Gebelikte Bebeğin Beyninde Su Toplanması (Ventrikulomegali)

Ana SayfaGebelikGebelikte Bebeğin Beyninde Su Toplanması (Ventrikulomegali)

Ventrikulomegali, diğer adı ile gebelikte bebeğin beyninde su toplanması verilere bakıldığında erkek bebeklerde görülme tehlikesi daha yüksektir. Beyin yapısına bakıldığında ventriküler yapılar görülemkte, eğer bu yapılarda genişlemeler olursa Ventrikulomegali diğer adı ile hamilelikte bebeğin beyninde su toplanması olarak adlandırılmaktadır. Yine elde edilen verilere bakılırsa, anne karnında bebeğin beyninde su toplanması bütün gebeliklerde 1000’de 2 oranında görülmektedir.

Ventrikulomegali (Gebelikte Bebeğin Beyninde Su Toplanması) Nedir?

Ne Kadar Sıklıkla Ventrikulomegali Görülür?

Elde edilen verilere bakıldığında Ventrikulomegali görülme oranı 1000’de 2’dir. Diğer bir oranlama ile ise 1000’de 0,1’dir. Ancak kız bebeklere oranla erkek bebeklerde görülme sıklığı daha fazla olduğu da kayıtlara geçmiştir.

Anne Karnındaki Bebeğin Beyninde Su Toplanması Neden Olur?

Gebelikte bebeğin beyninde su toplanmasının ana nedenlerinden birisi herhangi bir bölgede bir tıkanıklığın olması (vücudun herhangi bir yerinde olabilir) veya gelişim bozukluklarının görülmesidir. Eğer oluşan genişlemeler artar ve duruma basınçta eşlik ederse, beyinde sıvı toplanmaları gelişir. Bazı durumlar ise tetikleyebilir. Bu durumlara bakarsak;

 • Anne karnında ki bebekte enfeksiyon varlığı,
 • Genetik veya kalıtsal sorunlar,
 • Tümör oluşumları,
 • Beyin kanamaları gibi nedenler Ventrikulomegali riskini arttırmakta.

Anne karnında ki bebeğin beyninde su birikmesinin birkaç nedeni bulunmaz. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yalnızca annesinin karnında olan bebeklerede tanı konulabilir. Fakat bu duruma tam olarak hangi sorunların neden olduğunu anlamak zordur. Eğer tek traflı sorunlar varsa, bunlara yönelik bazı iyileştitmelere gidilebilir. Ancak iki taraflı yani çift taraflı sorunlar varsa iylleştimeleri daha zor olabilir. Bunların yanında şiddetine ve yoğunluğuna göre üç başlık altında inceleyebiliriz. Orta, hafif ve şiddetli olarak üç ana başlık altında toplanmatadır. Şimdi biraz daha ayrıntılı bakalım bunlara;

Hafif formu: hafif formunda genişlik 10-12mm arasındadır. fakat şunu da belirtmekte fayda var bazı sağlık kurumlarında bu referans aralıkları 10-15mm aralığında olabilmekte.

Orta formu: orta formunda ise 15-20mm aralığında kabul edilir.

Şiddetli formu: şiddetli formunda genişleme 20mm ve üzerinde ise şiddetli olarak kabul edilir.

Ventrikulomegali Nasıl Anlaşılır? Tanısı Nasıl Konulur?

Anne karnındaki bebeğin beyninde su toplanması yapılan ultrason ile tanısı konulmaktadır. Ancak bazen tanının sabitlenmesi için MR uygulanabilir. Genellikle genişlemeye neden olan etken aquduktus kanalı olarak bilinen kanalda darlık söz konusu olduğunda görülmekte. Oluşan anomali nedenlerine bakarsak; ise CMV veya toksoplazma gibi enfeksiyon varlıkları ve beyin tümörleri ile beyin kanamaları ventrikulomegali nedenleri arasındadır.

Yapılan kontrollerde genişleme 15mmden daha fazlaysa, yanında ek bulgular olmasa bile ilerleyen dönemlerde birtakım sorunlara yol açma riski vardır. Riskler ise şu şekildedir; Nöral tüp defekti, Arnold-Chiari malformasyonu, corpus callosum agenezisi, araknoid kist, Dandy-Walker sendromu gibi ilerleyen zamanlarda sorunlar oluşabilir.

Tanı Sonrası Nasıl Bir Yol İzlenir?

Tam ve net şekilde konulursa, ilk etapta karar verilecek tek konu vardır. Buda gebeliğin devam edip ermeyeceği konusudur. Gebeliğin devam edip etmeyeceği ise bazı kriterlere bağlı olup bunlar şu şekildedir;

 • Şiddeti hangi formda,
 • Tek veya çift taraflı mı,
 • İzole hali var mı? (tek taraflımı)
 • Enfeksiyon bulgusu var mı?
 • Yanında eşlik eden başka bir sorun var mı?
 • Yapılan genetik test sonuçları neler söylüyor?
 • Bazı durumlarda eğer gerekli görülürse fetal MR yapılarak incelenebilir.

Ventrikulomegalinin Tekrarlama riski var mı?

İlk olarak oluşan ventrikulomegali tek taraflı ve yanında eşlik eden başka bir sorun yoksa, kendi halinde seyrediyorsa genellikle tekrarlama riski çok yoktur. Fakat yanına  kromozomal anomalilerde vara tekrar etme riski bulunur. Bu durum ile karşı karşıya kalındığı zaman alanında uzman perinatolog ile görüşme sağlamak en sağlıklısı olacaktır. Yapılan muayene ve bazı testlerin ardından uzman perinatolog detaylı bilgilere sahip olacaktır.

Hamilelikte Bebeğin Beyninde Su Toplanması Durumunda Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Tanı konulduktan sonra ilk etapta bebekte herhangi bir kromozomal sorun olup olmadığını anlamak için anne adayına amniyosentez uygulanmakta. Bunun yanında herhangi başka bir anomali durumunun olup olmadığı da ekokardiyografi ve ultrason incelemeleri ile detaylıca araştırılmalıdır. Elde edilen verilere göre ventrikulomegalinin yanında başka bir sorun var mı yok mu anlaşılır. Yapılan amniyosentez ile enfeksiyon varlığı ve nöral defekt olup olmadığı da anlaşılabilmekte. Bütün bunların yanı sıra ventrikulomegali nedeni olabilecek HSV, kızamıkçık ve CMV gibi etkenlerde göz ardı edilmeden araştırmaya dahil edilmesi gerekmekte.

İlgili konumuz: Amniyosentez Nedir? Neden Yapılır? Kimlere Uygulanır?

Gebeliğin takibinde yapılacak işlem anne ve bebeğin daha sıkı takip altına tutulması ve belirli zaman aralıkları ile kontrollerinin yapılması gerekir. Kontroller oluşan ventrikulomegalinin ne durumda olduğunu izlemek için önemlidir. Herhangi bir artma veya azalma var mı kontrol edilir.

Hafif formda olan ventrikulomegaliler sıklıkla doğuma doğru yani gebeliğin sonlarında kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak bebeğin beyin gelişimi hala deva ettiğinden dolayı beyin yapısı takip MR ile takip edilmeli.

Tanının ardından gebeliğin ilerleyip ilerlemeyeceği kararı elde edilen verilere bağlı olarak sadece ailenin kararı olacaktır. Doktor bu aşamada sadece aileyi detaylı şekilde bilgilendirmek ile sorumludur.  Bebeğin kafa ölçüsü istenilen referans aralıklarında ise ve risk oluşturacak bir durum söz konusu değilse doğum çeşitleri içinden normal doğum yapılabilir. Ancak bebeğin kafa ölçüleri istenilen aralıklardan büyükse anne ve bebeğin sağlığı açısından sezaryen doğum yapılması gerekir.

Doğumdan Sonra Bebeğin Durumu ve Takibi

Hamilelik sürecinde kontroller esnasında gerileme yoksa veya artma varsa bu durum doğum sonrasında oluşabilecek sorunların risklerini yukarı çekmektedir. Bu riskler neler diye soracak olursanız; bazı sinir sistemi ile ilgili sorunlar, kafa çapı, fontonel büyüklük gibi sorunlardan bahsedilebilir.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz