Doğum Sonrası Şişlik Nasıl Geçer? Ödem Nasıl Atılır?

Ana SayfaDoğumDoğum Sonrası Şişlik Nasıl Geçer? Ödem Nasıl Atılır?

Birçok kadın gebelik dönemlerinde şişliklerden ve ödemlerden şikayetçi. Birçok etkene bağlı olarak şişliklere gebelikte sıkça rastlanmakta. Vücudun farklı yerlerinde görülebildiği gibi yüzde de ödemler ile karşılaşmak mümkün. Peki doğum sonrası şişlik nasıl geçer? Doğum sonrası ödem nasıl atılır? Gelin birlikte bakalım ve elimizden geldiğinde sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

Doğum Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

Gebelik süreci ödemlerin oluşması için ideal bir zamandır. Birçok anne adayı oluşan şişliklerden şikayetçi olmaktadır. Aslına gebeliğin neden olduğu bu sıkıntılar çoğu zaman olağan yani beklenen, doğal durumlardır.
Gebelik süreci boyunca yaşanan bu sıkıntıların aslında kaynağında vücudun ihtiyacı olan su bulunur. Vücudun ihtiyacından fazla suyu tutması sonucunda şişlikler ortaya çıkmaktadır.
Gebelikten sonrada annelerimiz doğum sonrası şişlik nasıl geçer? Diye merak etmekte ve sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. İşte doğum sonrası şişlik nasıl geçer? Yanıtları;

 • Ayakları yukarı kaldırın,
 • Dengeli ve düzenli beslenin,
 • Rahat kıyafetler giyin,
 • Gerekirse doktora başvurun,
 • Proteinden zengin gıdalar alın,
 • Düzenli egzersiz yapın,
 • Bebek bol bol emzirilmelidir,
 • Aşırı tuzdan ve şekerden uzak durun,
 • Sık ve az yemek yiyin,
 • Kısa yürüyüşler yapın.

Hamilelik döneminde oluşan ödem ve şişlikler doğum sonrasında azalamaya başlayacaktır. Fakat doğum sonrası şişlik nasıl geçer? Veya nasıl daha hızlı geçer diyorsanız, yukarıda sıraladığımız maddeleri uygulayarak daha hızlı ödem atabilirsiniz.
Kesinlikle hamilelik dönemimde şişlik olmasın diye yeteri kadar su tüketiminden kaçınılmamalı. Çünkü fazla su içmek şişliklere neden olmaz, yeteri kadar su alınmadığına şişlikler olacaktır. Bunun nedeni vücuda yeteri kadar su girmezse, vücut alarma geçip su biriktirmeye başlayacaktır.

Günlük su ihtiyacını hesaplamak istiyorsanız kilo x 0,033 formülünü kullanabilirsiniz.
Ayrıca doğumdan sonra kesinlikle bebek ile annelerde uyumalıdırlar. Böylece uykusuzluk, yorgunluk ve stres kaynaklı ödemlerin önüne geçilecektir. Anneler bu şekilde bebekleri ile tam adapte olarak hem uykusuz kalmazlar hem de bebeklerinin uyku döngülerine kendileri de alışırlar.

Doğum Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Doğum sonrası şişlik ve ödem sıklıkla ilk bir ay içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Bu nedenle de doğum sonrası hemen şişliklerin geçmesini beklemek yanlış olacaktır. Gebelikten çıkan vücuda biraz zaman tanımak gerekmekte. Doğum sonrası annelerimiz sadece bebeklerini emzirmeye odaklanırlarsa en doğrusunu yapmış olacaklardır. Ayrıca bolca emzirmek ve bol sıvı tüketimi doğum sonrası şişlik nasıl geçer sorusunun aslında bir yanıtıdır. Bebeği emzirmek ve bol sıvı almak ödem ve şişliklerin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Gebelikte Neden Ödem ve Şişlik Olur?

Gebeliğin başlangıcından itibaren anne adaylarının vücutlarında ki kan miktarı artmaya başlar ve gebelik ilerledikçe bu artış devam eder. Buda dokuların arasında var olan hücrelerin sıvı toplaması demektir. Çok fazla ödem oluşmasının başlıca nedenleri arasında;

 • Hareketsiz bir gebelik dönemi,
 • Beslenme bozuklukları ve kötü beslenme,
 • Yeterince sıvı alamamak gibi nedenler gebelikte ödem nedenleridir.

Bazı durumlarda ise, gebelikte ortaya çıkan tansiyonda ödem nedenleri arasında yer alır. Gebelik süresince sağlıklı beslenmek ve uygun olan egzersizleri yapmak ödem oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Ödem ve Şişliği Azaltan Besinler Nelerdir?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek için anneler doğum sonrası yediklerine dikkat etmelidirler. Kesinlikle ödem attıracak diye tek bir besin kaynağına yönelmek yanlıştır. Tek bir besin sağlıklı beslenmenin önüne geçerek farklı sorunlara da yol açar.

Doğum sonrası şişlik nasıl geçer diye soran annelerimiz beslenme programlarına bazı besinleri ekleyerek şişliklerin daha hızlı inmesine katkı sağlayabilirler. Besinler ise; ekineya çayı, ananas ve maydanoz gibi besinler doğum sonrası ödem ve şişliğin inmesine yardımcı olacaktır.

Biraz daha detaya girersek, ananas A vitamini açısından zengin bir besin kaynağı aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmeye yardımcıdır. Ananasın içeriğinde bromelain enzimi vardır. Bu enzim sayesinde vücutta olan fazla sıvı atımı daha rahat olur.

Ekinezya çayının ise idrar söktürücü özelliği vardır. Bunun yanında soğuk havalarda bağışıklık güçlendirici olarak kullanılabilir. Doğum sonrası şişlik nasıl geçer sorusunun cevapları içinde ekinezya çayı bulunmakta olup, beslenme düzenine eklenebilir. Böylece hem şişliklerin geçmesine yardımcı olur hem de bağışıklık sistemine destek olarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan da korumaktadır.

Haftada üç gün ise sabahları bir tutam maydanoz sıcak suyun içine atılmalı ve soğuduktan sonra tüketilmelidir. Buda doğumdan sonraki ödem ve şişliklerin inmesine yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası şişliğin inmesi için mutlaka beslenmenin yanında spor ve egzersizlere de yer verilmelidir. En az haftada 3 gün 45 dakika tempolu şekilde yürüyüşler yapmak ödem ve şişliğin inmesine yardımcı olacaktır.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz