Adet Geciktirici İlaç İsimleri ve Fiyatları 2021 Güncel

Adet geciktirici ilaç isimleri ve fiyatları ne kadar? Her kadın hayatının belirli dönemlerinde adetini geciktirmek isteyebilir. Bu noktada adet geciktirici ilaçlar devreye girer. Ancak içeriğinde hormon içerdiği için hekim kontrolü altında kullanılmasını tavsiye etmekteyiz. Peki bu ilaçların isimleri neler? Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır? İlaç kullanımından sonra hamile kalınır mı? Bir yılda en fazla kaç defa kullanılmalı? Gelin birlikte bakalım.

Ana SayfaKadın HastalıklarıAdet Geciktirici İlaç İsimleri ve Fiyatları 2021 Güncel

Her kadın hayatında bir yada birkaç defa adet geciktirici ilaç konusunu araştırmaktadır. Çünkü her kadının hayatı boyunca bazı dönemlerde adet geciktirici ilaçlara ihtiyaç duyarak, adetini geciktirmek ister. Örneğin bir seyahat, tatil veya iş gibi nedenlerden dolayı adet geciktirici ilaç isimleri merak konusu olmaktadır. En başta hatırlatmakta fayda var adet geciktirici ilaçlar içerisinde hormon barındırdığından vücudun hormon dengesini bozabilir. Bu nedenle hekim kontrolünde kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Adet Geciktirici İlaç İsimleri Nelerdir?

Adet kanamasının gerçekleşmesi için birtakım hormonların salgılanmasına gerek vardır.  Bunlardan biride progesteron hormonudur. Adet gecikmesi için kullanılan ilaçlarda içeriğinde progesteron barındırmaktalar. Bu hormon rahmin iç tabakasına etki etmektedir. Fakat adet geciktirici ilaçlar kullanıldığında yumurtlama döngüsüne herhangi bir etki yapmazlar. Sadece rahim iç tabakasının dökülmesini engelleyerek adet kanamasını başlamasını daha ileri bir tarihe alırlar.

İlgili Konumuz: Adetimi Geciktirmek İstiyorum, Nasıl Adetimi Geciktirebilirim?

Adet geciktirici hap isimleri

Pirmolut-N Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde adet gecikmesi için kullanılan birçok ilaç bulanmaktadır. Fakat Pirmolut-N en sık tercih edilen adet geciktirici ilaç isimleri arasında. İçerisinde barındırdığı progesteron hormonu sayesinde adet kanamasını kullanıldığı süre boyunca erteler, bırakıldıktan birkaç gün sonra kanama başlar.

Adet geciktirici ilaçlar kullanılırken bazen çok az leke tarzında kanamaların olması doğal olarak karşılanır. Adet döneminde kadın vücudunda ki progesteron azalır, bu hormon düşüşe geçtiğinde rahim duvarı dökülmeye başlayarak kanama meydana gelir. Dışarıdan progesteron hormonu alındığında doğal olarak kanama ertelenmiş olur. Fakat normal döngüye dışarıdan müdahale edildiği için eğer 10 günden daha uzun süre kullanılırsa, adet döngüsü de değişebilir. Buda hormon dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle bu tür ilaçlar her zaman doktor kontrolü altında kullanılması gerekmekte.

Pirmolut-N 5mg  fiyat 2021 ise 19.33TL

Tarlusal

Tarsula ilaç kadınların kendi başlarına kullanmaması gereken ilaçlardan birisidir. Bu nedenle hekim tarafından reçete edilmeli ve hekim kontrolünde kullanılmalı.

Tarlusal ilacın yan etkilerine bakarsak; karın ağrısı, yüz bölgesinde şişmeler, nefes alıp verme zorluğu, dilde şişme, boğaz şişmesi gibi ciddi sayılabilecek yan etkiler ile karşılaşılabilinir. Bu tür yan etkilerde acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Toplar damarlarda iltihaplanmaya kadar giden sorunlar oluşabilir. Çünkü damarlarda veya akciğerlerde pıhtı tehlikesi olabilir. Ayrıca yüksek seyreden ateş, halsizlik, cilt döküntüleri, baş ağrısı, mide bulantısı gibi etkiler ise az görülenlerdendir. Bu yan etkiler oluşursa hemen doktor ile konuşulmalıdır.

Sıklıkla görülen yan etkilere bakarsak; uykusuzluk, sinirlilik hali, halsizliktir.

Tarlusal fiyat 2021’ de ise; 9,69T’den satıştadır.

Doğum Kontrol Hapları

Adet geciktirici ilaçlar arasında yer alsa da yine hekim kontrolü dışında kullanılmaması gereken ilaçlardandır. Çünkü içerisinde hormon barındırır. Sağlık ocaklarından temin edilebilir.

Adet Geciktirme İlacı Bitti Ne Zaman Adet Olurum?

Adet geciktirici ilaç, alındığı sürece adet kanamasının başlamasına engel olur. İlacı bıraktıktan sonra ise yarattığı yan etkiler kaybolur. İlaç kesildikten bir iki gün sonra adet kanaması başlayacaktır.

Adet Geciktirici İlaç Nasıl Kullanılır?

Adetin gecikmesi istiyorsa bu ilaçlar adete en az 4 gün varken alınmaya başlanmalıdır. 4 gün daha kısa süre adet kanamasına kalmışsa, ilaç kullanılsa da kanama başlayabilir. Fakat bazı her zaman geçerli değil bazı durumlarda 4 günden az kalsa bile adeti geciktirdiği görülmüştür. İlaç kullanımı sırasında lekelenme tarzı kanama olabilir. Bu normaldir, korkacak bir durum değildir. Adet geciktirici ilaçlar kesinlikle düzenli ve her gün aynı saatlerde alınmaya çalışılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapları Adet Geciktirici Olarak Kullanılabilir mi?

Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda hem adet gününü hem de düzenini tahmin etmek daha rahattır. Kullanılan ilacın kutusu bittiği zaman ara vermeden diğer kutuya geçilmeli ve ne kadar adet geciktirilmek isteniyorsa o kadar gün boyunca kullanılmalıdır.

Adet 10 Günden Fazla Gecikirse

Eğer adet 10 günden fazla ertelenirse göğüslerde şişmeler görülür. Bunun yanında vücutta ödem hissinin oluşması beklenebilir. En çok görülen yan etkiler ise; adet kanamasının yoğun olması veya adet gününün daha uzun sürmesidir. Belirttiğimiz bu etkileri dışında çok önemli bir etki görülmemiştir.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Beklenen adet kanamasına 4 gün önce varken ilaç kullanımına başlanmalı. Piyasada birçok adet geciktirme özelliğine sahip farklı formlarda ilaçlar bulunmakta. Bazı ilaçlar günde iki defa alınırken, bazıları günde üç defa alınır. Toplam kullanım zamanı ise en fazla 10 gün olmalıdır. Eğer 10 günü geçmesi gerekiyorsa kesinlikle hekim kontrolü altında olmalıdır.

İlaçlar Vücuda Nasıl Etki Ederek Adeti Geciktirir?

İlaçlar alındıktan sonra ciddi anlamda değişikler söz konusu değildir. Adet döneminden önce olduğu gibi göğüslerde dolgunluk hissi, gerginlik gibi etkiler daha sık görülür. İçerisinde progesteron hormonu bulunduğu için, bu hormon sayesinde adet gecikir.

Eğer kanama gecikirse ilaç etki etmiş demektir. Ancak kanama başlar ise ilacın etki etmediği anlaşılır.

İlaç Kullanımından Sonra Hamile Kalınır mı?

Adet geciktirici ilaçlar, yalnızca adetin daha ileri bir tarihe ertelenmesi için kullanılır. Eğer doğum kontrol hapı ile kullanılmazsa gebeliğin önüne geçemez.

Adet Geciktirici İlaçlar Bir Yılda Kaç Defa Kullanılmalı?

Hekimler içerisinde hormon bulunan ve doğal döngüye müdahale eden bu tür ilaçların çok fazla kullanılmasını tavsiye etmemekte. Örnek vermek gerekirse senede 2 defa veya çok acil bir ihtiyaç ise yılda 3 defadan fazla kullanmamak gerek. Bunun nedeni mümkün olduğunca az kullanarak vücudun doğal döngüsüne dışarıdan müdahale etmemek.

Alınan Adet Geciktirici İlaçlar Adet Döngüsünü Etkiler mi?

İlaç alındıktan ve kullanımı bittikten sonra vücut yeni bir döngü oluşturmaya başlar. Bu yeni döngüye göre gelecek olan adet dönemleri oluşur. İlaçtan sonra ne zaman kanama olursa, bu tarihe göre sonraki ayda oluşacak kanama belirlenir ve bu şekilde döngü devam eder.

Göz atabilirsiniz: Adet söktürücü ilaç isimleri

Önemli Notlar

Bazı kadınlar adet geciktirici ilaçlar kullanmadan önce hekime başvurmalı ve ultrason ile rahim içi kontrol edilmeli ve ölçümleri yapılmalıdır. Ayrıca progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerine bakılmalı. Sıklıkla adet geciktiricilerde progesteron olur. Ancak progesteronların azda olsa ostrojenik etki yaratma potansiyeli vardır. Hekimler ise ilaçları reçete ederken daha fazla östrojenik etkiye sahip ilaçları tercih ederler. İlaç seçiminde en önemli etken endometriumun kalınlığı ve yapısıdır.

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz