Adet Dönemimi Değiştirmek İstiyorum? Nasıl Yapabilirim?

Ana SayfaKadın HastalıklarıAdet Dönemimi Değiştirmek İstiyorum? Nasıl Yapabilirim?

Hayat şartları bazen kadınları adet dönemlerini değiştirmeye yöneltebilir. Evlilik veya tatil gibi nedenlerden dolayı adet dönemimi değiştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim diye sorular bizlere gelmektedir. Bizde sizlere değişik nedenlerden dolayı adet dönemini değiştirmek isteyenlere ayrıntılı olarak bilgiler vermeye çalışacağız.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve üreme çağına olan bütün kadınlar, menopoza kadar ve gebelik dönemi dışında kalan zamanlarda her ay düzenli olarak adet kanaması yaşayarak, döngülerini sürdürmektedirler.

Kadınları her ay olası bir gebeliğe hazırlamak için, rahim içi hazırlık yapar. Bu hazırlık aşamasında ise kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonları ön plandadır. İlk etapta kadın vücudunu her ay olası bir gebeliğe hazırlamak için rahim duvarı kalınlaşır ve eğer döllenme olursa döllenen yumurta fallop tüplerinden rahime ulaşarak kalınlaşan rahim duvarına yapışır. Eğer bir döllenme söz konusu olmazsa rahim duvarı dökülerek adet kanı ile vajinal yoldan dışarı atılmaktadır. Sağlıklı kadınlarda ve menopoz ile gebelik dönemi dışında kalan zamanlarda her ay bu şekilde döngü tamamlanır. Bu döngüye ise adet döngüsü adı verilir.

Her ay düzenli olarak adet döngüsü olduğu için bazen kadınların sosyal hayatları ve planları adet kanamasından dolayı olumsuz etkilenerek plan değişikleri olabilmekte. Bu nedenle bazı kadınlar adeti dönemimi değiştirmek istiyorum veya adetimi geciktirmek istiyorum diyebilirler. Bazı dönemlerde adet kanamaları gerçekten kadınlara zor anlar yaşatabilir. Örnek vermek gerekirse; tatil, düğün, iş gezisi, sınav, bayram gibi anlarda adet dönemi değişimi istenebilir.
Adet dönemini değiştirmek için, içeriğinde sentetik hormon barındıran ilaçlar kullanılarak adet tarihi daha ileri bir zamana ertelenebilir. Bu şekilde değişen adet dönemi ise değişikliğe göre yeni bir periyotta kendini tekrarlamaya devam edecektir. Örneğin 5 gün adet ertelenirse yeni döngü bir önceki dönemden 5 gün sonra olacak şekilde düzenlenir.

Adet Dönemimi Değiştirmek İstiyorum?

Normal bir adet döngüsü sağlıklı kadınlarda 21 gün ile 35 gün aralığında gerçekleşmekte. 2 günden daha erken veya 35 günden daha uzun sürelerde adet kanaması gerçekleşiyorsa erken adet görme veya geç adet görme olarak tanımlanmaktadır. Fakat her ay 21 ile 35 gün aralığında adet kanamaları gerçekleşiyorsa normal olarak kabul edilir ve istenende budur. Ancak her kadın aynı gün aralığına adet olmaz. Örneğin bazıları 25 günde bazıları 28 bazıları da 32 veya 34 günde adet görebilirler. Belirlenen tarih aralığında olduğu için normal olarak kabul edilirler.

Adet kanamasından sonra geçen 13. Veya 14. Günde vücuttaki östrojen hormonunda yükselmeler olurken, rahim içi de bu dönemde en yüksek kalınlaşmasına ulaşır. Adet kanamasından sonra gelen 21. Gün ise rahim tabakasının en olgun haline ulaşmakta olup, bu dönemde progesteron hormonu en üst seviyesindedir.
Bu bilgileri kullanarak adet dönemimi değiştirmek istiyorum diyenlere açıklama yapacak olursak; adet kanamasından sonra gelen 13. Günde progesteron barındıran ilaçlar verilirse, rahim içi olgunlaşması daha 21. Gün gelmeden tamamlanır. Daha erken rahim içi kalınlaşırlar daha erken adet kanaması başlar ve adet döngüsü bu şekilde öne alınmış olur. Progesteron hormonu verildiğinde olgunlaşma daha erken olur ve hormon kesildiği zaman ise ön plana östrojen hormonu çıkarak adet kanaması başlar.
Adeti geciktirmek isteyenler ise, normal şartlarda adetin 21. Günü progesteron hormonu en üst düzeydeyken düşmeye başlayarak adet kanaması gerçekleşir. Ancak 21. Günden sonra progesteron hormonunun düşmesine izin verilmezse, buda dışarıdan alınacak progesteron ilaçları ile mümkündür. Hormon seviyesinde düşme olmayacağından östrojen hormonu yükselemez ve adet kanaması gecikmiş olur.
İlgili Konumuz: Adet Geciktirici İlaç İsimleri ve Fiyatları

Adet Döneminin Gecikmesi veya Öne Alınmasının Zararı Var mıdır?

Her ay düzenli olarak görülen adet tarihini geciktirmek veya ileri almak, içerisinde hormon barındıran ilaçlar ile yılda bir veya birkaç defa yapmanın olumsuz bir etkisi yoktur. Fakat adet dönemimi değiştirmek istiyorum diyen her kadın bir hekim kontrolü altında bu işlemi yaptırmalıdır. Bilinçsizce yapıldığında sağlık sorunlarına neden olabilir. Kadın vücudunun doğal bir döngüsü vardır ve bu döngüye sürekli olarak içerisinde hormon bulunan ilaçlar ile müdahale yapılırsa olumsuz etkiler ile karşılaşma riski yüksektir. Normal şartlarda progesteron hormonunu vücut dengeli bir şekilde arttırmaktadır. Dışarıdan verilen ilaçlar ile bu hormona müdahale edilerek hızlı yükselmesi sağlanmaktadır. Bu hızlı yükseliş ise uyku, halsizlik, karın şişmesi ve gerginlik gibi yan etkiler yapabilmekte.

Adet Dönemini Değiştiren İlaçlar Herkeste Aynı Etkimi Yapar?

Genel olarak tıpta insan vücudunda olan bütün işlemlerin bir açıklaması ve matematiği olsa bile her kişide vücut çalışma sistemi farklılar göstermekte.  Bu detayda ilaçların herkeste aynı etkiye sahip olamayacağını ortaya koymaktadır. Aynı ilacı kullanan herkeste kalıplaşmış olarak bir etki görmek mümkün değildir. Bunun anlamı alınan ilaçların herkeste aynı etkiyi yaratamayacağıdır. Adet dönemini değiştirmek için kullanılan ilaçlar ve iğne formunda olan enjeksiyonlarda herkeste ayı etkiyi yaratamayabilir. Bu nedenle en doğru ilacı almak ve maksimum etkiyi alabilmek için bir hekim kontrolünde ilaç kullanımları yapılmalıdır.

Verilere göre yaklaşık %95’lik bir bölümde bu ilaçlar aynı veya birbirine çok yakın etkiler vermelerine karşın diğer %5’lik kısımda farklı etkiler yaratabilmekte. Verilen hormon takviyeleri her kadında benzer etkilere neden olsa bile adet kanaması birkaç gün erken veya geç olabilir. Her kadında verilen hormonlar kanamayı aynı zamanda başlatamayabilir. Ancak bu tür ilaçlar alınırken her zaman erken başlanması sonucun başarılı olması için gereklidir.

Örneğin adetini geciktirmek isteyen bir kadın adet kanamasına 4 veya 5 gün varken ilacı almaya başlamalıdır. Eğer kanamaya bir iki gün varken ilaç başlanırsa geç kalınmış olabilir ve adet kanaması gecikmeyebilir.  Aslına bakılırsa son adet kanamasının bitişinden itibaren 21 gün ileri gitmek ve bu 21. Günde ilaca başlamak başarılı sonuç için etkili olacaktır.
Göz Atabilirsiniz: Adet Söktürücü Hap Ne Zaman Etki Eder?

Adet Geciktirmek İçin Alınan İlaçlar Ne Kadar Süre Kullanılır?

Yılda birkaç defa adet dönemini değiştirmek genel olarak zararlı değildir. Ancak kesinlikle adet dönemi değişikliği sıkça yapılmamalı ve bu bir alışkanlık haline gelmemelidir. İhtiyacın en yüksek olduğu zaman belirlenmeli ve gerçekten ihtiyaç varsa adet döneminde değişikliğe gidilmelidir.
Çoğu doktor adet döneminde değişikliğin yapılmasını onaylamazlar. Bu nedenle de ihtiyacın en fazla olduğu zaman adeti geciktirmek veya öne almak gündeme gelmelidir. Adet kanamasını daha erken bir tarihe almak için kullanılan ilaçlar kısa süreli kullanılırlar. Fakat adeti ertelemek için kullanılan ilaçlar daha uzun süre kullanılmaktadırlar. Ne kadar adet gecikmesi isteniyorsa o kadar kullanımı yapılıp, ilaç kesildikten birkaç gün sonra kanama başlamaktadır. Ancak uzun süreli adet gecikmesi yapılmaz. Özellikle 10 günden fazla yapılacaksa kesinlikle bir hekim kontrolü gerekir. 20 günden daha fazla adet ertelemesi yapılmaz. Eğer 20 günden daha uzun süre ertelenirse rahim içi dokusunda ciddi hasarların oluşma riski vardır.

İlginizi Çekebilir: Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Popüler İçerikler

İLGİLİ İÇERİKLERİMİZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz