Doğum Şekli Ne Zaman Belli Olur, Hangi Haftada?

Doğum şekli ne zaman belli olur? Sorusu anne adaylarının nasıl bir doğum deneyimi yaşayacaklarına doğrudan etki eden konuların başında gelir. Ancak doğum şekli ne zaman belir olur? Gebeliğin kaçıncı haftasında belli olur gibi soruların yanıtları hiç bir zaman net değildir. Her zaman doğum şekli değişebilir. 37 ile 40. gebelik haftaları arasında yapılan kontrollerde doğum şekli belirleme yapılabilir. Ancak her zaman değişebileceğini hatırlatmak isteriz.

Ana SayfaDoğumDoğum Şekli Ne Zaman Belli Olur, Hangi Haftada?

Özellikle gebeliğin son haftalara doğru anne ve baba adaylarının merak ettikleri doğum şekli ne zaman belli olur? Sorusudur. Bunun yanıtı aslında gebeliğin ilerleyişinin nasıl gittiğidir. Normal doğuma herhangi bir engel var mı? Bunun en iyi yanıtını gebeliği takip eden hekim verebilir. Ayrıca gebelik ilerleyişinde herhangi bir sorun olmasa bile son ana kadar doğum şeklinde değişmelerin olabileceği unutulmamalı ve anne adayları her zaman hekimlerinin kararlarına saygı göstermelidirler.

Özellikle ilk defa anne ve baba olacak kişiler, gebeliğin ilk zamanlarından başlayarak heyecanlı bir bekleyişe koyulurlar. Bu nedenle doğum şekli ne zaman belli olur? Ve doğum şekli hangi haftada belli olur soruları gebeliği takip eden hekimlere sıklıkla sorulmaktadır.

Anne adayları kendilerini nasıl bir doğum sürecinin beklediğini merak etmekte haklıdırlar. Ancak gebelik uzun ve son anlarında bile beklenmedik olayların yaşandığı özel bir süreç. Bu nedenle doğum şekli ne zaman belli olur? Sorusunun cevabı her zaman farklılıklar gösterebilir.

Doğum Şekli Ne Zaman Belli Olur? Gebeliğin Kaçıncı Haftasında

Doğum anı gelene kadar doğum şekli tam olarak belli olamaz. Çünkü doğum anına kadar planlanan doğum şeklini değiştiren etkenler söz konusu olabilir. Böylece hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını ve hayatını ön plana alarak hekimler son anda bile planlanan doğum şeklinde değişikliğe gidebilirler.

Ancak gebelik sürecinde, gebeliğin ilerlemesine ve durumuna göre doğum şekli planlaması yapılacaktır. Her şey yolunda gidiyorsa, sağlıklı bir gebelikse, normal doğum planları yapılabilir. Ve planlanan doğum genellikle gebeliğin 37. Haftasından itibaren 40. Haftaya kadar olan süreyi içine alır. Anne ve bebeğin sağlık durumlarına göre 37 ile 40. Hafa arasında doğum şekline karar verilerek, bu haftalar arasında doğumun gerçekleşmesi beklenir.

Bazı durumlara doğum planının belirlendiği tarihlerde doğum olabilir. Ancak bazı durumlardaysa doğum şekli son anda değişerek farklı bir doğum yapılmak zorunda kalınabilir. Bu nedenle özellikle gebeliğin son haftalarına yaklaşıldığında normal doğum veya sezaryen doğuma karar verilir. Ama net olarak hangisinin yapılacağı anne ve bebeğin sağlığına bağlıdır. Anne ve bebeğin sağlığını normal doğum tehdit ediyorsa, hekim sezaryen doğum yaptıracaktır.

doğum şekli ne zaman belli olur kaçıncı haftada

Tahmini Doğum Şekli Belirleme Nasıl Yapılır?

Doğum başlayana kadar sezaryen veya normal doğum olacağı net değildir. Ancak önceden bazı şartların sağlanması ve doğum anına kadar bu şartların korunması durumunda, önceden belirlenen doğum şekli gerçekleşebilir.

Anne adayının normal doğuma uygun olup olmadığının tespiti için gebeliğin belli dönemlerinde yapılacak olan kontroller yapılmaktadır. Her zaman kesin ve net olarak hangi doğum şeklinin olacağını önceden kestirmek mümkün olmuyor. Gebelik döneminin 37-38-39 ve 40. Haftalarında yapılan kontrollerde, bebek kilosu, ne kadar kilo artışı olduğuna, bebeğin duruş pozisyonuna ve anne ile bebeğin sağlık durumuna göre doğum şekli belirleme yapılabilir. Ancak bu tahmini bir doğum şekli belirlemedir. Yani doğum şekli ne zaman belli olur sorusunun net bir cevabı yoktur. Son dakikalarda bile önceden belirlenen planlarda değişim olabilmektedir.

İlgili Konumuz: Doğum Son Adet Tarihine Göre mi Ultrasona Göre mi Gerçekleşir?

Normal Doğuma Engel Olan Durumlar Nelerdir?

Her zaman her anne adayı için normal doğum mümkün olmayabilir. Bu durumlar ise şu şekildedir;

  • Doğum sırasında bebeğin kalp atımlarında oluşan sorunlar,
  • Bebek doğum kanalına giremiyorsa,
  • İri bir bebekse (normal kilodan daha kilolu bir bebekse)
  • Anne adayının tansiyonun değerleri istenilen değerlerde değilse,
  • Anne adayının nabız atımlarında sorunlar varsa, normal doğum yerine hekim sezaryen doğumu tercih edecektir.

İlgili konumuz: Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum Yapılır?

Sezaryen doğum cerrahi bir girişimdir. Doğumun normal ve doğal yollar ile gerçekleşemediği zaman hem anne hem de bebek açısından kurtarıcı bir doğum yöntemidir. Doğum şekli daha önceden direkt olarak sezaryen şeklinde belirlenmiş olabilir. Bazen ise son anda normal doğumdan vazgeçip sezaryen yapılabilir. Sezaryen doğum gerektiren durumlarsa;

  • Anne adayının sağlık öyküsünde rahim ameliyatı varsa,
  • Bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısı azsa,
  • Çoğul gebeliklerde (ikiz, üçüz gibi)
  • Bebeğin makat gelişi yani ters geldiği zamanlarda. Detaylar: Makat Geliş Nedir? (Bebeğin Ters Durması)
  • Bebeğin boynuna kordon dolanmışsa doğum şekli önceden normal olarak planlanmış olsa bile, sezaryen yapılabilir.

Doğum şekli ne zaman belli olur sorusunun her zaman kesin bir cevabı maalesef yoktur. Sadece gebeliğin durumuna ve ilerleyişi baz alınarak önceden bir doğum şekli belirlenebilir. Ancak her zaman bu planda değişimler olabilir. Sezaryen doğuma daha önceden karar verilmiş ve bu şekilde hazırlıklar yapılmış olabilir. Ayrıca kadınların daha önce yapmış oldukları doğum şekliyse, bir sonraki doğum şekline karar verirken belirleyici olabilmekte.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz