Adetimi Geciktirmek İstiyorum, Nasıl Adetimi Geciktirebilirim?

Adetimi geciktirmek istiyorum, nasıl adetimi geciktirebilirim? Gibi sorular oldukça sık karşılaştığımız sorular arasında. Kadınların birçoğu bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değiller, bu nedenle adetlerini geciktirmek istediklerinde çoğu zaman başarısız olmaktadırlar.

Ana SayfaKadın HastalıklarıAdetimi Geciktirmek İstiyorum, Nasıl Adetimi Geciktirebilirim?

Son yıllarda neredeyse bütün kadınlar hayatların bir veya birkaç defa adetlerini geciktirme ihtiyaçları duymaktalar. Bu nedenle adetimi geciktirmek istiyorum veya nasıl adetimi geciktirebilirim diye bizlere sorular sormaktadırlar. Yazımızda adetimi geciktirmek istorum diyen kadınlara ayrıntılı yanıtlar vermeye çalışacağız.

Birçok kadın adetlerini geciktirmek istediklerinde maalesef yeterli bilgiye sahip olmadıkları için çoğu zaman bu girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Tatil, evlilik veya iş gibi nedenlerden dolayı kadınlar adetimi geciktirmek istiyorum diyebilirler. Fakat önemli olan nokta bu işi kendi başlarına yapmamaları olacaktır. Bilinçsizce adet geciktirmeye çalışmak sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle bir uzman doktor kontrolü altında yapılması hem başarı hem de sağlık açısından risk etkenlerini ekarte edecektir. Birçok hekime sorarsanız neredeyse hepsi adet geciktirmek isteyenlere tek başlarına bu işe kalkışmamalarını söylerler. Bu konu hakkında yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı bilgiler vereceğiz.

Adetimi Geciktirmek İstiyorum Diyenlere Adet Geciktirici İlaçlar ve Kullanımı?

Adet kanamasını başlayabilmesi için bazı gereksinimlerin yerine gelmesi gerekir. Kadınların yumurtalama zamanları ile adet kanaması arasında kalan sürede progesteron düşer. Adet döngüsünün tamamlanabilmesi için hormonal dengenin kusursuz işlemesi şarttır. Doğurganlık çağında olan her kadının vücudu doğal döngüyü sağlamak için hormonal dengeyi sağlar. Fakat her ay düzenli olarak giden bu döngüye dışarıdan müdahale etmek hekim kontrolü dışında riskli olabilir. Çünkü kullanılacak ilaçların içerisinde hormon bulunmaktadır.

Çoğunlukla 28. Güne doğru gelindiği zaman vücuttaki progesteron hormonu üretimi durur ve sonrasında rahim içi dokusu dökülerek vajinal yoldan dışarıya atılmak için hazırlık aşamasına geçer. Adet kanaması ile birlikte rahim içi dokusu da dökülerek vücut dışına atılır.

Adet kanamasından sonra ise artık baskın gelen hormon östrojendir. Yumurtlamaya kadar bu hormon baskındır. Yumurtalamadan sonra tam roller değişir ve östrojen düşer progesteron artar bu sürekli her ay bu şekilde işler.

Adet geciktirici ilaçlar ise yukarıdaki açıklamama göre içinde tahmin edebileceğiniz üzere progesteron hormonu barındırır. Bu nedenle dışarıdan progesteron alındığı için bu hormon varlığını sürdüreceği için rahim içi tabakasının dökülmesi engellenerek adet geciktirilmiş olur.

Dışarıdan doğal döngüye müdahale olacağı için, döngü bozulur. Bunun yanına her ay rahmin kendisini temizleme işlemi olan adet kanaması ertelenir. Bir nevi kendisini temizlemesin önüne geçilir. Çoğunlukla kontrollü ve kısa süreli adet geciktiricilerin kullanımlarında sıkıntılar olmaz. Fakat uzun süreli kullanımlarda kesinlikle doktor kontrolü olması gerekir. Aksi taktirde ciddi sorunlar ile karşılaşmak mümkündür.

İlgili konumuz: Adet geciktirici ilaç isimleri

adetimi geciktirmek istiyorum nasıl yapabilirim

Adet Nasıl Geciktirilir?

Adetimi geciktirmek istiyorum diyen kadınlara yönelik tek bir yöntem yoktur. Birkaç yöntemden birini seçerek adet geciktirmesi başarılı şekilde gerçekleşebilir. Adetimi geciktirmek istiyorum diyenler ile bir teknikleri paylaşmak istiyoruz. Fakat bazı teknikler kesinlikle doktor kontrolü olmadan kullanılmamalı. Bu tekniklere bakarsak;

Doğum Kontrol Hapları İle Adet Geciktirme Nasıl Yapılır?

Doğum kontrol ilaçlarına bakarsanız türlerine göre bazılarının plasebo ilaç olduğunu görürsünüz. Bu tip ilaçlar kullanıldığı zaman ve ardından içinde hormon olmayan ilaçlar alınmaya başlandığında normal adet döngülerine kolaylıkla geri dönebilirler. Fakat doğum kontrol hapları kullanıldığı haftada adet gecikmesine neden olacaktır. Adet gecikmesinden sonra sıra boş olan hapları alamaya sıra geldiğinde, birkaç gün içinde progesteron seviyesi düşecek ve adet kanaması başlayacaktır. Doğum kontrol hapları ile adet geciktirmek yılda birkaç kereden daha fazla yapılacaksa ve iki haftadan daha uzun adet gecikmesine ihtiyaç varsa mutlaka bir uzman hekim kontrolünde gecikmenin sağlanması gerekir. Aksi halde ciddi sorunlar çıkabilir.

Adet Geciktirici İğneler ile Adeti Erteleme

Adeti geciktiren haplar nasıl içerisinde var olan progesteron hormonu ile adeti erteliyorsa, adet geciktirici iğnelerde aynı şekilde içinde olan progesteron sayesinde adeti geciktirmekte. Tek farkı enjekte edildikleri için, haplardan çok daha hızlı etki yaratmalarıdır. Özellikle iğneler kolay ulaşılabilir olsa bile kesinlikle uzman bir doktor reçete etmediği taktide tercih edilmemesi gerekir. Bunun nedeni hızlıca etki ettiği için hormonal dengeyi bozabilir, ağrılara neden olabilir ve psikolojik açıdan beklenmeyen etkiler yapabilir. Lütfen adetimi geciktirmek istiyorum diyorsanız, iğneleri hekim kontrolünde kullanınız.

İlgili konumuz: Hormonal Dengesizlik Nedir?

Doktor Kontrolünde Adeti Erteleme

Adetimi geciktirmek istiyorum diyen kadınlar öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek gereken jinekolojik muayeneyi olduktan sonra, eğer hekim onaylarsa adet geciktirmek için ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar ise beklenen adet kanamasına en az 3-4 gün varken kullanılmaya başlanmalıdır. Eğer adete birkaç gün varken veya adetin başlayacağı gün kullanılmaya başlanırsa, yüksek ihtimalle gecikme başarısız olacak ve kanama başlayacaktır. Adetimi geciktirmek istiyorum diyenler bu ilaçları en tahmini adet kanamasının başlamasına en az 3 gün varken almalı.

Önemli Notlar

Genelde bu tür ilaçlar kısa süreli kullanımlarında ciddi yan etkiler yapmaz. Ancak bazı kişiden kişiye değişebilen be hassas bünyeye sahip kişilerde şu etkilere yol açabilir; göğüs uçlarında gelişen hassasiyet, huzursuzluk, ağrı, psikolojik değişimler ve kanama gibi bazı semptomların görülebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle sizde adetimi geciktirmek istiyorum diyenlerdenseniz öncelikle bir uzman hekime muayene olmanız sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz