır?

Bu konuda bebeğin normal zamanlarda ne kadar ve hangi saatlerde hareket ettiği çok önemlidir. Eğer hamilelikte bebek hareketleri her gün sayılıyor ve not ediliyorsa, bu kayıtlara göre önemli derecede değişimler söz konusu ise hemen anne adayları hekimlerini bilgilendirmelidirler. 2 saat boyunca 10 tane bebek hareketi hissedilmez ise, endişe kapılmadan bir daha hareketleri saymak daha sağlıklı olacaktır. Fakat ikinci 2 saat içinde de tekrar 10 hareket hissedilmezse hemen gebeliği takip eden hekim bilgilendirilmeli.

Bebeğin Hareket Sayıları Neden Önemli?

Erken gebelik dönemlerinde hissedilen hareketler net olarak anlaşılmasa da, ilerleyen gebelik dönemlerinde çok net olacak şekilde hissedilir. Bu nedenle bütün anne adaylarımız bebekleri ne zaman uyur, ne zaman uyanık olur, ne zaman çok hareket eder gibi bütün detayları bililer.

Düzenli olarak hamilelikte bebek hareketler takip edilirse, olası bir sorunu önceden belirlemede gerçekten çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı olarak geliştiği; her gün yaptığı aktivitelere normal şekilde devam etmesi ile anlaşılır. Yani her gün aynı saatler tekme atması, yuvarlanması veya hareket etmesi sağlıklı olduğunu gösteren verilerdendir. Özellikle riskli gebeliklerde bebek hareketleri 28. Haftadan itibaren düzenli sayılmalıdır. Fakat bu sayım işlemi her gebelikte yapılırsa çok daha tedbirli davranılmış olunur.

Genellikle bebeklerin hareket ettiği zamanlardan bahsedersek; anneleri tatlı yediğinde, yemek yediklerinde ve aktivite içinde olduğu durumlarda bebekler hareket ederler. Bunların yanında eğer anne adayının kan şekerinde düşme olursa hareketlenirler. Bu durum genelde akşam 9 ile gece 1 arasında olduğundan, bu saatlerde daha fazla hareket edebilirler.

Düzenli şekilde her gün hamilelikte bebek hareketlerini saymak anne ve bebek arasında daha güçlü bir bağ kurulmasını sağlar. Anne adaylarımız hareketleri saymak için bebeğin uyanık olduğu saat dilimlerini seçmeli ve rahat bir pozisyonda, sessiz bir ortamda olmalıdırlar. Sol tarafa yatmak rahme giden kan akımını hızlandıracağı için bu pozisyon tercih edilmelidir. Kan akımı hızlanırsa bebek daha aktif olur.

Hamilelikte Bebek Hareketlerini Saymak

Bebeğin her gün yaptığı hareketleri takip etmek ve belli zaman dilimleri içinde yaptığı hareketleri saymanın birden çok yolu vardır. Genelde 2 saatte en az 10 hareket beklenir. Ancak birçok zaman 2 saat olmadan 10 hareket çoktan yakalanmış olur.

İlk olarak anne adaylarımız hamilelikte bebek hareketlerini saymak istiyorlarsa bir not defteri edinmeliler. Bebeğin ilk hareketi geldiğinde bu deftere not edilmeli ve her gelen hareket için bir çarpı işareti eklenmelidir. İlk hareket ve son hareket olan onuncu hareket arasında geçen zaman kayıt altına alınmalıdır. Bu şekilde toplamda 10 hareketin ne kadar zamanda olduğu tespit edilmiş olunur.

Hareketlerin takip edilmesinin en önemli nedeni, her gün olan hareketlerde değişimlerin olup olmadığını rahatlıkla anlayabilmek içindir. Hareketlerin sayılmaya başlandığı ilk günlerde anne adaylarımızın kafaları biraz karışabilir ve zamanların arasında değişimler görebilirler. Önemli olan birkaç gün üst üste hamilelikte bebek hareketlerinde bariz bir değişim söz konusu olmazsa endişe edecek bir durum yok demektir. Fakat hareketlerde önemli derecelerde değişimler ve sapmalar söz konusu ise vakit kayıp etmeden gebeliği takip eden hekim bilgilendirilmeli.

Anne Karnındaki Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapılmalı?

Bizce sadece riskli gebeliklerde değil, her gebelikte 28. Haftadan itibaren bebek hareketleri düzenli biçimde takip edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Sabah kahvaltı ettikten sonra sakin ve sessiz bir ortam geçilmeli, bir saat bebeğin hareketleri takip edilir. Bu bir saatlik zaman dilimi içinde bebeğin en az 3 defa hareket etmesi istenir. Hareketlerin öyle çok büyük olmasına gerek yoktur. Küçük bile olsa yeterlidir.

1 saatlik sürede bebek 2 veya altında hareket etmişse, anne adayı şekerli gıdalar yemeli (çikolata, bal, reçel gibi gıdalar) sonrasında ise bir daha 1 saat bebeğin hareketleri takip edilmelidir. Yine istenen 3 hareket gelmezse, hemen hekime haber vererek bilgilendirme yapmak gerekir. Her sabah bu işlem yapılarak bebeğin hareketleri kayıt altına alınabilir. Şüpheli bir durumda hekime haber verilebilir. Ayrıca iki saatlik takip yerine bu şekilde bir saatlik takiplerde yapılabilir.

Göz atabilirsiniz: Hamilelikte Nişan Gelmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Önemli Olan Son Notlar

  • Gebeliğin 25. Haftasına kadar hamilelikte bebek hareketleri düzensiz şekilde hissedilebilir. Bu normal olarak karşılanır,
  • Bebek her zaman hareket ettiğinden daha uzun süreler boyunca hareketsiz kalırsa, çok fazla beklemeden hekime haber vermek gerekir,
  • Bebeğin yapacağı hareketler; tekme atma, yuvarlanma, dönme ve hırlama tarzında olabilir. Hepsi de hareket olarak kabul edilir,
  • Sıklıkla anne karnındaki bebekler hıçkırır ve bu hıçkırma zıplama tarzında hissedilir. Sanki tık tık vuruş sesi gibi anne adayları hissederler. Unutulmalıdır ki hıçkırma istem dışı bir hareket olup, hamilelikte bebek hareketlerinden biri değildir,
  • Gebeliğin 32. Haftasından sonra eğer 12 saat süresince hamilelikte bebek hareketleri hiç hissedilmez ise acil şekilde doktora ulaşılmalıdır. Hekim bu duruma NST olarak tanımlanan bir test ister ve bebeğin genel durumunu sağlık durumunu kontrol ederek inceler.

Anne adaylarımız gebeliklerini takip edecek hekim seçimi yaparken, her zaman ulaşılabilir olmasına çok dikkat etmelidir.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz