Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer? Nasıl Anlaşılır?

Ana SayfaDoğumBebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer? Nasıl Anlaşılır?

Anne karnındaki bebeğin dünyaya gelebilmesi için doğum yaklaştığında doğum kanalına girmesi şarttır. Doğum sırasında doğum kanalının açılması sayesinde bebek bu kanaldan geçerek dış dünya ile tanışır. Peki bebek doğum kanalına ne zaman girer? ayrıntılar makalemizin devamında.

Bebeğin doğması için gerekli olan doğum kanalıdır ve bebek buradan geçerek dünyaya gelmektedir. Doğum kanalının yapısına bakarsak dış kısmında kemikten oluşan bir doku görürüz. Doğum esnasında bu bölüm açılarak bebeğin buradan geçmesi ve doğması sağlanır. Bebek doğum kanalına inerse doğum yaklaşmış demektir. Bir nevi doğumun sinyallerindendir.

Biraz daha detaylandıracak olursak doğum kanalı vajina, uterus, serviks ve vulvadan meydana gelen kemik bir çatı olarak tanımlanabilir. Doğuma yakın bebeğin baş kısmı bu kanala girerek hazırlık yapar.

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer? Hangi Haftada Doğum Kanalına Girer?

Anne adaylarımızın en çok merak ettiği soruların başında bebek ne zaman doğum kanalına iner sorusu vardır. Doğum yaklaştıkça artan heyecan ve stres akıllara birçok soruyu getirmektedir. Bu sorulardan diğeri bebeğin doğum kanalına indiğini nasıl anlarım sorusudur. Bunların hepsine yanıtlar vereceğiz.

Aslında tam olarak bebeğin doğum kanalına ineceği zaman belli değildir. Fakat;
Gebeliklerin yaklaşık %80’ninde bebekler doğum kanalına 38. Gebelik haftasından daha önce girmektedirler. Ortalama olarak ise, bebek doğum kanalına 36. Gebelik haftasında girmeye başlayarak doğuma hazırlık yapılmakta.Bazı durumlarda ise bebeğin doğum kanalına 40. Haftaya kadar inmediği görülebildiği gibi, bu haftadan itibaren de doğum kanalına iniş başlayabilir.
Yukarıda verdiğimiz zaman aralıkları tahminidir. Bazı gebeliklerde 40. Haftaya kadar bile bebeklerin doğum kanalına girmesi beklenir. Sıklıkla ilk defa gebe kalanlarda bebeğin doğum kanalına inmesi daha erken olabilir. İkinci ve daha sonraki gebeliği olan kadınlarda ise doğuma kadar bebeğin kanala inmediği de görülmüştür.

Bunların nedenine gelirsek ilk defa hamile kalan bir kadının kasları gevşer ve doğuma inanılmaz bir hazırlık yapar. Bu şekilde doğum daha kolay bir hal alır. Fakat daha önce doğum yapmış kadınların kasları daha önce doğum yaptıkları için zaten gevşemiştir. Bu nedenle bebek doğum kanalına daha geç girebilir.

Göz atabilirsiniz: Açılma Olduktan Ne Kadar Sonra Doğum Olur?

Bebek Doğum Kanalına Nasıl Girer?

Tekrar belirtmekte fayda var bebeğin tam olarak doğum kanalına ne zaman gireceğini kestirmek zordur. Ancak doğum kanalına iniş tamamlandıktan sonra 2 hafta ile 4 hafta arasında yüksek ihtimalle doğum başlayacaktır. Her gebelik farklı olduğu için kanala iniş farklı zamanlarda olabilirken, ilk gebeliğini yaşayanların dışında kalanlarda ise kanala giriş ve doğum arasında ki zaman daha az olacaktır.

Doğumun başlaması için bebeğin kanala inmesi şarttır. Başa şekilde doğumun başlaması mümkün değildir. Tıbbi olarak bebeğin başının doğum kanalına girmesine angajman denir. Bu durumdan bebeğin baş kemiklerine bakarsanız tam olarak ortada bir araya geldiklerini görürsünüz. Bunda sonra ise doğum kanalında bebek belli bir düzene göre ilerlemektedir. İlerleme ise ‘-3, -2, -1, 0, +1, +2, +3’ gibi sayısal değerler ile ifade edilir. Bu sayısal değerler bebek vajinaya yaklaştıkça artacaktır. Artı değerlerde doğum başlamış demektir.

Bebeğin Doğum Kanalına İndiği Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ortalama olarak kanala inme haftası 36. Gebelik haftasından gerçekleşmektedir. Fakat bebeklerin kanala inmesini anne adaylarının fark etmesi zor bir durumdur. Hekimlerine kontrole gittiklerinde hekim tarafından haber verilir. Bu durum halk arasında göbek düşmesi olarak tabir edilse de, karının aşağı düşmesi gibi bir belirti ile anlaşılması gerçekten zordur. Ayrıca aşağıda sıraladığımız belirtilerde bulunabilir;

  • Eğer bebek kanala doğru inmeye başlarsa, karın üst tarafında boşluk oluşmuş gibi bir his verir,
  • Bebek aşağı indiği karnın üst kısmına olan baskı azalacağından daha rahat nefes alınabilir,
  • Vajinadan gelen akıntı daha çok olabilir,
  • Rahim mideyi daha az sıkıştıracağı için mide yanmasında azalmalar olabilir,
  • Anne adayının göbek deliği aşağı doğru iner. Yani göbek deliği ile rahim arasında ki mesafede kısalma olur,
  • Aşağıya inme olduğundan mesaneye daha fazla baskı gelir, buda daha fazla idrara çıkma şikayetini getirir,
  • Yalancı doğum belirtileri olarak bilinen kasılmalar artabilir,
  • Bebek daha az hareket edebilir. Çünkü hareket alanı kısıtlanmıştır.

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi İçin Yapılacaklar Neler?

Her gebelikte olmasa da bazı gebeliklerde bebeğin doğum kanalına inmesinde gecikmeler olur. Buda anne adaylarının akıllarına bebeğin doğum kanalına girmesi için neler yapabilirim? Sorusunu getirmekte.

Eğer gebeliği takip eden hekim tarafından onaylanırsa ve herhangi bir kısıtlama getirilmez ise, gebeliğin son haftalarında kasları gevşetecek hareket yapmak faydalı olabilir. Dizleri iki tarafa birden açarak oturma hareketi yapmak veya karın kısmının aşağı şekilde sarkmasını sağlayacak pozisyonda durmak gibi hareketler rahim ağzına baskıyı arttırarak bebeğin doğum kanalına inmesine yardımcı olabilir. Ancak bu konu hekim ile görüşülmelidir. Ayrıca hekim başka hareketlerde önerebilmektedir.

Yine hekim izin verirse anne adayları günlük düzenli, kendilerini yormayacak hafif yürüyüşler yapabilir. Buda bebeğin doğum kanalına inmesine yardımcı olabilir.

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer? Nasıl Anlaşılır? Konumuz hakkında sorularınızı yorum kısmından hekimimize sorabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Doğum Çantası En Geç Ne Zaman Hazırlanmalı?

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz