Bebeğin Suyunun Fazla Olması (Polihidramnios) – Zararları Nelerdir?

Bebeğin suyunun fazla olması durumunun tıbbi karşılığı polihidramniostur. Sıklıkla anne adaylarımız azlığından korkmaktalar ancak fazla olması da risklerin gelişmesine neden olmakta. Peki bebeğin suyunun fazla olması zararları nelerdir? Anneye ve bebeğe ne gibi zararlar verebilir? Tanısı ve tedavisi nasıl yapılmakta. Gelin birlikte inceleyelim.

Ana SayfaGebelikBebeğin Suyunun Fazla Olması (Polihidramnios) - Zararları Nelerdir?

Bebeğin suyunun fazla olması durumu tıbbi olarak Polihidramnios adı verilir. Genellikle anne adayları amniyon sıvısının az olmasından yakınırlar ancak bebeğin suyunun fazla olması da hem anne hem de bebek açısından risk etkenleri oluşturmaktadır. Bebeğin suyunun fazla olması gebeliğin seyrini değiştirebilen durumlardan birisidir.

Bebek rahim içinde bir kesinin içerisinde yaşar ve bu kesenin içi amniyon sıvısı ile doludur. Gebeliğin orta ve ilerleyen evlerinde bebeğin idrarı ve akciğerlerde olan sıvının salgılanması sonucunda meydana gelmektedir. Sıvı bir döngü içindedir ve bu döngü bebeğin sıvıyı içmesi plasenta tarafından emilmesi ile olur. Özellikle halk arasında anne adayları az su içerse amniyon sıvısında azalma veya çok su içerse artma olur diye bilinmekte, ancak bu durum az veya çok su içmek ile ilgili değildir. Fakat gebelikte yeteri kadar su içmek çok önemli olduğunu hatırlatalım.

Erken gebelik haftaları ile ilerleyen haftalarda amniyotik sıvı aynı değildir. Bebek büyüdükçe ve gebelik ilerledikçe sıvıda artışlar olacaktır. Fakat gebeliğin 33. Haftasından sonra seviyesinde azalmalar olur. Özellikle 39. Haftadan sonra hızlı biçimde azalma olacaktır. Haftalara göre seviyelerine bakıldığında; 10 haftada sıvı 20ml olurken, 22 haftada 630ml, 28 de 770ml ve 41. Gebelik haftasında amniyon sıvısı 515ml seviyelerinde seyreder.

 1. gebelik haftasından sonra sıvı miktarı 1.5 – 2lt üzerindeyse bebeğin suyunun fazla olması durumu söz konusu olur.

Bebeğin Suyunun Fazla Olması Neden Olur?

Bebeğin suyunun olması birçok nedene bağlı olarak gelişebildiği gibi toplam vakaların yarısının neden olduğu net olarak ortaya koyulamamaktadır. Yani %50’lik kısımda nedenleri bilinememekte. Bebeğin suyunun fazla olması durumların birçoğunda genellikle büyük bir sorun ortaya çıkmaz. Ancak gebeliğin erken evrelerinde bu durum oluşursa risk oluşturabilir. Bu risklerin başında ise bebekte gelişebilecek olan kromozom ve konjenital anomalileridir.

Sindirim sisteminde oluşan bazı sıkıntılar ve sinir sistemi sorunlar bebeğin yutma becerisini veya yutmayı engelleyerek amniyon sıvısında artışa neden olabilmekte. Bebeğin suyunun fazla olması nedenleri ise;

 • Anne adayında şeker hastalığı varlığı,
 • Bazı ilaç ve maddelerin kullanılması (kokain, uyuşturucu veya lityum tedavisi gibi)
 • Az önce bahsettiğimiz bebek oluşabilecek yutma sorunları,
 • Bebek bağırsağında tıkanma,
 • Kromozomal veya doğumsal anomali varlığı,
 • Sifiliz gibi bazı konjenital enfeksiyon bulguları,
 • Bebekte kalp yetmezliğine yol açabilecek durumlar,
 • Plasentada oluşan koryoanjioma varlığı,
 • İkizden ikize transfüzyon sendromu varlığı,
 • Bazı hormon bozuklukları (Psödohipoaldesteronizm gibi)
 • Bebekte nefrojenik diyabetes insipitus bulgusu gibi etkenler bebeğin suyunun fazla olmasına neden olabilir.

Bebeğin Suyunun Fazla Olması Nasıl Anlaşılır?

Tanı genellikle 20 ile 24. Haftalar arasında koyulabilir. Sıvı seviyesine ultrason muayenesi ile bakılır. Ayrıca sıvının değerlendirilmesi sırasına organları da incelenerek genel gelişimi de ayrıntılı olarak değerlendirilir. Anne adayında şeker hastalığı varlığı şeker yükleme testi ile değerlendirilir. Bazen hekim elde ettiği sonuçlara göre amniyosentez yapmak isteyebilir. Detaylar için Amniyosentez Nedir? Neden Yapılır? Kimlere Uygulanır? Gerçekleşen ilk muayenede ise kan uyuşmazlığı ile enfeksiyon testlerinin yapılması gerekir.

Bebeğin Suyunun Fazla Olması Zararları

Suyun fazla olması durumu anne ve bebek açısından zararları olabilir. bunları anne ve bebek açısından ayrı ayrı değerlendirelim;

Bebeğe Olan Zararları

Erken doğum, erken membran rüptürü (suyun erken gelmesi), geliş sorunları, iri bebek, plasentanın erken ayrılması, kordon sarkması, bebekte gelişim geriliği gibi risk etkenleri daha fazla görülebilir. Hem suyun fazlalığı varsa hem de gelişim geriliği varsa verilere göre bebek ölüm risk oranı %59’dur. Sezaryen ile doğum yapma oranı daha yüksektir. Çünkü bebekte geliş sorunları varsa makat gelişi gibi normal doğum çok riskli olacaktır.

Anneye Olan Zararları

Anne adayları eskisi gibi hareket edemezler. Çünkü karınları daha fazla büyür. Daha zor nefes alıp verme yani nefes darlığı yaşanabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve idrar yolu enfeksiyonuna daha açık olurlar. Doğumda yaşanabilecek kanamalar ile doğum sonrası kanama riski artar.

Bebeğin Suyunun Fazla Olması Tedavisi

Eğer sıvı fazlalığı tespit edilirse, sıvının seviyesi düzenli olarak takip altına alınacaktır. Bazı durumlarda sıvının daha fazla arttığına rastlanmaz. Ancak bazı durumlarda giderek sıvı seviyesinde yükselmeler olur. Sıvının giderek yükseldiği zamanlarda anne adayına prostoglandin üretimini azaltmada etkili olan ilaçlar reçete edilebilir.

Bazen oluşan sıvı fazlalığı anne adaylarının günlük hayatlarını zorlayıcı etkilere yol açabilir. Örneğin nefes darlığı gibi. Bu tip durumlarda sıvının bir kısmı amniyosentez ile alınabilir. Ayrıca sıvı fazlalığına neden olabilen gebelik şekeri hastalığı tespit edilirse, tedavisi yapılmalıdır. Bunların yanında bebeğin suyunun fazla olması durumu erken doğuma neden olan rahim kasılmalarına neden oluyorsa, bebek dış dünyada yaşama yeteneği kazanan kadar kasılmaların önüne geçilerek doğum ertelenmelidir.

Bebeğin Suyunun Fazla Olması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Kesinlikle suyun fazla olması anne adayının içtiği su ile alakalı değildir. Bu nedenle herhangi bir kısıtlamamaya gidilmemeli,

Gebelikte gelişen şeker hastalığı için kesinlikle şeker yükleme testi yapılmalı. Çünkü sıvının fazla olması şeker hastalığı ile ilgili olabilir.

Gelişen amniyon sıvısı fazlalığı genetik veya yapısal sorunlardan dolayı olabilir. Ancak her şeyi yolunda giden gebeliklerde de nedeni bulunamayabilir. Artık günümüzde gelişen teknoloji ile ultrasonda genetik ve yapısal sorunların birçoğu tespit edilebilmekte. Bu nedenle hekim detaylı ultrason sonucunu normal olarak görürse, yüksek ihtimalle herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Anne adaylarımız düzenli gelen kasılmalar, aşırı derecede ağrı ve kanama yaşarlarsa hemen hekimlerine haber vermelidirler. Çünkü bebeğin suyunun fazla olması plasentanın erken ayrılması ve erken doğum gibi durumlara neden olabilir.

Sıvı fazlalığında normal doğum riskli olabilir. eğer hekim sezaryen doğuma karar verirse, hekime güvenilmeli ve normal doğum için diretilmemelidir.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz