Doğum Sonrası Korse Kullanımı Doğru Mu?

Doğum sonrası korse kullanımı, halk arasında yağları yakması veya kilo verdirdiği şeklinde bilinse de, bu bilgi yanlıştır. Gelin doğum sonrası korse kullanımı hakkında detaylara birlikte bakalım.

Ana SayfaDoğumDoğum Sonrası Korse Kullanımı Doğru Mu?

Doğum sonrası korse kullanımı doğrumu, aslında bu sorunun cevabı uzun süreler boyunca korse kullanımının yapılmamasıdır. Halk arasında doğum sonrası korse kullanımı, yağları erittiği bilinse de, bu bilgi tamamen yanlıştır. Korse yağları yakamaz veya eritmez sadece fazlalık olan kısımların daha düzgün görünmesini sağlar. Hekimler doğum sonrası korse kullanmayı uygun bulmamaktalar.

Sezaryen veya Normal Doğum Sonrası Korse Kullanmak Doğrumu?

Şüphesiz ki doğum kadınların hayatlarında yaşadıkları eşsiz deneyimlerden birisidir. Ancak doğumdan sonra annelerin vücut yapılarında gebelik sürecinde oluşan değişimlerden dolayı birtakım yine değişimler olacaktır. Gebeliğin sonlanmasından sonra gebelikte meydana gelen vücut değişimleri artık yavaştan düzelmeye başlayacaktır. Birçok kadın normale dönme sürecinin daha hızlı olmasını ister. Bu nedenle doğum sonrası korse kullanımı yapmak isteyebilirler.

Sezaryen doğum sonrası korse kullanmak ve normal doğum sonrası korse kullanmak arasında aslında çokta bir fark yoktur. Doktorlar doğum sonrasında korse kullanımını tavsiye etmiyor. Kullanılacaksa bile kısa süreli kullanılmasını vurguluyorlar.

Yazımızın devamında doğumdan sonra korse ne zaman kullanılmaya başlanmalı hakkında sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Korse Kullanamaya Dikkat

Sarkan kısımları topladığı için dışarıdan daha düzgün bir görüntü sağlamaktadır. Yani göbek yağlarını kesinlikle eritmez. Doğumdan sonra annelerimiz eski formlarına kavuşmak istiyorlarsa, düzenli egzersiz ve spor yapmalıdırlar. Ayrıca doktorlar normal veya sezaryen doğum sonrası korse kullanımı yapılırsa, hem alınan kiloları vermeye etki etmemekte hem de uzun süre kullanılırsa bazı sorunlara neden olduğunu vurgulamaktadırlar.

Doğumdan Sonra Korse Ne Zaman Kullanılmalı?

Doğumdan sonra korse kullanmanın net bir zamanı hiçbir zaman olamaz. İster sezaryen olsun ister normal doğum sonrası korse kullanmak olsun, her zaman hekime danışmadan kullanımları yapılmamalıdır. Fakat doğum çeşitleri olarak hangisi tercih edilirse edilsin, uzun süreli kullanımdan kaçınmak gerekiyor.

Korsenin Kilo Vermeye veya Yağ Yakmaya Etkisi Yoktur

Doğum sonrasında korse kullanmak, göbek yağları üzerinde erimeye veya daha hızlı şekilde düz bir karına sahip olmaya yardımcı herhangi bir etkisi yoktur. Gebelikte göbek kısmında yağlar birikir ve alınan kilolardan kaynaklı karın kısmındaki yağ birikmesi, kasların zayıflamasına neden olur. Bu sorunların sağlıklı olarak giderilmesi için, düzenli olarak karın yağlarını eriten ve karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapılmalıdır. Yani kullanılacak olan korsenin kasları güçlendirmesi ve yağları eritmesi gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Piyasada zayıflatıcı korse adı altında satılan ürünlerde görebilirsiniz. Bu ürünlerde aynı şekilde yağ eritmez ve kas güçlendirmez. Eğer karın kaslarını güçlendirmek ve kalıcı şekilde yağlardan kurtulmak isteniyorsa, hekim onayından sonra uygun olan spor ve egzersizler ile bu mümkün olacaktır. Kısacası annelerimize doğumdan sonra korse kullanmayı uygun bulmuyoruz.

Spor ve Egzersiz Yapın

Doğumdan sonra bir an önce eski kiloya ve forma kavuşmak isteniyorsa, hekime danışılarak kişiye özel bir egzersiz programı düzenlenebilir. Bu nedenle doğum sonrasında spor ve egzersiz yapmadan önce kesinlikle hekim onayı gerekir. Egzersiz programına düzenli şekilde uyulmalı ve birden vücut çok zorlanmamalıdır. Hekimden onay alındıktan sonra, ev ortamında rahatlıkla uygulanabilecek egzersizler sayesinde karın kasları güçlendirilip, biriken yağ eritilebilir. Bu şekilde gebelikten önceki vücut şekli ve form rahatlıkla sağlıklı şekilde geri kazanılabilir.

Doğum Sonrası Ne Kadar Süre Korse Kullanılabilir?

Uzun süreli kullanım önerilmemekle birlikte, en fazla 3 ile 6 hafta arasında kullanımları doğrudur. Doğum sonrasında vücudun toparlanması ve rahimin eski haline gelmesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Ayrıca yapılan doğum çeşidi de, toparlanma sürecini etkiler. Günlük hayatta rahat şekilde takıp çıkarılabilir korseler. Ancak doktorlar genellikle kullanılan korselerin gece yatmadan önce çıkarılmasını tavsiye etmekteler. Özelliklede bir hafta kullandıktan sonra gece yatarken çıkarılmalıdırlar.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz