Çalışan Kalpte Bypass, Kalbi Durdurmadan Ameliyat

Çalışan kalpte bypass tek bir damar ile başladı ancak şuan günümüzde oldukça fazla geliştirildi. Kalbe giden tüm damaları içine alacak biçimde geliştirilerek kullanılmaktadır. Artık son yıllarda çalışan kalpte bypass en sık başvurulan tekniklerden birisidir.

Ana SayfaKardiyolojiÇalışan Kalpte Bypass, Kalbi Durdurmadan Ameliyat

Çalışan kalpte bypass ilk olarak tek bir damar ile başladı ve zamanla geliştirilerek, kalbe giden bütün damarları için alacak kadar iyi bir seviyeye getirildi. Şuanda günümüzde artık çalışan kalpte bybass ameliyatı en çok tercih edilen tekniklerden birisi oldu.

Çalışan Kalpte Bypass Nedir?

Çalışan kalpte bypass bir zorunluluk ile ortaya çıkmıştır. Çünkü böbrek ve akciğer gibi organlarında sorunları olanlara kalp durdurularak kalp durdurularak ameliyat yapmak çok mümkün değil, sorunlu olan organların durumu daha kötüye gidebilir.

Çalışan kalpte bypass işleminde kalp durdurulmaz ve akciğer pompası kullanılmaz, çalışan kalpte gerçekleştirilen bir cerrahidir.

Ameliyat sırasında cerrah özel olarak stabilize edebilen cihaz kullanmaktadır. Yalnızca kalbin üzerinde çalıştığı kısmın hareketleri kısıtlanır. Bu esnada ise kalp kendisine ve vücuda kan pompalayarak gereken tansiyonu sağlar. Buda kalp akciğer pompası kullanılmasını engeller ve ameliyat risklerini azaltmaktadır.

Klasik Kalp Ameliyatında Kalp Durdurulmaktadır

Klasik olarak yapılan açık kalp ameliyatlarında kalp geçici şekilde durdurularak işlem gerçekleştirilmektedir. Aortaya kross-kiemp konularak kalbin dolaşım ile bağlantısı kesilir. Ancak klempin çıkarılma sırasında fazla miktarda mikrokalsifikasyon, yağ, plak embolisine yol açtığı düşünülmektedir. Ancak çalışan kalpte bypass yapılırken kros-klemp kullanılmadığı için mikroemboli olma olasılığı da en aza indirgenmiş olur.

Klasik kalp ameliyatlarında aortoya az önce bahsettiğimiz kros-klemp yerleştirilir ardından kalbi durdurmak için kardiopleji isimli bir sıvı verilmektedir. Kalp kasına kan akışı engellenmektedir. Ameliyat boyunca kalbin beslenmesi kardiyopleji ile oksijenli kan verilerek sağlanmaktadır. Bu yöntem kalbin ameliyat esnasında kalbi etkili bir şekilde korusa bile, kalbin ameliyat sırasında en sağlıklı korunmasını sağlayan teknik çalışan kalpte işlemin gerçekleşmesidir.

Çalışan kalpte bypass yapıldığında kros-klemp kullanılmaz buna gerek yoktur. Çünkü kalp çalışmaya devam eder ve koroner kalp damarı içerisinde kan akmaya devam eder. Buda intrakoroner şartların sağlanmasını sağlayarak iyi bir kalp koruması sağlamaktadır.

Göz atabilirsiniz: Aort Kapak Hastalıkları Nelerdir?

Kalp Akciğer Pompası Kullanılmaması Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Çalışan kalp cerrahisinde sıklıkla tercih edilen tekniğin bir diğer adı ise off-pump koroner bypass cerrahisi olarak geçmektedir. Pompanın kapalı olduğunu anlatmaktadır. Ameliyat sırasında pompa kapalıdır ve işlem hastayı kalp akciğer pompasına bağlamadan olmakta, buda işlem sırasında büyük avantaj sağlamaktadır.

Kalp akciğer pompası kullanıldığında ameliyat esnasında içinde gezen kana olumsuz etki ererek vücudun savunma sistemine olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Özellikle ameliyattan sonra bu durum kişiye zarar verebilecek boyutlara gelebilir. Akciğer ödemi ve akciğer yetersizliği nedeni olabilir. Kalp akciğer pompası bağlandığında hastanın kan basıncı da düşmektedir. Kan basıncının düşmesi demek mide, karaciğer, beyin ve böbrek gibi organların yetersiz beslenmesine neden olabilir.

Klasik kalp ameliyatlarından sonra düşük kan basıncı nedeni ile karaciğer enzimlerinde artış, davranış bozuklukları, mide ve bağırsak sorunları, böbrek yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çalışan kalpte bypass ile bütün bu sorunlar en aza indirilmektedir.

Çalışan Kalp Cerrahisi Başka Alanlarda Da Kullanılabilir mi?

Çalışan kalpte bypass ile sıklıkla koroner bypass ameliyatları uygulanmakta olup, kalp durdurulmadan kalp akciğer pompasından da yararlanılarak triküspid kapak ameliyatları da gerçekleştirilebilmekte. Bunların yanında kapak ameliyatları ile yapılacak olan bypass işlemlerinde, kros-klemp zamanını daha da aşağı çekmek için, kalp akciğer pompasından destek alınarak kalp çalışır durumdayken intrakoroner kullanılarak yapılır ve ardından kros-klemp konularak kapak cerrahisi yapılabilir. kros-klemp zamanını aşağı çekmek adına gerçekleştirilen bu işlemler sayesinde ameliyat sırasında kalp daha iyi korunabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Aort Kapak Darlığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatının Avantajları Neler?

 • Kalp işlevselliği daha iyi korunmaktadır,
 • Özellikle yüksek riskli hastalarda ölüm riski daha azdır,
 • Hastanede daha az kalınır,
 • Solunum cihazına bağlı kalma süresi ve yoğun bakım süreleri daha düşüktür,
 • Daha çabuk iyileşme süresi vardır,
 • Ameliyattan sonra halsizlik gibi belirtiler daha azdır,
 • Akciğer yetmezliği daha az rastlanmaktadır,
 • Diyaliz gerektiren böbrek ve karaciğer yetmezliği oluşma riski daha az görülmektedir,
 • Davranış bozuklukları, beyin ile ilgili sorunlar, felç gibi istenemeyen etkiler daha az görülmektedir,
 • Kan transfüzyon ihtiyacı daha az doğmaktadır gibi avantajlar bulunmaktadır.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Daha Etkilidir?

 • Kalp kasılma işlevlerinde önemli derecede azalma olanlarda ve kalp akciğer pompası takıldığında bunu kaldıramayacak kişilerde etkilidir,
 • İleri veya orta derecede derece de aortun plaklı ve kalsifik olması,
 • Beyni beslemekle görevli olan korotid arterde plak olması, kalsifikasyon bulgusu, daralma tespit edilenlerde ise; sağlık öyküsünde felç olanlar yada geçici istemik atak geçirenler,
 • Böbrek hastalığı ileri derecede olanlar,
 • Kronik akciğer hastalarında,
 • Koroner arter hastalığına ek olarak, hala tedavi gören yada daha önceden tedavi edilmiş kanser,
 • İleri yaş hastalarda özellikle 70 yaş üzerinde olan kişilerde çalışan kalpte bypass daha uygun bir tedavi yoludur.

Planlanan tedavi tekniğinin hastaya herhangi bir nörolojik etkisi olmamalı. Kalp akciğer pompası kullanıldığında hasta yakınları sıklıkla hastada davranış bozukluğu geliştiğini söylerler. Bunun nedeni ise kullanılan kalp akciğer pompasının nörolojik etki yapabilmesidir.

Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Çalışan kalpte bypass 3 ile 6 saat arasında tamamlanmaktadır. Burada süre sadece tahminidir. Çünkü ameliyat sırasında yapılacak girişimler direkt olarak süreyi etkilemektedir. Bu nedenle net olarak bir şu kadar zamanla tamamlanır gibi bir bilgi vermek mümkün değildir. Ancak çalışan kalpte bypass ameliyatında kros-klemp kullanılmadığı için işlem süresi kısabilir.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz