Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır? Önemli Belirtileri Neler?

Gebe kalan bütün kadınlar, hamileliğin sonlarına doğru doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır? Ne zaman doğum yaparım? Nasıl doğum yapacağım ve sancılarım ne zaman başlar? Diye birçok soru kafalarını meşgul etmektedir. Bütün bu sorularınıza ayrıntılı yanıtlar vererek, ne zaman hemen hastaneye gitmeniz gerektiğine de değindik.

Ana SayfaDoğumDoğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır? Önemli Belirtileri Neler?

Bütün anne adaylarının aklında her zaman doğum ne zaman olur, doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır? Nasıl doğum yaparım? gibi sorular vardır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde hissedilen bütün sancılar doğum sancı ile karıştırılarak endişeye ve heyecana neden olmaktadır. Bizde sizlere doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır? Yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır. Ancak bu belirtileri her anne adayında aynı zamanda ortaya çıkmaz. Her gebelik farklıdır ve hiçbir zaman doğumun tam olarak ne zaman olacağı bilinemez. Sadece tahmini olarak doğum zamanı hesaplanabilir. Fakat doğumun belirtilerini bilmek her zaman anne adaylarını bir adım öne taşır ve gebeliğin son dönemlerini daha rahat geçirmelerini sağlar.

Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Gebelik toplamda 40 haftalık bir süreci içine alır. En geç 40. Haftada doğumun gerçekleşmiş olması beklenir. Genellikle 37 ile 39. Gebelik haftalarında doğumlar gerçekleşir. Bu haftalar arasında olan doğumlara zamanında doğum adı verilirken, 36. Haftada önce gerçekleşen doğumlara ise erken doğum adı verilir.

Ancak her zaman önceden hesaplanan doğum tarihlerinde değişimler olabilmekte. Bu nedenle anne adayları 37 ile 40. Haftalar arasında her an doğum yapacaklarmış gibi hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Aslına bakarsanız her ihtimale karşı 32. Gebelik haftasından itibaren doğum çantası hazırlanmalı ve doğuma her an hazır olmalıdır.

İlgili Konumuz: Doğum Çantası En Geç Ne Zaman Hazırlanmalı?

Doğumun belirtileri ise;

 • Bebeğin doğum kanalına inmesi,
 • Rahim kasılmaları,
 • Rahim ağzının açılması,
 • Düzenli olarak gelen kasılmalar,
 • Akciğerlerde rahatlamalar,
 • Sık idrara çıkma,
 • Pelvik bölgede doluluk,
 • Suyun gelmesi,
 • Nişan gelmesi,
 • Şimdi gelin doğumun yaklaştığını nasıl anlarım sorusunun cevapları olan bu maddeleri yakından inceleyelim.

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

Doğum yaklaştığında artık bebek dünyaya gelebilmek için doğum kanalına inmeye başlar. Bebeğin doğum kanalına inmesi dışarıdan bakıldığında da anlaşılabilir. Anne adayının karnı aşağı doğru iner. Yapılan ultrason muayenelerinde de hekim bebeğin baş aşağı pozisyona geldiğini ve doğum kanalına indiğini görebilir. Eğer bebek doğum kanalına doğru iniyorsa doğuma hazırlık yapıyor demektir ve doğuma az bir zaman kalmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki, doğum kanalına inen bebek birkaç gün içinde doğabileceği gibi birkaç hafta içinde de doğabilir. Bazı bebekler baş aşağı pozisyon almazlar. Detaylar için; Makat gelişi nedir? Bebeğin Ters Durması

İlgili Makalemiz: Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Rahim Kasılmaları

En yaygın olarak bilinen ve doğumun habercilerinden olan rahim kasılmalarıdır. Yalancı doğum sancıları veya braxton hick kasılmaları olarak tanımlanan bu kasılmalar gebeliğin son 3 aylık yani üçüncü trimester döneminde gerçekleşmektedir.  Bazı anne adaylarında daha erken gebelik haftalarında görülebilmekte ve endişeye neden olmaktadır.

Rahim Ağzının Açılması

Bebeğin doğum kanalına girebilmesi için öncelikle rahim ağzının açılması gerekmektedir. Bebeğin buradan geçerek kanala girebilmesi için istenen açıklık 10cm’dir. Yani açılma 10cm olmalıdır ki bebek kanala girerek geçebilesin. Bebeğin kafasının geçebilmesi adına bu açıklık önemlidir. Doğum yaklaştığında artık rahim ağzında genişlemeler olacaktır. Özellikle son haftalarda hekim ziyaretleri daha da sıklaşarak kontroller bazen 3 güne kadar gerileyebilir. Bunun nedeni oluşabilecek her türlü sorunu önceden tespit edip önlem almaktır. Ayrıca doğumun ne zaman olacağına dair önemli bilgilerde edinilebilir. Ne kadar açıklık olduğu doğuma ne kadar zaman kaldığına dair önemli ip uçları verebilir. Daha önce hiç gebe kalamayanlarda yani ilk gebeliği olanlarda istenilen açıklığı elde etmek daha uzun sürebilir.

İlgili Konumuz: Açılma Olduktan Ne Kadar Sonra Doğum Olur?

Düzenli Gelen Sancılar

Doğumun başlamasında ve ilerlemesinde sancıların rolü büyüktür. Rahim ağızının açılması ve bebeğin doğum kanalına girerek kanalda ilerlemesi sancılar sayesinde gerçekleşir. Buda sancıların rahim kaslarını düzenli olarak kasıp gevşetmesi ile mümkündür. Doğumun yaklaştığını nasıl anlarım sorusunun bir diğer cevabı ise düzenli gelen sancılardır. Eğer;

 • Sancılar düzenli şekilde geliyorsa,
 • İki sancı arasında düzenli aralıklar oluşmuşsa,
 • İlk başlarda 25-30 dakikada gelen sancılar artık 5-6 dakikada bir geliyorsa,
 • Sanki adet döneminde olan kramplar gibi kasık ve bel kısmında da hissediliyorsa,
 • Yatarak, oturarak yani dinlenme ile azalmıyor ve geçmiyorsa artık doğum yaklaşmış demektir. Anne adayları hemen bir doğumu yapacakları hastane ile iletişime geçmeliler. Yada en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidirler.

Akciğerlerde Rahatlama, Daha Rahat Nefes Alma

Gebeliğin son zamanlarında bebek hızlıca kilo almaya başlar. Diğer aylarda, ayda birkaç kilo alan bebekler artık haftada yarım kilo ile bir kilo arası almaya başlarlar. Buda anne adayının akciğerlerine baskı yapacaktır. Ancak bebek doğum pozisyonu alarak doğum kanalına inmesi akciğerlere gelen baskıyı hafifletir. Çünkü bebek yukarıdan aşağıya doğru gelmiştir. Genellikle bebek doğum kanalına inmeden önce anne adayları nefes darlığı gibi şikayetler yaşarlar. Ancak doğum kanalına indikten sonra bu şikayetlerinde azalmalar olur. Bu nedenle daha rahat nefes alıp verme doğumun yaklaştığına dair bir belirtidir.

Sık İdrara Çıkma

Bebek doğum kanalına indiğinde anne adayları daha rahat nefes almaya başar ve pelvik bölgede doluluk hissi yaşarlar. Ancak bebek daha aşağıya indiği için bu seferde mesaneye baskı yapar. Oluşacak baskı ise daha fazla idrara çıkma şikayetini oluşturur. Gebeliğin son haftalarında eğer sıkça idrara çıkma isteği oluşmuşsa doğumun yaklaştığına dair bir belirti olarak kabul edilebilir.

Pelvik Bölgede Doluluk

Akciğerlerde ki basınç azaldığında pelvik kısımda doluluk hissi olacaktır. Bunun nedeni bebeğin daha alt kısımlara inmesidir. Bebeğin aldığı yeni pozisyon kasıklarda ve pelvis kısmında dolgunluk ortaya çıkarmaktadır.

Nişan Gelmesi

Gebeliğin en başından itibaren rahim ağzını bir tıkaç gibi kapatarak bebeği her türlü tehlikeden ve enfeksiyonlardan koruyan bir mukus tabakası vardır. Doğum yaklaştıkça bu tıkaç görevi yapan yapı yumuşayarak düşer ve bu şekilde rahim ağzı bebeğin geçişi için açılmış olur. Toplumda bu duruma gebelikte nişan gelmesi olarak tanımlanır. Pembe, kırmızı, az kanlı yada şeffaf ve sümüksü yapıya sahiptir.

Suyun Gelmesi

Anne karnında bebek gelişimini rahim içinde olan amniyon kesesinde sürdürerek tamamlar. Bu kesenin içi amniyon sıvısı ile doludur. Doğum kasılmaları başladığı zaman amniyon kesesi patlayabilir ve içinde bulunan sıvı vajinal yoldan atılabilir. Bazen bu sıvı sızıntı şeklinde gelebilirken, bazen boşalma tarzında da gelebilir. Suyun gelmesi durumunda artık doğumun yaklaştığı ve çok bir zamanda kalmamış demektir.

Hastaneye Ne Zaman Gitmeliyim?

Rahim ağzının açılması esnasında veya nişan gelmesi halinde adet kanı miktarında kan gelmesi normaldir. Ancak daha fazla kanama olursa hemen hastaneye gitmek gerekir.

Eğer suyun gelmesi durumu varsa acilen hastaneye gidilmesi gerekir.

İlk gebeliğini yayanlarda kasılmalar 10 ile 20 dakika aralığına düşüne kadar evde beklenebilir. Fakat gelen kasılmalar ve sancılar daha sık olmaya başlarsa hemen bir hastaneye gitmek gerekir.

İlk gebeliği olmayanlarda ise sancılar düzenli şekilde gelmeye başladığında hemen hastaneye başvurmak gerekmekte. Bunun nedeni ikinci doğum ve sonrasında doğum seri şekilde başlayabilmekte.

Önceki doğumlarda doğum çeşitleri arasından sezaryen olunmuşsa veya çok miktarda miyom alınması öyküsü varsa sancılar başlar başlamaz hemen hastaneye gidilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bebeğin eşi yani plasenta doğum kanalını kapatmışsa detaylar: Plasenta Previa Nedir? Neden Olur? (Bebeğin Eşinin Aşağıda Olması) veya plasenta rahim duvarına yapıştığından şüphe ediliyorsa hekim hemen aranmalı ve ardından vakit kayıp etmeden hastaneye gidilmelidir.

İlgili Konumuz: Bebeğin Eşinin Rahim Duvarına Yapışması (Plasenta Akreata)

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz