Aort Kapak Darlığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ana SayfaKardiyolojiAort Kapak Darlığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kalp hastalıkları oldukça fazla görülmekte olup bunlardan biriside aort kapak darlığıdır. Bu nedenle birçok kişi aort kapak darlığı nedir? Sorusu ile karşılaşmakta ve bu sorunun cevabını aramaktadır.

Aort Kapak Darlığı Nedir?

Kan akciğerlerde temizlenmekte ve ardından kalbin sol karıncığına giden temiz kan aort damarı sayesinde bütün vücuda gönderilmektedir. Aort kapağında toplamda 3 yaprakçıktan meydana gelen bir kapak vardır. Kalbin sol karıncığı kasıldığı zaman bu kapak açılmakta olup, sol karıncığın gevşemesi ile de kapanmaktadır.

Aort kapağı kireçlenirse hasar görürse daralma meydana gelir ve sağlıklı şekilde açılıp kapanamaz. Bunun anlamı ise kalp bütün kanı pompalarken daralmış bir kapaktan bu kanın geçmesi demektir. Sonuçta kalp kasında bir zorlanma ve fazla yük ortaya çıkacaktır. İlerleyen zamanlarda ise bu durum kalp kasında kalınlaşmaya ve daha ileri aşamalarında ise güçsüzleşerek yetmezliğe neden olacaktır. Aort kapak darlığı devam ederse kalp yetmezliğine neden olarak hayati risk taşımaktadır.

Genelde ilerleyen yaş ile birlikte aort kapağında yıpranma kireç oluşumu meydana gelerek kapak daralmasına ve hareketlerinin kısıtlanmasına neden olmaktadır.

İlgili konumuz: Aort Kapak Hastalıkları Nelerdir?

Aort Kapak Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle yüksek kolesterol, romatizmal ateş geçmişi, radyoterapi gibi etkenler hastalığı tetikleyebilmektedir. Normal şartlarda aort kapağının 3 tane yaprakçığı vardır. Bazı durumlarda doğuştan iki yaprakçık olabilir. Genellikle aort darlığı hastalığı hemen belirti vererek kendisini göstermez. İlk belirtisi sıklıkla çabuk yorulma olmaktadır.

Hastanın şikayetlerinin başlaması için aortun kapak alanı belli bir seviyenin altına düşmesi gerekmektedir. İleri derece aort kapak darlığı varsa göğüste sıkışma hissi, göğüste ağrı, halsizlik, dengede durmada zorluk, çarpıntı, nefes darlığı, ağır aktivite sonrası bayılma ve baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler meydana geldiğinde hemen vakit kayıp etmeden hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde hastanın hayati tehlikesi bulunmaktadır.

Aort Kapak Darlığı Tanısı Nasıl Konulur?

Hasta oluşan şikayetleri ile hekime geldiğinde, yapılan muayenede eğer kalpte üfürüm sesi duyulursa ve yapılan bazı testlerin ardından doktor ekokardiyografi yapacaktır. Gerekli görürse kalp koterizasyonu ile anjiyografi yaparak kesin olarak tanı koyabilir.

Aort kapağında meydana gelen darlık kireçlenmeden dolayı olmuş olabilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi işe yaramayacaktır. Sadece ilaç tedavileri aort kapak hastalığının yanında meydana gelen kalp yetmezliği için, pıhtı meydana gelme olasılığına karşı ve ritim bozukluğu varsa yardımcı tedavi olarak ilaç tedavisi yapılmaktadır.

Aort Kapak Darlığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aort kapak darlığının tedavisi ancak ameliyat ile mümkündür. Hatta kalp kapak ameliyatlarının büyük bir oranını aort kapak darlığı ameliyatları oluşturur. Yapılan tedavi açık kalp ameliyatı ile yapılmaktadır. Eski aort kapağı metal yada biyolojik kapak ile ameliyat ile değiştirilmektedir. Biyolojik kapaklar sıklıkla doğurganlık döneminde olan kadınlar ile ileri yaşta olan hastalara uygulanmaktadır.

Kapak takıldıktan sonra hastalar kan sulandırıcı ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdırlar. Doku kapakları takıldıktan sonra ise hastalar hayat boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundadırlar. Bu tip ameliyatlarda risk gurubunda olanlar ve 70 yaşını geçmiş olan hastalarda %1 civarında hayati risk söz konusu olmaktadır. Bütün ameliyatı olan hastalar ile ileri yaş gurubunda olan hastalar aynı anda değerlendirildiğinde ise hayati risk oranı %4 ile %5 aralığında olmaktadır.

Özellikle fazla ileri yaşta olan hastalarda aort darlığının yanında başka hastalıklarda varsa açık kalp ameliyatı çok riskli olabilmektedir. Bu nedenle özel olarak geliştirilen TAVİ yani kateter tekniği ile aort kapağı değiştirilmektedir. Bu teknik 2005 senesinden sonra uygulanmaya başlanmıştır.

Aort Kapak Cerrahisi Uygulaması Hakkında Bilgiler

Aort kapak ameliyatı yapılırken, aort çapı 50mm altında ise aortoplasti yapılırsa aort çapında küçülme sağlamak mümkündür. Bu şekilde rüptür diseeksiyon riski de azalmış olacaktır. Eğer aorta çapı 50mm üzerinde ise ayrıca sinüs valsalva anevrizması varsa aort kapak cerrahisi ile çıkartılmış olan aortanında yapay tüp damar yöntemi ile değiştirilme işlemine gidilebilinir.

Aort kapak cerrahisi için koltuk altı cerrahisi de kullanılan tekniklerden birisidir. Sağ koltuk altından kaburga arasından herhangi bir kemik veya kasa kesi yapılmadan minik bir kesi yaparak işlem gerçekleştirilebilinir. Bu işleme mini torokotomi adı verilir.

Koltuk altı cerrahisi ile yapılan işlemin ne gibi olumlu yönleri vardır;

 • Ameliyat sonrasında iyileşme süreci daha hızlıdır,
 • Yoğun bakımda daha az kalınır,
 • Hastanede yatış süresi daha kısa olmaktadır,
 • Kan tranfüzyonu ihtiyacı daha az olmaktadır,
 • İşlem sorasında hasta daha az ağrı duyar,
 • İşlem sonrasında göğüs kemiği açılan hastalar gibi sırt üstü yatma zorunluluğu yoktur. İstenilen şekilde yatılabilinir.
 • Ameliyattan sonra ise hasta başkasının yardımı olmadan rahatlıkla kalkıp, tekrardan geri yatabilir,
 • Herhangi bir kemik kesilmesi olmadığı için hasta ameliyat sonrasında enfeksiyon riski daha düşük olmaktadır,
 • İşlem sonrasında hastaneden çıkarak daha kısa zamanda normal hayatına hastalar dönebilmektedir,
 • Ameliyat olduktan kısa zaman sonra araç kullanabilir ve emniyet kemeri takabilir,
 • Yüzebilir ve kollarını rahat şekilde kullanabilir,
 • Ameliyat yeri koltuk altındadır bu nedenle dışarıdan kolaylıkla görünmeyecektir,
 • Kozmatik olarak bu teknikten çok daha iyi verim almak mümkün olmaktadır.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz