Aort Kapak Hastalıkları Nelerdir?

Ana SayfaKardiyolojiAort Kapak Hastalıkları Nelerdir?

Aort kapak hastalıkları günümüzde oldukça sık rastlanan kalp hastalıkları arasında yer almaktadır. İnsan kalbine bakıldığında toplamda 4 adet odacıktan oluştuğunu görmekteyiz. Kalpte bulunan odacıklar kalpten çıkış yapan iki adet büyük damarın arasında kan akımının düzenlenmesinden sorumlu ve bu akımın tek taraflı olmasından sorumlu kapaklar vardır. Dolaşımda olan kan ilk olarak kalbin sağ kulakçılığına yani atriuma gelmektedir. Ardından ise triküspid kapak sayesinde sağ ventriküle aktarılmaktadır. Buradan sonra pulmoner kapak devreye girerek pulmoner artere yani akciğer atardamarına ve her iki akciğere aktarımı sağlanmış olur. Akciğere kadar ulaşan kan bu bölgede karbondioksidi bırakarak oksijen alır ve kalbin sol kulakçığına dönmektedir. Ardından mitral kapak yardımı ile kalbin sol karıncığına gider, sonrasında ise aort kapağına ulaşarak aort damarı ile kan bütün vücuda gönderilir. Şimdi aort kapak hastalıkları ile ilgili detaylara geçelim.

Aort kapak darlığı neden olur?

Edinsel olarak adlandırılan aort darlığı sıklıkla çocuk yaşta yaşanmış yüksek ateş nedeni ile yirmi otuzlu yaşlarda ortaya çıkabildiği gibi yaşa bağlı olarak ilerleyen yaşlarda da oluşabilmektedir. Bazı durumlarda doğumsal olarak meydana gelebilmekte olup normalde aort kapağı 3 yaprakçıktan meydana gelmektedir. Ancak bazı doğumsal anomalilerde iki yaprak yada tek yaprak olarak aort kapağı olabilmektedir. Eğer tek yaprakçık durumu söz konusu ise doğumdan sonra ameliyat gerekmektedir. İki yaprakçıkta ise çocukluk dönemlerinde veya ilerleyen yaşlarda kapakta kireçlenme olursa ve buna bağlı olarak darlık tespit edilirse ameliyat gerekebilir. Ayrıca genellikle biküspid aort kapağı mevcut ise aort anevrizması eşlik etmektedir.

Detaylar: Aort Kapak Darlığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aort Kapak Hastalıkları Belirtileri

 • Nefes alıp vermede zorluk,
 • Göğüs ağrısı şikayeti,
 • Bayılma,
 • Baş dönmesi gibi şikayetler oluşmaktadır.

Aort Kapak Hastalıklarının Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Aort kapak hastalığı tanısı ekokardiyografi yapılarak konulabilmektedir. Ekokardiyografi ile kalbin kasılma seviyesi, kalbin işlevselliği, kalp boyutları gibi diğerlere bakılarak tanı konulabilmektedir. Ekokardiyografi ve kişinin şikayetleri değerlendirilerek kalp kapaklarına işlem gerekip gerekmediği belli olur. Bu şekilde bir tedavi planı oluşturulur.

Aort Kapak Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aort kapak hastalığının tedavisindeki ana amaç kalbin işlevselliğini bozmadan ameliyat ile tedavi edilmesidir.tedavi ise replasman – avr dir, yani aort kapak değişimidir.kapağın değişimi için ise mekanik ve biyolojik kapaklar vardır. Mekanik kapaklar yapıları gereğince uzun ömürlü ve dayanıklıdırlar, ancak hastaya bu kapaktan takılırsa hayatı boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda kalır. Fakat biyolojik kapaklarda bu şekilde bir ilaç kullanımı zorunluluğu yoktur. Ancak biyolojik kapaklar daha az dayanıklı ve daha kısa ömürlü yapıya sahiptirler. Hangi kapağın takılacağına hastanın yaşı ve patolojik yapısı gibi etkenler karar vermektedir.

Aort kapak değiştirme ameliyatı yapılırken kalp akciğer makinesi adındaki makine kullanılmaktadır. Kalp tamamen durdurularak işlem gerçekleştirilir. Hastalar bir iki gün yoğun bakıma alınırlar. Yoğun bakımda kalma süresi kişiden kişiye değişebilir. Toplamda hastanede yatış ise 5 ile 7 gün aralığında olmaktadır. Kapak ameliyatı geçirenler normal hayatlarına yaklaşık 1 ayda dönebilmektedirler.

Aort Kapak Ameliyatlarındaki Yenilikler Nelerdir?

Son yıllarda kapak ameliyatlarında gelişmeler meydana gelmiştir, bu gelişmeleri sizler ile paylaşmak istiyorum;

Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu

Az önce yukarıda kalp durdurularak kapak değişimi yapıldığından bahsetmiştik, transkateter aort kapak implantasyonu ile kalp durdurulmadan kateterin uç kısmına konumlandırılan kapak ile değiştirilmesi mümkün olmaktadır. Bu teknik son on sene içinde geliştirilmiş olup, sıklıkla ileri yaşta olan yaşlı hastalarda tercih edilmektedir. Sıklıkla kateter kasık kısmından, daha az seviyede ise göğüs kısmından aort damarı kullanılarak kalbe gönderilmektedir. Ardından hasarlı kapak çıkartılıp yerine yeni kapak takılmaktadır.

Dikiş Olmadan Aort Değişimi

Uygulama klasik teknik ile yapılır ancak kısa zamanda takılan biyolojik kapaklar için yapılan bir işlemdir. Ameliyat süresi kısaldığı için avantajlıdır. Bunun yanında küçük bir kesi yapılarak girildiğinden ve kolaylıkla takılabildiği için avantajlıdır.

Mini Aort Kapak Değişimi

Klasik ameliyat tekniği kullanıldığında göğüs kemiği komple kaldırılır ve aort kapağı bu şekilde yenisi ile değiştirilir. Ancak mini aort kapak değişimi yapılırken, göğüs kemiğinin üst kısmından 4-5 santimetrelik küçük bir kesi yapılarak yada göğüs kemiğine hiç dokunmadan yan taraftan yine 4-5 santimetrelik bir kesi ile ameliyat yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastalar daha kısa zamanda gündelik yaşamlarına geri dönebilmektedirler.

Mini Baypass Avr Yapılması

Kalp ameliyatlarının gerçekleşebilmesi için hasta işlem boyunca kalp akciğer makinesi olarak adlandırılan makineye bağlı kalmaları şarttır. Ameliyat sürecinde vücuttaki kan makineye girer ardından vücuda geri döner. Ancak kan yabancı yerlere temas ettiği için kanda bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler ise kalp ameliyatlarının ardından akciğer sıkıntılarına, kanamaya, enfeksiyon oluşumuna ve böbrek yetmezliği gibi sorunlara neden olmaktadır. Mini baypasta ise kanın yabancı yerler ile teması en aza indirilmektedir. Buda ameliyat sonrasında oluşabilecek riskleri en aza indirmektedir.

Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu mu? Cerrahi Kapak Değişimi mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı oldukça zordur. Yapılan çalışmalara bakarsanız Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu tekniği yüksek risk taşıyan kişilerde cerrahi tekniğe benzer sonuçlar ile karşılaştığı gözlemlenmiştir. Fakat risk gurupları orta ve düşük olan kişilerde cerrahi teknik ile elde edilen sonuçlar Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu tekniğinden daha iyi bulunmuştur. Bu sonucun en önemli nedenlerinden biri ise Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu için kullanılan kapakların sağlamlığı cerrahi teknikle kullanılan kapaklardan daha iyi olmalarıdır. Bunların yanında Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu tekniği ile takılan kapaklarda ömür boyu kalacak kalp pili uygulaması ve kalp yetmezliğine yakalanma oranları diğer cerrahi yöntem ile takılan kapaklara göre daha çok olduğu bilinmektedir.

Aort Kapak Yetmezliği Nedir?

Eğer aort kapağı tam anlamı ile kapanmaz ise aort yetmezliği adı verilen hastalık meydana gelir. Buda kalbin pompalamış olduğu kanın bir bölümünün kalbin sol karıncık kısmına geri kaçması demektir. Eğer kalp pompaladığı kanın hepsini vücuda gönderemez ise nefes darlığı ve yorgunluk olarak hastaya yansır.

Aort Kapak Yetmezliği Belirtileri

 • Kişide yorgunluk hissi,
 • Nefes alıp vermede zorluk,
 • Çarpıntı,
 • Kalpte ritim bozukluğu,
 • Kalpte üfürüm sesi gibi belirtiler vardır.

Yukarıda yer alan belirtileri olanlar bir kardiyoloji uzmanına giderek muayene olmaları en doğrusu olacaktır.

İlgili konumuz: Kardiyoloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Aort Kapak Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

 • Çocukluk çağında geçirilmiş olan romatizmal ateş,
 • Doğumsal kusurlar,
 • Yaşa bağlı olarak gelişen kapak değişimleri,
 • Göğüs kısmına alınan trvmalar,
 • Konnektif doku hastalıkları nedenler arasındadır.

Aort Kapak Yetmezliği Tanısı

Aort darlığında nasıl tanı ekokardiyografi ile konuluyorsa burada da aynı şekilde tanı ekokardiyografi kullanılarak konulmaktadır. Yapılan inceleme sayesinde kalbin boyutu, kalpte büyüme olup olmadığı gibi konularda bilgi verirken, bunların yanında başka kalp hastalıklarının olup olmadığı konusunda da bilgi vermektedir. Eğer kalbin işlevselliğinde bozulmalar varsa ve kalpte büyüme başlamış ise hastanın cerrahi işlem ile kalp yetmezliğinin tedavi edilmesi gerekir.

Aort Kapak Yetmezliğinin Tedavisi

Aort kapak yetmezliğinin tedavisi için ameliyat gerekmektedir. Ameliyat ile hasar görmüş kapak onarılır. Sıklıkla aort damarında genişleme oluşmuşsa yani anevrizma varsa tamir onarılma tercih edilir. Ancak yalnızca kapakta sorunlar varsa kapağın mekanik yada biyolojik kapak ile değiştirilmesi işlemine gidilir.

Aort kapak hastalıkları ile ile ilgili sorularınız varsa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz