Bulimia Nevroza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bulimia nevroza nedir; çok fazla yemek yenilmesinden sonra, kusma eyleminin bilinçli olarak gerçekleştirilmesi ile ortaya çıkan psikiyatrik bir hastalıktır. Peki Bulimia nevroza belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılmakta bunlara birlikte bakalım.

Ana SayfaPsikolojiBulimia Nevroza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bulimia nevroza rahatsızlığı kişinin aşırı miktarda yemek yemesinin ardından kusma, lavman ve idrar söktürücü ilaç kullanımı gibi yöntemlere başvurmasına neden olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bulimia nevroza rahatsızlığında kişi yemek masasına oturduğunda kontrolsüz bir şekilde kısa süre içerisinde aşırı miktarda yemek tüketir. Bunun ardından da zayıflamak isteyen kişi çeşitli tıbbi yöntemlere ve zorlu spor hareketlerine başvurur. Fakat bu durumdan söz edilebilmesi için en az üç ay boyunca kişinin minimum 10-12 kez bu davranışı tekrarlaması gerekmektedir. Bir kere yemekten rahatsız olduğu için kendini kusturan kişide bulimia nevrozadan  söz edilemez.

Bulimia nevroza genellikle ergenlik dönemindeki kızlarda ve erken yetişkinlik döneminde meydana gelmektedir. Bunun altında yatan en büyük iki sebep de kişinin fazla yemekten vazgeçememesi ama aynı zamanda da estetik kaygılarının olmasıdır. Bu kişilerin vücut kütle indeksleri normal sınırlardadır ama yine de kilo almaktan korkarlar ve sürekli daha da zayıf olmak isterler.

Bulimia Nevroza Belirtileri Nelerdir?

Bulimia nevrozada ortaya çıkan belirtiler fizyolojik belirtiler olabildiği gibi aynı zamanda davranışsal problemler de bulunmaktadır. Kişi aşırı yemek alımından sonra kusma ve lavman gibi çeşitli yöntemlere başvurduğu için beden yeterince beslenemez ve diş çürükleri, dehidratasyon, çeşitli sindirim sistemi problemleri ve kardiyolojik problemler ortaya çıkmaya başlar. Aynı zamanda da kişi bu durumu stres ettiğinden ve kilo alma kaygısı yaşadığından depresyon, kaygı bozukluğu, intihar etme isteği, aşırı egzersiz ve takıntılar yüzünden sosyal yaşamdan kopma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bulimia nevrozada ortaya çıkan bu belirtiler yüzünden yalnızca davranışsal olarak değil fizyolojik olarak da ele alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bunun en önemli sebebi de meydana gelebilecek olan bu belirtilerin zamanla daha ciddi komplikasyonlara dönüşebilme kapasitesinin olmasıdır. Öyle ki bu hastaların çoğunda sindirim sistemi kanamalarına ve kalp krizine bağlı ölümler görülebilmektedir.

Bulimia Nevroza Tedavisi Nasıldır?

Bir kişide bulimia nevrozadan bahsedebilmek için birkaç ay içerisinde tekrarlayan ataklar ile kendini gösteren belirtilerin olması gerekmektedir. Eğer kişide görülen belirtiler bulimia nevroza rahatsızlığına uygun ise en kısa süre içerisinde davranışsal belirtilerin yanı sıra meydana gelen fizyolojik belirtilerin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tedavi süresince öncelikle kişideki davranışsal problemlerin kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle kişinin kendine mevcut olarak bulunan bu rahatsızlığın farkına varması için bilişsel davranışçı terapi, çeşitli grup terapileri ve aynı zamanda ilaç tedavisi (antidepresan, antianksiyolitik vs.) ile tekli veya kombine tedaviler uygulanması gerekmektedir. Kişiye eğer zayıflamak istiyorsa bunun daha sağlıklı yöntemler ile uygulanabileceği hakkında bilgiler verilir ve hastaı ile işbirliğine gidilir. İş birliğine gitmek bulimia nevroza hastalarında büyük önem arz etmektedir.

Eğer kişideki rahatsızlık problemi uzun zamandır devam ediyorsa büyük ihtimalle beden üzerinde de çeşitli problemler meydana gelmiştir. Bu nedenle hastaneye yatış yaparak ya da ayaktan olarak çeşitli tıbbi tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hastalar en çok sıvı ve besin kaybı yaşadığı için besin maddelerinin (vitamin, mineral, protein, glikoz ve yağ) yerine konulması ve aynı zamanda da kaybedilen sıvının da yerine konulması gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Panik Atak Nedir Belirtileri ve Tedavi Yolları

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz