Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Ultrasona Göre mi Gerçekleşir?

Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Ultrasona Göre mi olur? Sorusuna aslında net olarak kimse cevap veremez. Son adet tarihine göre veya ultrasona göre tahmini doğum tarihi hesaplanabilir. Unutulmamalıdır ki, doğum eyleminin başlangıç tarihini kimse net olarak söyleyemez. Bu nedenle 28. gebelik haftasından itibaren anne adaylarımız doğum için her zaman hazır olmalıdırlar.

Ana SayfaDoğumDoğum Son Adet Tarihine Göre mi Ultrasona Göre mi Gerçekleşir?

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisi, doğum ne zaman olur? Gebeliğin başında hesaplama yaparak, hamileliğin başlangıcı belirlenmekte ve bu şekilde takipler yapılmaktadır. Peki doğum son adet tarihine göre mi ultrasona göre mi olur? Öncelikle doğumun ne zaman gerçekleşeceği hiçbir zaman net olarak hesaplanamaz. Sadece tahmini tarihler hesaplanarak bir planlama yapılır.

İlgili Konumuz: Doğum Şekli Ne Zaman Belli Olur?

Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Ultrasona Göre mi Olur?

Birçok anne adayının heyecan ile beklediği doğum, özellikle gebeliğin son haftalarında daha çok merak edilmekte ve büyük bir heyecan sarmaktadır. Kadınların hayatlarında ki en özel deneyimlerden olan doğum son adet tarihine göre mi ultrasona göre mi olur? Sorusu akıllara gelmektedir. Birçok tahmini doğum hesaplama programları olsa bile, hiçbir program net olarak doğumun ne zaman olacağını bizlere söyleyemez. Bu nedenle gebeliğin son haftalarında anne adayları her zaman hazırlıklı olmalıdırlar.

Hekimler gebeliğin başlangıcını hesaplarken son görülen adet tarihine göre hesaplamalar yapmaktadır. Bazı durumlarda gerçekleşen döllenme yumurtanın atılma dönemine yakın bir zamanda olabilir. Bunun anlamı döllenme yumurtlama tarihinden 15 gün sonra olabileceğidir.

Son Adet Tarihi ile Doğum Hesaplama

Doğum son adet tarihine göre mi ultrasona göre mi olur? Sorusuna hiçbir hekim son adet tarihine göre veya ultrasona göre olur diye net bir tarih vermez. Sadece tahmini tarihler verilerek, her şey yolunda giderse planlanan doğum zamanı yaklaştığında hazırlıkların tamamlanması sağlanır. Gebelik uzun ve karmaşık bir dönem olduğu için, son anlarda bile planlarda değişimler olabilmekte.

Sadece son adet tarihinin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu tarihte döllenmenin gerçekleştiği kabul edilerek takipler bu yönde yapılabilir. Ancak gerçekleşen döllenme, yumurtlamadan 15 gün sonra olabileceği ihtimalide vardır. Bunun anlamı ise son adet tarihi ile hesaplanan doğum zamanı ile yumurtlamadan 15 gün sonra oluşabilecek döllenme arasında yaklaşık 15 günlük fark olabilir. Bu tip durumlarda bebek ultrason ile incelenerek, gelişimine göre ve ölçümlere göre yaklaşık doğum zamanı belirlenebilir.

Doğumun Ne Zaman Olacağını Net Olarak Bilmek Mümkün Değil

Son yıllarda sağlık ve teknoloji gerçekten çok gelişti ancak, tam olarak doğumu neyin başlatarak tetiklediği konusu net şekilde aydınlanmış değil. Sadece bazı hormonlar salgılanarak normal doğum eylemini başlattıkları bilinmektedir.

Göz Atabilirsiniz: Açılma Olduktan Ne Kadar Sonra Doğum Olur?

Doğan bebeklerin hepsi hiçbir zaman aynı haftalarda hatta aynı aylarda bile doğmazlar. Bazı bebek 7 aylıkken dünyaya gelirken, bazıları dünyaya gelmemekte ısrar ederek gün aşımına bile gidebilmekteler. Bu yüzden hesaplanan tahmini doğum zamanına bakılmaksızın, gebeliğin 28. Haftasından itibaren anne adayları doğuma hazırlıklı olmalılar. Doğum çantalarını hazır tutulmalıdırlar.

Tahmini olarak doğum tarihi hesaplanırken, son adet tarihi baz alınarak veya ultrason ölçümleri yapılarak bebek değerlendirilir ve ölçüleri hangi gebelik haftasına uygunsa eşleştirilerek gebelik haftası belirlenir. Sonrasın belirlenen gebelik haftasına göre doğum zamanı zaten çıkmış olur. Bütün gebelik takipleri bu belirlenen takiplere göre yapılmaktadır. Ortaya doğum tarihi 1 hafta geç veya bir hafta önce olacak şekilde hazırlıkların yapılması hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Önemli Olan Bebeğin Gelişimi ve Anne Sağlığı

Yukarıda bahsettiklerimizden şu sonuç ortaya çıkıyor; doğum zamanı, son adet tarihi veya ultrason ölçümleri ile ancak tahmini olarak belirlenmektedir. Bu yüzden gebeliği takip eden hekim için doğumun tam olarak ne zaman olacağının çok önemi yoktur. Sadece bebeğin gelişimi içinde olunduğu haftalar ile uyumlu gidip gitmemesi önemlidir. Ayrıca anne ve bebeğin sağlığı da doğum zamanından çok daha önemlidir.

Anne adaylarımızda, doğum son adet tarihine göre mi ultrasona göre mi olur? Gibi sorulara çok fazla takılmadan, 28. Gebelik haftasından itibaren her daim doğuma hazır olmalılar. Kendi sağlılarına ve bebeklerinin sağlıklarına dikkat ederek, gebeliklerinin tadını çıkarmalıdırlar.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz