Asperger Sendromu Nedir? Belirtileri Neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ana SayfaPsikolojiAsperger Sendromu Nedir? Belirtileri Neler? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asperger sendromu günümüzde otistik spektrum bozuklukları kategorisinde yer alan bir ruhsal problemdir. Fakat bu sendromda diğer otizm çeşitlerinden farklı olarak zihinsel bir gerileme mevcut değildir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler toplumdaki her insan kadar zekidirler ve bilişsel yetenekleri vardır. Ancak onlardan farklı olarak sadece herhangi bir ilgi alanına karşı aşırı derecede takıntı oluşturmaya meyillidirler.

Asperger sendromuna sahip olan bireylerde birbirini tekrarlayan hareketler mevcuttur ve kişi aynı zamanda bu hareketlere karşı takıntı oluşturur. Günümüzde daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık genellikle 4 yaşından itibaren ilk belirtileri göstermeye başlar. Bu yaştan itibaren çocuklarda gözle görülür bir şekilde değişiklik olur ve ilgi alanlarına karşı takıntılık meydana gelir. Bundan dolayı da birey henüz erken yaşlardayken sosyal sorunlar ile karşı karşıya kalır.

Asperger Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtilerini küçük yaşlardan itibaren göstermeye başlar. Bu nedenle ailenin çocuklarında meydana gelen herhangi bir bilişsel değişiklik olduğunda bunu fark etmeleri gerekmektedir.

Asperger sendromunda karşılaşılan ilk belirti çocuğun karşısındaki ile göz teması kuramamasıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan bir çocuğun karşısında iseniz çocuğun sizle göz temasından kaçındığını, neler söyleyeceğini ya da sizin söylediklerinize karşı nasıl tepki vereceğini şaşırdığını fark edebilirsiniz.

Asperger sendromunda karşılaşılan bir diğer yaygın belirti ise bireyin beden dilini yorumlayamamasıdır. Bu kişiler karşısındakinin yaptığı hareketin ne anlama geldiğini yorumlayamaz ve fark edemez. Bundan dolayı yaygın sosyal sorunlar meydana gelir.

Asperger sendromunda asıl ve en önemli bulgu kişinin herhangi bir ilgi alanına karşı aşırı şekilde takıntı oluşturmasıdır. Kişi bu süreçte tek bir futbol takımına odaklanabilir, tek bir şarkıcının şarkılarını dinleyebilir, tek bir kıyafet modeli veya saç modeli seçebilir. Bu durum her ne kadar dışardan bakıldığında ilk dönemlerde normal gibi gözükse de aslında kişinin sosyal yaşam kalitesini zamanla olumsuz etkilemeye başlar. Bu süreçte kişiler aynı zamanda yaptıkları hareketleri de tekrarlamaya başlarlar.

Asperger Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Asperger sendromunda tedavinin yanı sıra erken teşhis ve belirtilerin şiddetinin artmaması da önem arz etmektedir. Bu süreçte en büyük sorumluluk, çocuk yaşlardaki bireylerin hareketini inceleyecek olan aileye aittir. Aile çocuğunun hareketlerinde ve ilgi alanında herhangi bir değişiklik gördüyse zeka geriliğinin olup olmadığı önemli olmaksızın bir uzman ile görüşmesi gerekmektedir.

Asperger sendromunun bilinen ve etkili olan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Alanında uzman olan kişi bireydeki belirtilerin şiddeti ve sıklığına göre tekil ya da kombine tedavi yöntemi uygular. Bu süreçte birden fazla tedavi verici ile tedavi olunabilir.

Göz atabilirsiniz: Özgüven Eksikliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Asperger sendromunda uygulanan tedavi yöntemlerinden ilki sosyal beceri terapileridir. Bu tedavi yönteminde küçük gruplar halinde bu rahatsızlığa sahip olan bireyler terapist eşliğinde sosyal ortamlarda nasıl hareket edileceğine dair eğitim alırlar.

Asperger sendromunun tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise konuşma terapileridir. İletişim becerileri oldukça düşük seviyede olan bu kişiler bir terapist eşliğinde karşıdaki kişi ile nasıl iletişim kuracağı, beden dilini nasıl yorumlayacağı ve nasıl tepkiler vereceği konusunda bilgilendirilir. Bu rahatsızlığına sahip olan bireylerde sıkça karşılaşılan bu durum için konuşma terapileri oldukça önem arz etmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra bilişsel davranışçı terapi ve çeşitli ilaç tedavileri de (anti depresanlar, seçici serotonin geri salınım inhibitörleri vs.) asperger sendromu rahatsızlığında uygulanan tedavi yöntemlerindendir.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz